Pierwsze zwiastuny wiosny na balkonie
Przełom lutego i marca to czas, kiedy po długiej zimie najbardziej odczuwamy brak zieleni i ciepłych, radosnych kolorów wokół nas. Dlatego warto w tym czasie pomyśleć o stworzeniu na swoim balkonie lub tarasie małego, wiosennego ogródka. Co możemy w nim posadzić? Wybór jest ogromny i zachwyca paletą barw.
Czego będziemy potrzebować?
Zacznijmy do pojemnika, w którym posadzimy rośliny. Może to być ceramiczna lub plastikowa donica, drewniana skrzynia albo metalowy pojemnik. Zawsze pamiętajmy o tym, aby w dnie miał otwory, które umożliwią odpływ nadmiaru wody i wentylację. Nie zapominajmy również o drenażu, czyli o co najmniej 2 cm warstwie drobnych kamyczków lub keramzytu. Jako podłoże możemy zastosować ziemię ogrodniczą przeznaczoną do roślin balkonowych.
Jak posadzić rośliny, aby wyglądały pięknie?
W jednej donicy możemy posadzić różne odmiany jednego gatunku roślin lub też połączyć ze sobą kilka gatunków. Możemy stworzyć kompozycję jednobarwną lub stanowiącą miks kolorów i form. Floryści często proponują kompozycje dwubarwne, łącząc ze sobą kwiaty białe i różowe, białe i niebieskie, żółte i niebieskie lub fioletowe albo też pomarańczowe z czerwonymi i zielonymi.
Jakie kwiaty posadzić w marcu?
Bratki jako wczesne, kwitnące rośliny balkonowe świetnie się sprawdzą. Są łatwe w uprawie i odporne na niską temperaturę, a nawet przymrozki do -5o C. Dostępne w wielu odmianach, różniących się między sobą wielkością i kolorem. Regularnie podlewane, kwitną długo – bo aż do lipca – i intensywnie. Możemy je posadzić w skrzynkach na balustradach lub też w ceramicznych, metalowych i plastikowych donicach oraz w wiklinowych pojemnikach. Bratki lubią miejsca nasłonecznione, ale w pełnym słońcu ich kwiaty będą blakły. Powinny stać w miejscach zadaszonych, gdyż nie lubią intensywnego deszczu ani podlewania bezpośrednio na delikatne kwiaty. Aby kwitły długo i obficie, warto je regularnie, raz w tygodniu nawozić płynnym nawozem do kwiatów balkonowych, bogatym w fosfor i wapń. Wczesnokwitnące odmiany należą do grupy Hiemalis, o małych, drobnych kwiatuszkach (jasnoniebieska Królowa Niebios, piękny, intensywnie żółty Cytrynek oraz subtelna, biała Śnieżka) oraz grupy Vorbote o dużych kwiatach w intensywnie ciemnoniebieskim, żółtym i białym kolorze (np. bratki Pirnańskie).
Pierwiosnki to wczesne kwiaty wiosenne, które idealnie sprawdzają się w balkonowych aranżacjach. Najpopularniejszy jest europejski pierwiosnek bezłodygowy, o dużych kwiatach o średnicy około 4-5 cm, we wszystkich kolorach tęczy i bieli. Bardzo dobrze prezentuje się w kompozycjach z krokusami, hiacyntami i narcyzami. Pierwiosnki potrzebują dużo światła. Zakwitają, gdy temperatura przez kilka dni przekroczy dodatnie wartości. Wymagają regularnego podlewania, ale zbyt obficie podlewane łatwo gniją. Od momentu pojawienia się pierwszych pąków wymagają regularnego nawożenia.
Kwiaty cebulowe – narcyzy, tulipany, hiacynty, szafirki i cebulice. Z pierwszymi wiosennymi kwiatami najczęściej kojarzą nam się właśnie kwitnące rośliny cebulowe, które na przełomie lutego i marca znajdziemy w każdym supermarkecie. Jednak aby na naszym balkonie lub tarasie w marcu zakwitły cebulice, przebiśniegi, kasaćce, zawilce, szafirki czy puszkinie, cebulki musimy zasadzić już jesienią. W marcu do donic lub skrzynek możemy posadzić tulipany, narcyzy, hiacynty i krokusy. Rośliny cebulowe idealnie nadają się do tworzenia wielogatunkowych, różnobarwnych kompozycji. Zazwyczaj sadząc cebulki, musimy pamiętać o tym, aby ilość ziemi w doniczce była co najmniej 3-krotnie większa niż wysokość cebulki oraz aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy roślinami. Wyjątek stanowi coraz popularniejsza metoda sadzenia roślin cebulowych „na lazanię", polegająca na sadzeniu ich warstwami, jedna na drugiej. Pozwala to osiągnąć efekt dłuższego kwitnienia, gdyż najpierw kwitną wcześniejsze rośliny, a po nich późniejsze. Rośliny cebulowe są łatwe w uprawie. Wymagają jedynie regularnego podlewania i nawożenia (tulipany nawet co drugie podlewania).
Stokrotki są mało wymagające i dość łatwe w uprawie balkonowej. Już od marca pokryją nasz balkon dywanem białych, różowych lub czerwonych kwiatów. Oprócz klasycznych stokrotek, które znamy z miejskich trawników, są też odmiany o kulistych kwiatach (z serii ‘Pomponette’). Najpopularniejsze odmiany stokrotek to:
- ‘Rominette’,
- ‘Tasso’, ‘Old Stain’
- mrozoodporna ‘Speedstar Plus’.
Ostatnio coraz większą popularnością cieszą się stokrotki afrykańskie, o kwiatach we wszystkich kolorach tęczy.
- Więcej o:
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki
Czym jest poplon? Jakie rośliny poplonowe wykorzystać w ogrodzie?
Z czym łączyć wrzosy na tarasie? Kompozycje na taras i balkon