Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Odśnieżanie - skuteczne sposoby

MP

Przyszła długo wyczekiwana zima. Śniegu przybywa, z czego z pewnością cieszą się dzieci. Saneczkowy czas jest jednak dość wymagający dla dorosłych. Musimy bowiem zadbać o odśnieżenie posesji i dojazdu do niej, aby móc bezpiecznie się poruszać oraz zapewnić sobie swobodny dostęp do budynku. Jakie narzędzia ułatwią nam pracę?

Odśnieżanie chodnika
Odśnieżanie chodnika
Juco

Z kopyta kulig rwie, hej kulig rwie – śpiewali niegdyś Skaldowie. Śnieżna zima jest piękna i dostarcza niezapomnianej rozrywki. Zabawa w robienie orzełków, bitwa na śnieżki czy wyprawa na sanki, a potem ognisko na polanie, aby rozgrzać zmarznięte ciało… To z pewnością ciekawe aktywności. Jednak z zimową porą roku wiążą się również dodatkowe obowiązki, do których należy przede wszystkim odśnieżanie chodnika przy posesji, podjazdu do garażu czy ścieżek, którymi poruszamy się w otoczeniu swojego domu. Jak ułatwić sobie tę pracę? Wystarczy zaopatrzyć w jedno podstawowe, ale dobrej jakości narzędzie.

Odśnieżanie: siedem prostych zasad

Odśnieżanie

Przy dużej powierzchni działki do odśnieżania można wykorzystać kosiarkę typu traktorek, do której należy dokupić i zamontować z przodu pług. Będzie to z pewnością najszybszy i najwygodniejszy, ale jednocześnie najdroższy sposób radzenia sobie z zalegającym śniegiem (trzeba zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, akcesoria oraz paliwo). Większość osób nie posiada jednak takich urządzeń, a w dodatku z uwagi na ich rozmiary nie sprawdzą się one w każdym terenie. Przy wąskich przejściach konieczne będzie użycie siły rąk i odpowiedniego narzędzia ręcznego.

Odśnieżanie ogrodu

Odśnieżanie - łopata

Łopata do śniegu powinna być zatem na wyposażeniu każdego domu. Jaki sprzęt sprawdzi się najlepiej? W sklepach znajdziemy zazwyczaj rozwiązania z trzonkiem drewnianym bądź metalowym – ten pierwszy będzie bardziej przyjemny w dotyku dla zmarzniętych rąk i utrzyma lepiej ich ciepłotę. Może on być ponadto zakończonym łyżką wykonaną z tworzywa sztucznego (najtańsza alternatywa, ale i najmniej trwała, w najgorszym wypadku może przetrwać zaledwie jeden sezon), metalu lub aluminium. – Warto zwrócić uwagę na tę ostatnią opcję, gdyż aluminium jest materiałem wytrzymałym, a w dodatku lekkim, co okazuje się niezwykle ważne, zwłaszcza przy usuwaniu mokrego śniegu. Taka łopata jest zatem znacznie bardziej poręczna przy pracy, szczególnie jeśli wyposażona jest w wygodny uchwyt.

Co istotne, powierzchnia robocza łopaty powinna być dość szeroka, aby można było odśnieżać duże połacie terenu za jednym razem. Jeśli jednak pracę tę miałaby wykonywać osoba o mniejszym wzroście i wadze, np. nastolatek, to dobrym wyborem jest zakup sprzętu, w którym część robocza jest węższa, aby ciężar zgarnianego jednorazowo śniegu nie okazał się zbyt duży. Taka wersja szufli będzie również idealna do odśnieżania schodów.

Łopata aluminowa
Łopata aluminowa
JUCO
Odśnieżanie schodów
Odśnieżanie schodów
Fot. JUCO

Odśnieżanie chodników

Odśnieżanie to jednak nie wszystko – pod warstwą białego puchu może być jeszcze lód. Można rozkruszyć go łopatą, ale taką bez ostrych krawędzi, zabezpieczonych gumą. Trzeba to jednak robić bardzo ostrożnie, aby nie uszkodzić chodnika. Dużo skuteczniejsze będzie posypanie nawierzchni piaskiem lub mikrogresem – dzięki temu nie będziemy ślizgać się po lodzie. Można użyć też soli kamiennej, która dzięki swoim właściwościom chemicznym szybko go rozpuści. Wadą tego białego, słonego proszku jest jednak wyjałowienie ziemi przylegającej do kostki, dlatego nie warto stosować go w pobliżu roślinności ogrodowej. Może też zostawiać ślady na butach, a więc coraz częściej odchodzi się od jej używania.

Obowiązek sprzątania błota, śniegu i lodu z chodników wzdłuż posesji mają właściciele nieruchomości bądź osoby nią zarządzające w przypadku budownictwa wielorodzinnego. O porządek dobrze jest dbać systematycznie – im grubsza warstwa białego puchu, tym trudniej ją później usunąć, dlatego warto odśnieżać kilkukrotnie podczas opadów śniegu, nie czekając do momentu ich ustania. Z dobrym narzędziem uwiniemy się z tym szybko i sprawnie.

Odśnieżanie dachu stromego

    Więcej o:

Skomentuj:

Odśnieżanie - skuteczne sposoby