Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Czterolistna koniczyna, czyli szczęśliwa roślina - co warto o niej wiedzieć?

AI/red.

Czterolistna koniczyna to roślina pod każdym względem wyjątkowa. Od wieków symbolizuje szczęście i powodzenie. Czy znalezienie czterolistnej koniczyny gwarantuje szczęście?

Czterolistna kończyna
Czterolistna kończyna
Fot. Shutterstock/Produced By Mama_Tao

Jak powstają czterolistne koniczyny?

Statystycy obliczyli, że prawdopodobieństwo przypadkowego spotkania z czterolistną koniczyną wynosi 10 000:1 i gwałtownie spada - do 1 000 000:1 - w przypadku pięciolistnej koniczyny. Najczęściej czterolistną koniczynę można znaleźć w Irlandii, gdzie na każde 5000 gatunków koniczyny trójlistnej przypada jedna czterolistna koniczyna. W specjalnych szklarniach dziennie uprawia się sztucznie (za pomocą GMO) do 10 000 czterolistnych liści. Rośliny są umieszczane w plastiku i sprzedawane jako „symbol szczęścia”.

Czterolistna koniczyna jest mutacją trójlistnej koniczyny białej Trifolium repens. Jedna koniczyna to w rzeczywistości jeden listek koniczyny większej rośliny z 3 listkami. Mutacje mogą wystąpić z powodu recesywnego genu o niskiej częstotliwości lub przyczyn środowiskowych. Często przyczyna mutacji różni się w zależności od koniczyny. Mutacja nie kończy się na odmianie 4-listnej. Koniczyny 5-listne także nie są rzadkością. Koniczyna o największej liczbie listków liczyła 18 listków.

Znalezienie czterolistnej koniczyny - szczęście czy przypadek?

Wciąż nie wiadomo, kiedy i jak powstało przekonanie o czterolistnej koniczynie jako symbolu szczęścia. Pierwsze opisy tego gatunku koniczyny pojawiły się pod koniec XIX wieku. Autor jednego z nich mówi o rzadkim miododajnym zielu, które zbierały zarówno czarownice, jak i szukające miłości dziewczęta. Ciekawy jest list jedenastoletniej dziewczynki, wysłany w 1877 roku do popularnego czasopisma dziecięcego „Święty Mikołaj”. W nim młoda korespondentka wyznaje, że wróżka szepnęła jej do ucha o magicznej czterolistnej koniczynie, która przynosi szczęście.

Większość legend i mitów o czterolistnej koniczynie pojawiła się już w czasach starożytnych, związana jest z kulturą starożytnych Celtów. Przodkowie Irlandczyków wierzyli, że unikalna odmiana koniczyny jest modelem wszechświata w miniaturze. Cztery listki ułożone w poprzek to cztery punkty kardynalne. Rydwan słoneczny odbywa codzienną podróż przez te punkty na niebie. Celtowie czcili czteroliść i używali go w różnych rytuałach. Najbardziej zaawansowani z nich - druidzi - porozumiewali się nawet z wróżkami za pomocą magicznego kwiatu.

Druidzi wierzyli, że przypadkowe spotkanie z cudowną miodową rośliną było ostrzeżeniem z góry o możliwym spotkaniu ze złymi duchami. Zaczynali się do niego przygotowywać natychmiast po tym, jak natknęli się na świętą roślinę. Możliwe, że krzyże celtyckie - najlepszy środek ochrony przed nieumarłymi - zostały zaprojektowane na bazie czterolistnej koniczyny. W średniowieczu roślina ta była już używana jako talizman w całej Europie. Służyła do rozpoznawania czarownic i innych złych duchów. Wielu uważało, że wielolistek jest niezawodną ochroną przed złym okiem.

W chrześcijaństwie o wielolistku wspomina legenda o wygnaniu z raju. Kiedy Ewa zdała sobie sprawę, że na zawsze opuszcza Ogród Eden, wybrała czterolistną koniczynę i zabrała ją ze sobą. Cudowna roślina stała się dla przodka ludzkości jedyną pociechą na grzesznej ziemi.

Symbolika czterolistnej koniczyny

Czterolistna koniczyna nabrała szerokiego zakresu znaczeń. Istnieje kilka uniwersalnych symboli związanych z tą rośliną. Znaleziona koniczyna przyniese:

  • Wyjątkowe szczęście (w wielu kulturach czwartą – dodatkową – blaszkę liściową zwyczajowo uważano za symbol niezwykłego szczęścia; pozostałe trzy tradycyjnie kojarzono z prawdziwymi cnotami: wiarą, nadzieją i miłością).
  • Dobrobyt (cztery owalne przylistki, tworzące regularny okrąg, reprezentują pełnię pogodnego ludzkiego szczęścia z jego niezmiennymi atrybutami - zdrowiem, miłością, dobrobytem i honorem).
  • Pełnia dająca pokój (filozoficzne postrzeganie czterech listków jako filarów wszechświata – Wody, Ognia, Ziemi i Powietrza – wyrażało harmonijny związek człowieka z Matką Naturą, jedność duchową i cielesną, wewnętrzną i zewnętrzną.
  • Niezawodna ochrona (czterolistna koniczyna, przypominająca kształtem inny święty symbol - krzyż, budzi wiarę w patronat wyższych mocy, które ratują od czarów, nieszczęść, bolesnych chorób, intryg wrogów, śmiertelnej śmierci).
  • Błoga równowaga (czterolistna koniczyna ma idealną symetrię, nieobecną w większości roślin, zwykle o naprzemiennym lub przypadkowym ułożeniu liści. Dzięki temu właściciel wielolistnej koniczyny osiąga pełną harmonię - klucz do spokojnego życia).

Znaczenie czterolistnej koniczyny jest nierozerwalnie związane z symboliką liczby „4”. W numerologii kojarzy się z integralnością, jednością, proporcjami, kompletnością, harmonią.

Czy można wyhodować czterolistną koniczynę?

Aby wyhodować czterolistną koniczynę, musisz najpierw zacząć od nasion trójlistnej koniczyny. Podczas uprawy rośliny, zwłaszcza po raz pierwszy, dobrą praktyką jest kupowanie tylko wysokiej jakości nasion, aby znacznie zwiększyć swoje szanse na sukces. Po zakupie nasion należy moczyć je przez noc w wodzie przed sadzeniem. Gleba powinna być bogata w materiał organiczny, ponieważ czterolistna koniczyna uwielbia kompost. Umieść nasiona w odległości około 12 centymetrów od siebie, aby miały dużo miejsca na rozłożenie korzeni. Po posadzeniu nasion należy je dokładnie podlać, pokrywając wszystkie obszary korzeni wilgotną glebą.

    Więcej o:

Skomentuj:

Czterolistna koniczyna, czyli szczęśliwa roślina - co warto o niej wiedzieć?