Kuchnia vintage - meble kuchenne, kolorystyka, oświetlenie, dodatki
Kuchnia w stylu vintage to propozycja dla osób, które czują sentyment do aranżacyjnych trendów z ubiegłego wieku oraz tych, których nowoczesne projekty nie zadowalają. Jak urządzić kuchnię vintage? Czym różni się ona od kuchni retro?
Retro kuchnie - podstawowe wyposażenie
Styl vintage w kuchni warto stworzyć wokół współczesnych (ale o klasycznym wzornictwie) mebli, najlepiej drewnianych. Ścianę nad blatem ozdób płytkami w mniejszym formacie, np. przypominającym cegłę. Warto też sięgnąć po emaliowane naczynia i znane manufaktury – np. z Bolesławca lub Włocławka. Jeśli wnętrze jest dość duże można wstawić stary kredens, w którym te przedmioty będą się ładnie prezentowały. Do takiego wnętrza warto też wybrać stylizowany sprzęt AGD.
Kuchnie vintage - wnętrze w starym stylu
Styl vintage w projektowaniu kuchni, choć nie jest łatwy, to chętnie wykorzystywany, ponieważ pozwala stworzyć unikalny, indywidualny charakter tego pomieszczenia. Przy opracowaniu projektu wnętrza, należy wziąć pod uwagę wiele szczegółów, od wykończenia podłóg i ścian po szafki, stoły i inne meble. Każdy element w stylu vintage przyczynia się do ogólnego wizerunku kuchni.
Jaka powinna być kuchnia w stylu vintage?
Styl vintage to tradycja na tle nowoczesności, dlatego kuchnia w stylu vintage to kuchnia łącząca nowoczesność z tradycją. Styl vintage charakteryzuje się ciepłą paletą barw. Stare drewniane meble, tkaniny w kwiaty, głębokie kwadratowe zlewozmywaki ceramiczne i mosiężne okucia są konieczne, aby nadać kuchni styl vintage. Projektując kuchnię, można dodać odrobinę kiczu. Aby nadać kuchni styl vintage, można w jej wnętrzu zastosować antyczne meble, antyczne tkaniny lub porcelanę.
Jednym z najłatwiejszych sposobów jest udekorowanie przestrzeni kuchennej zabawnymi przedmiotami w stylu vintage, takimi jak stare butelki, drewniane deski do krojenia chleba i obrusy z szorstkiego materiału. Okucia szafek można zastąpić bardziej tradycyjnymi. W kuchni w stylu vintage elementy z przeszłości z łatwością łączy się z nowoczesną praktycznością. Styl vintage można uzyskać na kilka sposobów. Najczęściej stosuje się pojedyncze elementy antycznych mebli i elementy wystroju.
Projekt kuchni w stylu vintage wymaga indywidualnego, przemyślanego podejścia. Wymaga wyczucia stylu, a także czasu i cierpliwości. Kluczem do uzyskania kuchni w stylu vintage jest zastosowanie akcesoriów. Główne elementy można zaprojektować w stylu klasycznym. Głęboka umywalka z falistym frontem, postarzany mosiężny kran i armatura, szafki – razem tworzą eleganckie tło dla akcesoriów vintage.
Akcesoria tworzą atmosferę - przybory kuchenne w stylu retro
Klasyczna szafka, zawieszka na ścianę, koronkowy tiul okienny i inne ozdobne detale nadają kuchni uroku vintage. Zwróć uwagę na nietypowe przedmioty. Postaraj się wykorzystać we wnętrzu kuchni rzeczy, które można znaleźć w tradycyjnych kuchniach. Mieszaj stare z nowym. Zawsze staraj się kupować autentyczne i solidne produkty.
