Ogrzewanie

 • Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową STIEBEL ELTRON

  Jak zwiększyć wydajność i oszczędność nieruchomości?

  Instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową pozwoli oszczędzić znaczną ilość pieniędzy, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym i automatycznemu dopasowaniu mocy grzewczej do potrzeb budynku. Utrzymanie optymalnego ciepła domu i wody o każdej porze roku będzie dużo łatwiejsze. Dlaczego pompa ciepła ze sprężarką inwerterową jest tak dobrą inwestycją?

 • +Clean empty swept interior suburban garage.

  Wentylacja z odzyskiem ciepła - fakty i mity

  Aby dom można było uznać za energooszczędny, powinien zostać na etapie budowy wyposażony w wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacją.

 • Wodne ogrzewanie podłogowe

  Ogrzewanie podłogowe wodne - metody wykonania i koszty, wady i zalety

  Ogrzewanie podłogowe wodne? Jego instalacja wymaga równie starannego zaplanowania, co wykonania. Po zakończeniu wszystkich prac, rury grzejne zostaną bowiem ukryte pod posadzką i dokonanie jakichkolwiek zmian będzie niemożliwe. Pomimo dużej popularności tego typu ogrzewania, wciąż jeszcze część inwestorów ma pewne obawy czy sprawdzi się w ich domu. W artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości, omawiając szereg istotnych kwestii związanych z tym systemem.

 • Czym ogrzewać dom?

  Czym ogrzewać dom? Ile zapłacimy za ogrzewanie w 2022 roku?

  Drastyczny wzrost cen praktycznie wszystkich paliw i nośników energii sprawił, że wybór sposobu ogrzewania domu stał się dziś nie lada wyzwaniem. Trudno przewidzieć bowiem, jak będą kształtowały się ich ceny w kolejnych latach. Z tego powodu powinniśmy przede wszystkim zadbać o redukcję zużycia energii cieplnej w domu.

 • Elektryczne ogrzewanie podłogowe

  Kable grzewcze czy maty grzejne w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym?

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe z nowoczesnymi systemami, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przewody i maty grzejne, z których składa się system, nie wymagają corocznych przeglądów technicznych ani prac konserwacyjnych.

 • Propan czy propan-butan – co wybrać do ogrzewania domu?

  Propan czy propan-butan – co wybrać do ogrzewania domu?

  Polskie gospodarstwa domowe stopniowo odchodzą od ogrzewania węglem. Jest to związane zarówno z proekologiczną polityką Unii Europejskiej, jak i z chęcią wyboru tańszych i korzystniejszych dla środowiska rozwiązań. Najczęściej wybieraną alternatywą dla szkodliwych dla zdrowia „kopciuchów” jest ogrzewanie gazowe. Zbiornikowe instalacje gazowe cieszą się ogromną popularnością. Jednak w tym miejscu pojawia się dylemat. Jaki gaz wybrać do zasilania domowego kotła gazowego? Na rynku do wyboru jest zarówno mieszanka propan-butan, jak i czysty propan. Podpowiadamy, która opcja jest lepsza i wyjaśnimy dlaczego.

 • Kiedy przyszło do wykończania wnętrz, pani Magda uparła się, że w domu musi pojawić się kuchenny piec - taki, jak był u babci.

  Piec kaflowy w nowym domu. Zbudowali nowy dom, ale nie chcieli rezygnować z tradycyjnych elementów

  Nowoczesna kuchnia wcale nie musi być miejscem przypominającym laboratorium, w którym królują sprzęty z rozbudowaną elektroniką. Wielu z nas chętnie łączy w niej tradycję z nowoczesnością. Państwo Magda i Kryspin wybudowali nowy dom w okolicach Włocławka. Zdecydowali, że w kuchni musi pojawić się tradycyjny piec kaflowy.

 • XIX-wieczny dom z nowymi rozwiązaniami

  XIX-wieczny dom z nowymi rozwiązaniami

  Nowoczesne rozwiązania wentylacyjne i grzewcze w budynku o ponad 130 letniej historii? Ze STIEBEL ELTRON to możliwe. Takie wyzwanie w modernizacji między innymi źródła ciepła powstało na Dolnym Śląsku i dotyczyło domu jednorodzinnego wybudowanego w 1890 roku.

 • Seria pomp powietrze - woda Aquarea

  Seria pomp powietrze - woda Aquarea, czyli przygotuj się na zimę dzięki wysokowydajnym rozwiązaniom Panasonic

  Zima w pełni, a więc jest to czas weryfikacji, że każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania przy minimalnym wpływie na środowisko.

 • Maxima + zbiornik Maxi + fotowoltaika

  Ogrzewanie domu, czyli jakie rozwiązania są najbardziej opłacalne?

  Czym ogrzewać dom i wodę? Analizując zalety i wady poszczególnych paliw i urządzeń, warto stawiać na nowoczesne rozwiązania o wysokiej sprawności, zgodne z najnowszymi przepisami. Nie zapominajmy przy tym o tym, że niskie koszty ogrzewania zapewni nam także właściwa izolacja domu oraz skutecznie działająca wentylacja.

 • Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?

  Ogrzewanie w domu drewnianym. Na jakie rozwiązania warto postawić?

