Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pelargonia bluszczolistna, czyli zwisająca (Pelargonium peltatum)

Pelargonium for Europe

Pelargonia bluszczolistna ma delikatne, pokładające się lub zwisające pędy oraz tarczowate, sztywne, skórzaste, błyszczące, osadzone na długich ogonkach pięcioklapowe liście nieco podobne do liści bluszczu, którym zawdzięcza swoją nazwę. Jej kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne, drobniejsze niż u pozostałych gatunków pelargonii.

Pelargonia bluszczolistna
Pelargonia bluszczolistna
Fot. Shuttterstock/Sabastian Janicki

Pelargonia bluszczolistna – uprawa

Jest to roślina dla osób, które kochają otaczać się pięknymi roślinami, niemających jednocześnie czasu na ich pielęgnację. Nie jest to roślina wymagająca. Charakteryzuje się dobrym wzrostem, obfitym kwitnieniem, a także doskonałą odpornością na trudne i zmienne warunki pogodowe m.in. suszę. Najlepiej ustawić ją w jasnym, nasłonecznionym miejscu lub w półcieniu, w ziemi żyznej o lekko kwaśnym odczynie. Najlepszym stanowiskiem dla pelargonii będzie wystawa południowo – wschodnia lub południowo zachodnia. Należy podlewać ją raz dziennie, uważając jednocześnie, żeby nie przelać rośliny. Nie należy zraszać ani moczyć liści, aby nie wystąpiły na nich plamy. Wymaga częstego nawożenia, co 7-10 dni. Przy zapewnieniu odpowiedniej ilości wody i nawozu obficie kwitnie w ogrodzie, na tarasie i balkonie. Dobrze znosi letnie upały.

Pelargonia bluszczolistna- encyklopedia roślin>>>

Pelargonia bluszczolistna - jaki nawóz?

Wymagany jest nawóz o zbilansowanym składzie składników pokarmowych, wzbogacony mikroelementami. Nie należy przekraczać dawki nawozu podanej na opakowaniu). Nawóz powinien być bogaty w potas, co umożliwi pelargoniom bujne kwitnienie. Najlepsze są specjalistyczne nawozy płynne do pelargonii. Na rynku dostępne są podłoża wzbogacone w nawóz o spowolnionym uwalnianiu, które działają od trzech do czterech miesięcy. Nawożenie powinno trwać od wiosny aż do jesieni.

Pelargonia bluszczolistna - kiedy na balkon?

Od końca maja do pierwszych przymrozków. Umowna data to okres po Zimnej Zośce, kiedy ustają nocne przymrozki.

Najlepsze pelargonie na balkon>>>

Pelargonia bluszczolistna - jaka ziemia?

Zalecana jest gleba próchnicza, kompostowa lub torfowa, podłoże o pH obojętnym na poziomie 6,2- 7,2 (najlepiej substrat torfowy z dodatkiem glinki). Najlepiej kupić gotowe podłoże do pelargonii.

Pelargonia bluszczolistna – kompozycje

Polecane jest sadzenie w wiszących koszach, skrzynkach balkonowych, donicach lub innego rodzaju pojemnikach. 

Pelargonia rabatowa. Uprawa pelargonii przez cały rok>>>

Pelargonia bluszczolistna – rozmnażanie

Rozmnażanie pelargonii bluszczolistnej z sadzonek zalecane jest wiosną lub latem. Sadzonki warto wzmocnić ukorzeniaczem.

  • wegetatywne – sadzonki wierzchołkowe późnym latem (lipiec-wrzesień) lub wiosną marzec. Sadzonki ukorzeniają się wciągu 2 tygodni.
  • generatywne – wysiew nasion w grudniu/ styczniu najlepiej po wcześniejszej skaryfikacji. Nasiona kiełkują w temperaturze 22oC ok. 2 tygodni. Rozmnożone rośliny wysadzamy do gruntu w drugiej połowie maja.

