Łąka kwietna na balkonie
Własna łąka w pojemniku to świetny sposób na pożyteczne kwiaty w mieście. Pomagasz zapylaczom i jednocześnie zapewniasz sobie kontakt z naturą.

Łąka kwietna na balkon
Podstawowymi sprawami, o których trzeba pamiętać, wysiewając własną łąkę na balkonie czy też tarasie to żeby zapewnić kwiatom dużo słońca oraz zapewnić wilgotność podłoża. Stawiamy więc doniczkę w ciepłym, bardzo jasnym miejscu na zewnątrz i regularnie ją podlewamy, tak by utrzymać podłoże stale wilgotne. Przy małych pojemnikach i wysokich temperaturach bez deszczu nawet dwa razy dziennie. Rośliny mogą być wysiewane bezpośrednio do gruntu, albo wysadzane z przygotowanych wcześniej rozsad.
Jak stworzyć kwietną łąkę w drewnianej donicy?>>>
Łąka kwietna na balkonie - kiedy siać
Balkonowe łączki najlepiej wysiewać od kwietnia do lipca. Późniejszy wysiew też powinien skutkować kwiatami, ale rośliny mogą nie zdążyć już wydać nasion. Najważniejsza jest jednak różnorodność. To bardzo istotne, bo zapylacze te są różnej wielkości i posiadają różnej długości języki, co prowadzi do specjalizowania się w poszczególnych typach kwiatów.
Łąka kwietna na balkon - co siać w donicy?
Należy wybierać rośliny o zróżnicowanej budowie kwiatów i kwitnące w kilku kolorach (niebieski, biały, żółty, fioletowy). Im więcej rodzajów kwiatów, tym szersze spektrum zapylaczy będzie mogło z nich skorzystać.
Ważne też, żeby zapewnić owadom pożywienie przez jak najdłuższy czas. Dlatego warto, żeby na balkonie mieć rośliny kwitnące w różnych terminach - od wiosny do późnej jesieni. Wszystko to zapewni nie tylko różnorodność, ale także ciągłość bazy pokarmowej dla zapylaczy. Owady zapylające to nie tylko pszczoły. To także motyle, trzmiele, bzygowate, biedronki czy chrząszcze. W strefie klimatu umiarkowanego ok. 78% wszystkich gatunków roślin kwitnących jest uzależnione od zapylania przez owady. Spośród 109 najważniejszych roślin uprawnych aż 87 gatunków (80%) jest całkowicie zależnych od zapylania przez zwierzęta.
Rośliny do balkonowych pojemników można wybrać, samodzielnie komponując skład gatunkowy albo skorzystać z gotowej mieszanki nasion. Tworząc własną kompozycję mamy zupełną dowolność w wyborze kwiatów, ograniczeniem jest tylko dostępność materiału siewnego. Natomiast wybór gotowej profesjonalnej mieszanki zawęża ten wybór, ale zapewni obfite kwitnienie zróżnicowanych rodzajów kwiatów przez długi okres.
Nasiona łąki kwietnej na balkon
Często dostajemy pytania o mieszanki nasion, które sprawdzą się na balkonie. To zależy przede wszystkim od wielkości pojemnika, jakim dysponujemy. Generalna zasada jest taka, że im więcej miejsca na korzenie, tym większe rośliny mogą rosnąć w pojemniku. Jeśli dysponujesz standardową skrzynką balkonową (ok. 15 × 20 cm przekroju poprzecznego), to najlepiej sprawdzą się rośliny wyjątkowo odporne na suszę. To często gatunki spoza naszej strefy klimatycznej, które wytrzymują przejściowe deficyty wody, na które są narażone, rosnąc w niewielkich pojemnikach. Takie kwiaty to na przykład:
- Smagliczka nadmorka (Lobularia maritima)
- Maczek kalifornijski (Eschscholzia californica)
- Żeniszek meksykański (Ageratum houstanianum)
- Aster chiński (Callistephus chinensis)
- Dalia zmienna (Dahlia variabilis)
- Przypołudnik (Dorotheanthus bellidiformis)
- Żmijowiec babkowaty (Echium plantagineum)
- Lnica marokańska (Linaria maroccana)
- Porcelanka (Nemophila maculata)
- Nolana błękitna (Nolana paradoxa)
- Facelia dzwonkowata (Phacelia campanularia)
- Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora)
- Lepnica baldaszkowa (Silene armeria)
- Cynia wytworna (Zinnia elegans)
A jeśli możesz pozwolić sobie na większą donicę, to wybór gatunków jest praktycznie nieograniczony. Badania i obserwacje wskazują jednak, że rodzime rośliny lokalnie występujące są najbardziej atrakcyjne dla pszczół, dlatego jeśli donica jest odpowiednio duża, to zawsze polecamy Kwiaty polne:
- Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla)
- Mak polny (Papaver rhoeas)
- Ostróżeczka polna (Consolida regalis)
- Złocień polny (Glebionis segetum)
- Chaber bławatek (Centaurea cyanus)

Własna łąka na balkonie - krok po kroku
Przygotuj sobie zawczasu:
- nasiona dzikich kwiatów
- ziemię ogrodową na bazie kompostu
- doniczkę
- konewkę ze zraszaczem
Krok 1. Donicę wypełnij ziemią zmieszaną z kompostem
Przygotuj porcję nasion odpowiednią do wielkości donicy. Żeby powstała łączka w standardowej skrzynce balkonowej o wymiarach 60 × 20 cm wystarczy 0,5 g nasion kwiatów.
Jeśli donica jest duża, a na kwitnienie części roślin można poczekać do kolejnego sezonu, w donicy mogą znaleźć się także gatunki wieloletnie, które każdego roku będą wymagały jedynie obcięcia wyschniętych łodyg. Pamiętajmy, żeby je obcinać późną jesienią, kiedy rośliny zrzucą nasiona w ziemię lub wczesną wiosną, kiedy owady zimujące łodygach opuszczą doniczkę.
Krok 2. Nasiona wysiej równomiernie w donicy
Żeby ułatwić sobie równomierny wysiew, mieszankę nasion można wymieszać z niewielką ilością wypełniacza, np. piasku, wermikulitu albo... łamanej kukurydzy. Ważne, żeby siać z umiarem (lepiej, żeby nasion było zbyt mało niż za dużo), a nasiona trafiły w różne miejsca donicy.
Krok 3. Lekko wgnieć nasiona w ziemię
Dzięki temu nasiona zostaną na miejscu. Można je dodatkowo oprószyć ziemią. Ważne jest, żeby miały dostęp do słońca, a jednocześnie zapewniony dobry kontakt z wilgotnym podłożem.
Krok 4. Podlej i postaw donicę na zewnątrz
Na koniec wysiane nasiona należy obficie podlać. Wkrótce pojawią się pierwsze korzenie, które zwiążą roślinę ze stanowiskiem. Przypominamy, że od utrzymania odpowiedniej wilgotności podłoża zależy dobra forma roślin.
Krok 5. Ciesz się swoją własną łąką.
Obserwowanie jak rosną, pachną i przyciągają owady zapylające to świetny sposób na relaks.
Powodzenia i dobrej zabawy!
- Więcej o:
Twój balkon gotowy na wiosnę – praktyczny poradnik aranżacyjny
Bratki uprawa i pielęgnacja
Jak zamontować taras WPC bez błędów?
Balkon po zimie
Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Przepis na relaks pod chmurką!
Meble i dodatki do ogrodu z LOBERON
Dlaczego warto wybrać tarasowe drzwi przesuwne?