Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jakie rośliny kolekcjonerskie cieszą się największą popularnością?

Robert Gutowski

Wybierając rośliny do domu zazwyczaj kierujemy się ich wyglądem, przeznaczeniem, łatwością pielęgnacji i oczywiście ceną. Przeglądając dostępne okazy możemy natrafić na takie, których koszt małej sadzonki wprawia nas w osłupienie. Kilkaset złotych za jeden mały listek? Tak, to możliwe. Prawdopodobnie mamy do czynienia z rośliną kolekcjonerską.  Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących – jakie wybrać?

Monstera 'Variegata'
Monstera 'Variegata'
Fot. Shutterstock/denise1203

Rośliny kolekcjonerskie domowe - co warto wiedzieć?

Rośliny kolekcjonerskie to wyjątkowe okazy, odmiany roślin, które są powszechnie znane. Kolekcjonerskie kwiaty doniczkowe wyróżnia najczęściej unikatowe wybarwienie liści, wzorzystość, czy ciekawy, nietuzinkowy kształt. Bardzo często są to odcienie różu, fioletu, czy też nienaturalna dla liści biel. Wśród ciekawych wzorów spotykamy nakrapianie, kolory biegnące wzdłuż unerwienia, czy większe plamy w ciekawych kolorach. Często kolekcjonerskie rośliny doniczkowe charakteryzują się również nietuzinkowym kształtem liści lub, jak np. popularna monstera, oryginalnymi wycięciami wewnątrz liścia. Oczywiście, za wyjątkowością idzie również wysoka cena. Im bardziej oryginalna i trudna w hodowli roślina, tym wyższa cena. Dorosłe sadzonki takich kwiatów potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Dlatego też kolekcjonerzy zazwyczaj zaczynają od malutkich sadzonek lub nawet pojedynczych liści, które sami ukorzeniają. Jeżeli więc myślicie o kolekcjonowaniu wyjątkowych kwiatów doniczkowych musicie wiedzieć, że stworzenie z nich domowej dżungli będzie wymagało wielu lat lub dużego wkładu finansowego. Ponieważ w ostatnim czasie hobby to stało się bardzo modne, na rynku znajdziemy szeroki wybór roślin kolekcjonerskich. Na portalach społecznościowych istnieją nawet grupy, w których ludzie wymieniają się informacjami na temat dostępności roślin w sklepach, sprzedają lub wymieniają się liśćmi specjalnie przygotowanych odmian.

Rzadkie odmiany monstery

Monstera to jedna z najpopularniejszych roślin kolekcjonerskich, którą zainteresowanie nie słabnie od wielu lat. Wyjątkowym powodzeniem cieszą się jej dwie odmiany: 'Variegata' i 'Deliciosa'.

 Monstera 'Variegata'

To unikatowa odmiana monstery, na którą kolekcjonerzy polują przez długi czas. Niepowtarzalny charakter nadają jej duże liście z charakterystycznymi nacięciami i białymi przebarwieniami. Białe miejsca to fragmenty rośliny pozbawione chlorofilu. To, co nie jest dla rośliny naturalne, dla fanów roślin kolekcjonerskich stanowi prawdziwy rarytas. Stopień przebarwień zależy głównie od genów rośliny, a także dostępności światła. Odmiana 'Variegata' jest trudna do wyhodowania, dlatego koszt samego liścia zaczyna się od kilkuset złotych, a sadzonek to nawet kilka tysięcy. Decydując się na zakup monstery z wariegacją musimy liczyć się z tym, że będzie wymagała nieco więcej opieki niż odmiay bez przebrwień. Doniczka  z monsterą nie może stać bezpośrednio na słońcu, ale będzie wymagała więcej światła niż pozostałe odmiany, aby odpowiednio się wybarwić.

Monstera 'Deliciosa'
Monstera 'Deliciosa'
Fot. Shutterstock/Mirage_studio

Monstera 'Deliciosa'

Tę odmianę często kolekcjonerzy nazywają dziurawą, ze względu na charakterystyczne nacięcia i dziury w okazałych, zielonych liściach, które mogą osiągać nawet do 60 cm. Młode liście są jasne, ale dorosłe charakteryzują się ciemną, intensywną zielenią. Dziurawe monstery są roślinamy o szybkim tempie wzrostu, dlatego planując na nie miejsce w domu, pamiętajmy, że znacznie się rozrosną. Jeżeli jednak damy im trochę przestrzeni, odwdzięczą się nadając wnętrzu niesamowitego wyglądu domowej dżungli.