 

 

 

Pelargonia bluszczolistna
Pelargonia bluszczolistna
Fot. Shutterstock/Sandra Schramm

Pelargonia bluszczolistna – sadzonki

Doskonale nadają się na nie rośliny, które przez cały sezon rosły na balkonie. Wystarczy je tylko bezpiecznie przezimować w chłodnym pomieszczeniu. Przed pobraniem sadzonek rośliny należy przenieść do ciepłego pomieszczenia i obficie podlać, aby wznowiły wegetację. Na rośliny mateczne nadają się jedynie rośliny zdrowe, silne i obficie kwitnące. Pierwszym krokiem jest pobranie szczepki. W tym celu należy uciąć końcówkę pędu wraz z kilkucentymetrowym odcinkiem łodygi. Opcjonalnie można ją zamoczyć w ukorzeniaczu, a następnie zasadzić w ziemi. W ciągu kilku tygodni powinna wypuścić korzenie, natomiast w przeciągu kilku miesięcy zacząć szybki wzrost. Niektórzy wkładają szczepki do wody do czasu, aż wypuszczą małe, białe korzonki i dopiero wtedy umieszczają w glebie.

Pelargonia bluszczolistna – zimowanie

Jeżeli chcemy przechować roślinę do następnego roku to jesienią należy ją przenieść do chłodnego i jasnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie spada jednak poniżej 5 °C. Można ją z powrotem wystawić na zewnątrz dopiero późną wiosną, kiedy ustaną nocne przymrozki.

Pelargonia bluszczolistna  - nasiona

Wysiew nasion do skrzynek lub doniczek powinien nastąpić w styczniu-lutym. Nasiona należy pokryć 0,5 cm warstwą ziemi a całość przykryć folią, aby utrzymać wysoką wilgotność. Do prawidłowego kiełkowania niezbędna jest temp. 20 - 25°C. Pierwsze siewki ukazują się po 7–12 dniach, wtedy należy zdjąć folię, aby nie pojawiły się choroby grzybowe. Siewki w fazie 1-2 liści należy sadzić do doniczek o średnicy 8 - 10 cm. Do pojemników wysadzać w maju.

Pelargonia bluszczolistna – rozstawa

Do sadzenia pelargonii należy przygotować skrzynkę balkonową, wystarczającą ilość podłoża, keramzyt bądź kamyki na drenaż. Przed wyjęciem roślin z doniczek, w których dotychczas rosły należy namoczyć je w wodzie - łatwiej będzie wydobyć je z pojemników. Przed sadzeniem można rozluźnić bryły korzeniowe, w celu pobudzenia nowych korzeni do wzrostu. Między roślinami należy zachować ok 20 cm odstęp, żeby zrobić miejsce roślinie na rozrost.

pelargonia kaskadowa a bluszczolistna – jw.

Pelargonia bluszczolistna – choroby

Czasami roślina może zostać zaatakowana przez choroby wirusowe przenoszone przez mszyce, ślimaki i inne owady ssące. Wtedy na liściach pojawiają się żółte obwódki i smugi. Zaatakowane liście należy usunąć. Inna choroba pelargonii objawia się czernieniem pędu u nasady. Dotknięta tą chorobą roślina usycha. Jest to jednak roślina odporna na choroby i szkodniki i przy podstawowej pielęgnacji raczej nie przysparza problemów.

Pelargonia bluszczolistna z czym łączyć?

Pelargonie ze względu na zwisający pokrój ciekawie prezentują się w kompozycjach jednogatunkowych lub w połączeniu z roślinami o kępiastym lub wzniesionym pokroju. Można je zestawiać między innymi z lobeliami, heliotropem, pelargoniami rabatowymi, werbenami ogrodowymi, aksamitkami, wilczomleczem, komarzycą  czy zielistką o biało-zielonych liściach.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pelargonia bluszczolistna, czyli zwisająca (Pelargonium peltatum)