Chociaż powszechnie uważa się, że tapeta nie jest odpowiednia do kuchni, dobrze dobrana, może całkowicie zmienić wygląd przestrzeni. Istnieje wiele wzorów tapet (na przykład w stylu wiejskim), które wprowadzą do wnętrza jasny kolor i urocze wzory. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia równowaga. Sięgające od podłogi do sufitu szafki, okno i komoda wizualnie dzielą przestrzeń, subtelnie i elegancko ją cieniując. Jednocześnie bogata kolorystyka i motywy kwiatowe nadają pomieszczeniu ciepła i komfortu, podkreślając indywidualność projektu.
Jeśli tapetujesz kuchnię, koniecznie zamontuj jej krawędź wzdłuż blatu. Marmurowe blaty świetnie prezentują się w projekcie kuchni vintage, stanowiąc luksusowe wykończenie.
Meble kuchenne retro
W kuchni tego typu szafki w stylu vintage, mają stworzyć dodatkowe miejsce do pracy. Płynnie uzupełniają je nowoczesne szafki standardowe w podobnej kolorystyce, nadając pomieszczeniu szczególnego uroku. Estetykę przestrzeni dodatkowo podkreślają zabytkowe krzesła i szeroki stół, który jest kluczowym elementem kuchni w stylu vintage. Stół pełni nie tylko rolę miejsca do spożywania posiłków, ale także strefę do ich przygotowywania (podobnie jak „wyspa kuchenna” w nowoczesnej kuchni).
Oświetlenie w stylu retro
Wybór oświetlenia jest również ważny przy projektowaniu wystroju w stylu vintage. Łączenie opraw typu downlight i eleganckimi lampami wiszącymi z bardziej rozproszonym światłem to najskuteczniejszy sposób na uporządkowanie oświetlenia w przestrzeni kuchennej. Na rynku dostępnych jest wiele nowoczesnych lamp, urządzonych w stylu vintage. Projektując kuchnię, pamiętaj o tonacji kolorystycznej użytych materiałów. Kolorystyka w stylu vintage pomaga nadać pomieszczeniu ciepłą atmosferę. Jeśli twoja kuchnia ma gładkie, zimne powierzchnie, wolnostojące zabytkowe meble w ciepłych odcieniach pomogą je zrównoważyć.
Połączenie ciemnego drewna, często używanego w meblach z epoki, z jasnymi, nowoczesnymi meblami to świetny sposób na dodanie głębi palecie kolorów. Ciepłe, bogate akcenty będą wyróżniać się na tle chłodnych/neutralnych odcieni.
Styl retro: tkaniny w kuchni
Styl vintage jest bardzo podobny do wystroju cechującego stary wiejski dom. Jego celem jest stworzenie ciepłej i przyjaznej atmosfery. Kwiatowe wzory na tkaninie to jedna z charakterystycznych cech obu stylów, ale trzeba je umiejętnie wykorzystać. Możesz zamontować roletę rzymską, aby stworzyć klimat vintage, wprowadzając rustykalny urok do wnętrza kuchni i urozmaicając jej kolorystykę. Wraz z szorstką lnianą zasłoną pod zlewozmywakiem zmiękczają wygląd kuchni, czyniąc pokój bardziej komfortowym.
Do stworzenia nowoczesnego wnętrza w stylu vintage idealnie sprawdzą się szafki w kolorze szaro-zielonym. Jeśli szukasz bardziej klasycznych rozwiązań, to rozważ użycie drewna pochodzącego z recyklingu. Zamontuj sufit z desek i postaw na starą drewnianą podłogę.
- Więcej o:
Nowa kolekcja armatury kuchennej marki Tres: innowacja, design i adaptacyjność
Kuchnia otwarta czy zamknięta?
Beżowa kuchnia – ponadczasowy wybór pełen elegancji i ciepła
Jak zaaranżować idealną kuchnię? Poradnik krok po kroku
Jak dobrać oświetlenie w kuchni?
Panele w kuchni – nowoczesna alternatywa dla płytek podłogowych
Franke Mythos Water Hub – woda, jaką lubisz, na wyciągnięcie ręki
Trendy kuchenne 2025