Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odkurzacz mopujący - co warto o nim wiedzieć?

Redakcja

Odkurzacz mopujący pojawił się w polskich domach stosunkowo niedawno. Jak działa to urządzenie i czy jest warte swojej ceny? Czym robot sprzątający tego typu różni się od klasycznych odkurzaczy tylko funkcją mycia podłóg?

Odkurzacz mopujący - co warto o nim wiedzieć?
Odkurzacz mopujący - co warto o nim wiedzieć?
Shutterstock

Jak działa odkurzacz mopujący?

Różnica między odkurzaczem mopującym a konwencjonalnym polega na tym, że ten pierwszy ma wbudowany system dostarczania wody. Urządzenie rozpryskuje niewielką ilość wody na mytą powierzchnie, a następnie zasysa ją wraz z rozpuszczonym brudem. Podstawą konstrukcji są albo dwa zbiorniki (na czystą i brudną wodę), albo jeden zbiornik, wewnątrz którego zamocowany jest mały pojemnik z czystą wodą. Druga wersja jest bardziej kompaktowa i lżejsza.

Czysta woda jest dostarczana przez wąż, a brudna woda jest zasysana do zbiornika przez pompę. Zbiornik na brudną wodę jest zwykle większy. Niekiedy czystą wodę należy uzupełniać podczas czyszczenia. Do czyszczenia podłóg drewnianych należy stosować minimalną ilość wody. Czyszczenie na sucho dywanów z długim włosiem najlepiej wykonywać w lecie, kiedy można szeroko otworzyć okno.

Robot mopujący - budowa odkurzacza

Przygotowanie odkurzacza do pracy zajmuje więcej czasu niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń. Odkurzacz należy też umyć po każdym czyszczeniu. Jednak zalety odkurzaczy mopujących są tak liczne, że te drobne niedogodności nie mogą wpływać na pozytywną ocenę urządzenia. Dzięki niemu dywan będzie wyglądał jak nowy, a powietrze w pomieszczeniu stanie się świeższe.

Robot sprzątający. Zasada użycia odkurzacza mopującego jest następująca:

• Przed rozpoczęciem czyszczenia na sucho mebli tapicerowanych lub dywanów czystą wodę wlewa się do jednego pojemnika.

• W pierwszym etapie czysta woda jest rozpylana przez wąż z dyszą.

• Następnie odkurzacz przełącza się w tryb ssania, aby zebrać brudną wodę w zbiorniku. Brudna woda jest wciągana przez główny wąż i przesyłana do drugiego zbiornika.

• W przypadku czyszczenia szczególnie zabrudzonej podłogi lub tkaniny do czystej wody dodaje się detergent.

• Podczas pracy odkurzacz rozpryskuje wodę i tworzy silny prąd powietrza, dzięki czemu brud jest usuwany nawet z dywanów o dużym włosiu.

• Po zakończeniu czyszczenia brudną wodę należy wylać do toalety.

Robot sprzątający - plusy i minusy odkurzacza mopującego

Każda technologia ma swoich zwolenników i przeciwników. Jeśli jednak spojrzeć na to urządzenie obiektywnie, to odkurzacz do prania ma szereg zalet:

• Odkurzacz może służyć nie tylko do czyszczenia dywanów, ale także innych powierzchni. Jest to uniwersalna maszyna czyszcząca, wyposażona w zestaw specjalnych szczotek i dysz do różnych powierzchni.

• Różne przyssawki przeznaczone są do czyszczenia powierzchni twardych i dywanów, trudno dostępnych miejsc i narożników, mebli, luster, szkła.

• Drążek teleskopowy służy jako rura. Możesz dostosować długość rączki do swojego wzrostu. W droższych urządzeniach panele sterujące są często instalowane na uchwycie.

• Dobra jakość sprzątania, czystość dywanów i mebli to główne zalety odkurzacza piorącego. Dzięki dodatkowym akcesoriom znacznie zwiększa się funkcjonalność sprzętu.

Odkurzacze mopujące mają też (nieliczne) wady

• Czyszczenie odkurzacza zajmuje nieco czasu. Trzeba wylać brudną wodę, umyć zbiornik.

• Koszt urządzenia jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych odkurzaczy. Jednak renomowani producenci udzielają długoletnich gwarancji na produkowany przez siebie sprzęt. Niekiedy jest to nawet okres do 10 lat.

Robot mopujący. Na co zwrócić uwagę przy wyborze odkurzacza?

Wśród najważniejszych parametrów, jakie charakteryzują roboty sprzątające, trzeba wyróżnić:

• Siła ssąca. Moc ssania urządzenia, od której zależy ilość wilgoci pozostającej we włosiu dywanu lub tekstyliów po czyszczeniu. Minimalna wartość to 250 watów.

• Pojemny zbiornik. Objętość zbiornika na wodę w mieszkaniu trzypokojowym powinna wynosić 5 litrów. Duża pojemność zbiornika to większa waga i wielkość urządzenia, co może być obciążeniem podczas sprzątania.

• Nawet przy perspektywie sprzątania dużej powierzchni lepiej wybrać odkurzacz piorący o średniej wielkości i wadze. Łatwiej jest okresowo dodawać do urządzenia czystą wodę niż pracować z ciężkim, urządzeniem.

• Kompletny zestaw dysz i szczotek do odkurzacza. Funkcjonalność urządzeń i jakość czyszczenia zależą od ich ilości i przeznaczenia.

• Wygoda czyszczenia zależy również od długości sznurka, który nie powinien być krótszy niż 6 metrów. Automatyczne wciąganie przewodu zasilającego wewnątrz jest opcją obowiązkową.

• Zorientuj się, czy oglądane odkurzacze automatyczne posiadają funkcje - automatyczny powrót do bazy i ładowanie, filtr HEPA, automatyczne opróżnianie pojemnika, czujnik wykrywający zabrudzone miejsca, "zachowanie" urządzenia na uskoku podłoża, odkurzanie automatyczne, liczba trybów pracy, możliwość ustawienia trasy sprzątania, zdalne sterowanie z poziomu aplikacji mobilnej, dodatek laserowej nawigacji, programator pracy, dokładne czyszczenie na podłogach twardych.

Odkurzacz automatyczny. Jak korzystać z odkurzacza?

Przed czyszczeniem sprawdź, czy wąż jest nieuszkodzony. W przypadku uszkodzenia nie zaleca się włączania odkurzacza. Używaj skutecznego i bezpiecznego detergentu zalecanego przez producenta odkurzacza. Należy przestrzegać proporcji zalecanych przez producenta. Nie przenoś odkurzacza po pomieszczeniu, ciągnąc go za wąż lub kabel. Po czyszczeniu urządzenie powinno być wyłączane z sieci (chyba że masz bezprzewodowy odkurzacz).

Nie próbuj myć odkurzacza podłączonego do prądu. Oba pojemniki myje się czystą wodą i pozostawia do wyschnięcia zdemontowane. Przechowuj urządzenie w suchym miejscu w temperaturze pokojowej. Jeśli temperatura spadnie poniżej 0°C, pozostała w kapilarze woda może zamarznąć i uszkodzić odkurzacz. Ponadto wysoka wilgotność i niskie temperatury niekorzystnie wpływają na silnik odkurzacza.

Wiesz już, czym charakteryzują się roboty mopujące. Zobacz także:

Odkurzacz mopujący
Odkurzacz mopujący
Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Odkurzacz mopujący - co warto o nim wiedzieć?