Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kwadratowe systemy rynnowe bez tajemnic. Jakie są ich zalety?

redakcyjny

Od wprowadzenia na rynek orynnowania o kwadratowym przekroju minęło już kilka lat. Domów, w których zastosowano to innowacyjne rozwiązanie, stale przybywa. Zarówno wśród architektów, inwestorów, jak i samych dekarzy wciąż jednak rodzi się wiele pytań dotyczących sposobu montażu, wytrzymałości czy kwestii wizualnych. Ekspert marki Galeco odpowiada na te pojawiające się najczęściej.

Kwadratowe systemy rynnowe bez tajemnic. Jakie są ich zalety?
Kwadratowe systemy rynnowe bez tajemnic. Jakie są ich zalety?
materiały prasowe

 

W 2013 roku podkrakowski producent wprowadził na rynek swój pierwszy system bazujący na kwadratowym przekroju rynny. Galeco BEZOKAPOWY, bo taką nosił nazwę, był jednak rozwiązaniem pionierskim na skalę światową nie tylko ze względu na zastosowany kształt. Nowatorskie było również ukrycie rury spustowej w warstwie elewacji. Dwa lata później oferta firmy wzbogaciła się o system dedykowany budynkom o nowoczesnym charakterze. Z myślą o nich powstał Galeco STAL2 z kwadratową rynną i rurą spustową, które miały podkreślać modernistyczny styl architektury. Wreszcie na początku 2018 roku, podczas targów Budma, zaprezentowano PVC2 będący odpowiedzią na potrzeby współczesnych klientów.

Jak osiągnięto szczelność systemu z rurą spustową ukrytą w elewacji?

- Projektując system Galeco BEZOKAPOWY zadbaliśmy, by był w 100% wolny od przecieków. Prawidłowo zamontowane rynny są zupełnie bezpieczne, nawet w ociepleniu budynku. Rozwiązanie Galeco wyróżnia kompleksowość. Wszystkie elementy systemu są prostokątne, dzięki czemu ich układ jest praktyczny w wielu aspektach. Zupełną pewność daje także dodatkowa uszczelka zamontowana w mufie oraz pas podrynnowy, który odprowadza skropliny i wodę. Kolejne ulepszenie i gwarant stabilności systemu stanowi łącznik dylatacyjny zapewniający hermetyczność wszelkich połączeń bez spawania i klejenia. Dzięki rozwiązaniom zastosowanym w konstrukcji BEZOKAPOWEJ, szczelność jest zagwarantowana – przekonuje Damian Dylewski.

Czy system BEZOKAPOWY można zastosować w przypadku wiązarów dachowych?

- Można go wykorzystać wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zrównania linii okapu z licem elewacji. Ważne jednak, by mieć na uwadze wytyczne instrukcji montażu, która narzuca schemat "występu krokwi" – dodaje ekspert.

Jak zapobiegać postawaniu mostków termicznych podczas montażu systemu BEZOKAPOWEGO?

- Jest to pytanie często stawiane przez naszych klientów. Odpowiedź na nie jest jednak wyjątkowo prosta. Najważniejsze, aby montaż systemu BEZOKAPOWEGO każdorazowo był uwzględniony już na etapie projektowania budynku. Należy wziąć po uwagę rodzaj wykorzystanych materiałów oraz ich grubość. W zależności od zastosowanego ocieplenia może powstać konieczność wykonania wnęki w ścianie za rurą spustową. W tak powstałej bruździe należy umieścić materiał izolacyjny o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Oczywiście, każdy projekt jest indywidualny pod względem tychże materiałów, stąd powstaje wymóg przeanalizowania tego rozwiązania przez architekta – mówi Damian Dylewski.


Jakie są zalety kwadratowych rynien w porównaniu z ich półokrągłymi odpowiednikami?

- Wśród walorów tych pierwszych należy wymienić przede wszystkim wysoką ekonomiczność. Wydajność prostokątnej rynny o profilu 125 mm, w zależności od jej umiejscowienia, wynosi od 90 do nawet 180 m2. Nietypowy kształt wpływa również na zwiększoną przepustowość, co jest szczególnie istotną cechą dobrego systemu rynnowego. Nie zapominajmy również o kwestiach estetycznych – bardzo ważnych z punktu widzenia projektantów i inwestorów. Kwadratowe rynny podkreślają nowoczesny charakter bryły budynku. Dodatkowo wzmocnione maskownicą dopełniają całości modernistycznej, często minimalistycznej architektury – przekonuje ekspert Galeco.

Czy systemy rynnowe o kwadratowym przekroju są trudniejsze w montażu?

- Właściwie zainstalowany system jest zawsze gwarancją bezpieczeństwa dla domu i jego mieszkańców. Nie ma wówczas obaw o powstanie przecieków czy innego rodzaju usterki. O ile w przypadku rynien o przekroju półokrągłym, samo zamontowanie ich na budynku wydaje się być rzeczą prostą, o tyle system kwadratowy uważany jest za bardziej wymagający. Najważniejsze, by stosować się do dołączonych instrukcji oraz postępować zgodnie z wytycznymi zamieszczonymi w filmach montażowych. Dobry dekarz będzie też starał się stale podnosić swoje kwalifikacje chociażby poprzez uczestnictwo w szkoleniach, na których zagadnienia związane z montażem systemów rynnowych są obszernie omawiane - stwierdza Damian Dylewski.

 

Skomentuj:

Kwadratowe systemy rynnowe bez tajemnic. Jakie są ich zalety?