Łatwe w pielęgnacji kolekcjonerskie rośliny doniczkowe

Zroślicha (Syngonium) 'Red Spot Tricolor'

Ta odmiana syngonium jest rośliną o wyjątkowym ubarwieniu. Jej liście to efektowna mieszanka trzech odcieni: jasnej zieleni, ciemnej zieleni oraz różu w postaci większych plam i małych nakropień. To ciężko dostępna roślina. Jeżeli jednak już uda nam się ją zdobyć, będziemy bardzo zadowoleni. Jest prosta w uprawie, szybko się rozrasta. Przeznaczmy dla niej miejsce z dostępem do światła, ale nie bezpośrednio na słońcu. Podlewajmy dopiero, gdy ziemia wyschnie bo Syngonium 'Red Spot Tricolor' źle znosi nad miar wody.

Zroślicha (Syngonium) 'Red Spot Tricolor'
Zroślicha (Syngonium) 'Red Spot Tricolor'
Fot. Shutterstock/mokjc

Skrzydłokwiat (spathiphyllum)'Diamond Variegata'

To kolekcjonerska odmiana popularnego skrzydłokwiatu. Roślina ta posiada wiele walorów: ma niespotykane wybarwienie, dzięki czemu jest bardzo ozdobna, posiada właściwości oczyszczające oraz nawilżające powietrze i dodatkowo jest bardzo prosta w uprawie. Wyglądem przypomina zwykły skrzydłokwiat: podłużne liście i dużo kwiatów przypominających skrzydła. Jednak to, co wyróżnia 'Diamond Variegata' są nieregularne wybarwienia w kolorze bieli, dzięki którym rośliny te wyglądają zjawiskowo i są piękną ozdobą każdego wnętrza. Wystarczy zapewnić mu jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce oraz umiarkowane podlewanie. Jeżeli dopiero zaczynacie przygodę z kwiatami kolekcjonerskimi, to 'Diamond Variegata' będzie doskonałym wyborem. Jego cena, jak na roślinę kolekcjonerską także jest przystępna, bo w zależności od wielkości sadzonki, będzie kosztowała już od kilkunastu złotych.

Skrzydłokwiat (spathiphyllum)'Diamond Variegata'
Skrzydłokwiat (spathiphyllum)'Diamond Variegata'
Fot. Shutterstock/Firn

Filodendron (philodendron) 'Strawberry Shake'

Ta wyjątkowo okazła odmiana filodendrona ma wielu fanów. Wyjątkowo oryginalnego wyglądu nadają mu piękne, ciemnozielone liście z licznymi przebarwieniami w odcieniach pomarańczowych, beżowych i różowych. To roślina bardzo prosta w uprawie. Należy zapewnić jej dużo rozproszonego światła i umiarkowane podlewanie pilnując, aby nie przelać. Za małą ukorzenioną sadzonkę zapłacimy kilkaset złotych.

Filodendron (philodendron) 'Strawberry Shake'
Filodendron (philodendron) 'Strawberry Shake'
Fot. Shutterstock/Khairil Azhar Junos

Filodendron (philodendron) 'Pink Princess'

Różowa księżniczka to prawdziwy rarytas wśród fanów kolekcjonerskich roślin. Ta rzadko spotykana odmiana posiada ciemnozielone liście z wielokolorowymi przebarwieniami w odcieniach różowych, bordowych, beżowych, jasnozielonych. Dodatkowo, przebarwienia te nie są symetryczne i każdy liść potrafi wyglądać inaczej. Ta jedyna w swoim rodzaju roślina ma dość długie, bo osiągające nawet do 20 cm liście. Największą niespodzianką dla jej posiadacza są młode liście, które za każdym razem niosą za sobą nowe kolory i przebarwienia. Mimo swojej wyjątkowości, ten filodendron jest łatwy w uprawie i dość szybko rośnie. Jeżeli się na niego zdecydujemy, na pewno będziemy mile zaskoczeni.

Filodendron (philodendron) 'Pink Princess'
Filodendron (philodendron) 'Pink Princess'
Fot. Shutterstock/Khairil Azhar Junos
    Więcej o:

Skomentuj:

Jakie rośliny kolekcjonerskie cieszą się największą popularnością?