  Domy szkieletowe dają inwestorom dowolność przy zastosowaniu ogrzewania. Możesz zdecydować się m.in. na instalację gazową, olej opałowy lub prąd. Warto również pomyśleć o wzbogaceniu obiektu o nowoczesne, ekologiczne technologie, takie jak panele solarne czy pompy ciepła, które zagwarantują ekologiczne i korzystne ekonomiczne ogrzewanie domu.

 • Kocioł gazowy

  Gdzie zamontować pompę obiegową w instalacji centralnego ogrzewania

  We współczesnych instalacjach centralnego stosuje się coraz sprawniejsze kotły oraz rury i grzejniki o małej pojemności. W takich warunkach grawitacja nie zapewni obiegu wody, trzeba więc wymusić go za pomocą pompy. Odpowiedź na pytanie, w którym punkcie instalacji powinna się ona znaleźć, nie jest jednak wcale prosta.

 • Kocioł wodorowy

  Kotły wodorowe

  BDR Thermea Group od wielu lat pracuje nad rozwojem i wdrożeniem nowych produktów, które umożliwią niezbędną transformację energetyczną. Obok ogniw paliwowych czy kogeneracji, są to także urządzenia zasilane paliwem wodorowym. Niderlandzka Remeha, będąca częścią grupy BDR Thermea, jest pierwszą na świecie firmą branży grzewczej, która skonstruowała i certyfikowała kocioł kondensacyjny przystosowany do spalania 100% wodoru.

 • kocioł kondensacyjny, kotły kondensacyjne, kocioł grzewczy, kotły co, piece co

  Montaż pieca gazowego - cena

  Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, musimy liczyć się z następującymi wydatkami: zakupem kotła z zasobnikiem ciepłej wody, dodatkowych materiałów i osprzętu, aby podłączyć taki zestaw do instalacji grzewczej oraz systemu powietrzno-spalinowego.

 • Pompa ciepła geoTHERM perform i zasobnik

  Ogrzewanie dużych powierzchni z wykorzystaniem pompy ciepła – dlaczego warto?

  Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów dostępnych na rynku. Najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia grzewczego uzyskamy, jeśli odpowiednio dobierzemy jednostkę dla danej inwestycji. Na jaki model pompy ciepła postawić więc przy ogrzewaniu dużych powierzchni? Podpowiadamy!

 • Elektroniczne sterowanie kominkiem

  Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem czyli elektroniczne sterowanie

  Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.

 • Pomieszczenie, w którym planujemy montaż kondensacyjnego kotła na gaz, musi mieć kubaturę co najmniej 6,5 m³ i wysokość 2,1 m

  Piec kondensacyjny gazowy - montaż i instalacja

  Jeśli zdecydujemy się na piec dwufunkcyjny najlepiej go umieścić w pobliżu punktów poboru ciepłej wody. Z tego względu zwykle montuje się go w kuchni lub łazience, szczególnie jeśli te pomieszczenia sąsiadują ze sobą.

 • Ten system ogrzewania polecany jest jedynie do domów bardzo dobrze ocieplonych

  Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie

  Ogrzewanie podłogowe elektryczne ten system grzewczy jest stosowany jako podstawowy zwykle wtedy, gdy nie mamy dostępu do innych źródeł ciepła. To rozwiązanie może być jednak opłacalne ekonomicznie, pod warunkiem, że będziemy mieć bardzo ciepły dom i możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej.

 • płyty z betonu na kominku

  Kominki w nowoczesnych wnętrzach – płyty z betonu architektonicznego od Luxum®

  Kominek to nieodłączna część każdego nowoczesnego salonu. Stanowi nie tylko dodatkowe źródło ciepła, ale jest także prawdziwą ozdobą wnętrza i przyczynia się do kreowania w nim przyjemnej, domowej atmosfery. Kominek to element, który wyraźnie wyróżnia się z całości aranżacji i szybko przyciąga spojrzenia, dlatego tak ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad wyborem materiałów na jego obudowę. Dekorując kominek możemy swobodnie manewrować wyglądem naszego salonu, podkreślając panujący w nim styl architektoniczny albo łamiąc go i wprowadzając do aranżacji kolorystyczny lub kompozycyjny kontrast. Odpowiednio dopasowany materiał, a także jego kolor i struktura, pozwolą Ci na stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, która długo pozostanie w pamięci każdego, kto przekroczy próg Twojego domu.

 • Wodna pompa ciepła

  Pompa ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

  Pompa ciepła to jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda. Co ważne - system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę ciepła może działać cały rok. Niestety, jego koszt jak i poziom skomplikowania wykonania jest niezwykle wysoki. Jak działają i czym się różnią pompy ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

 • Kocioł gazowy dwufunkcyjny

  Piec kondensacyjny gazowy - rodzaje

  To najczęściej wybierane źródło ciepła, jeśli mamy dostęp do gazu ziemnego z sieci. Właściwie dobrany gazowy piec kondensacyjny zapewnia optymalną temperaturę we wnętrzach oraz oczekiwaną przez użytkowników ilość ciepłej wody do mycia. Za jego montażem przemawia również wygoda obsługi, gdyż działanie urządzenia można w pełni zautomatyzować, a parametry pracy zmieniać nawet zdalnie.

 • Defro Home Intra XSM C G

  Kominek jako główne źródło ogrzewania? To możliwe! Poznaj jego zalety!

  Kominek w domu kojarzy się przede wszystkim z przytulną atmosferą, ciepłem domowego ogniska i poczuciem bezpieczeństwa. Często jednak zapominamy o tym, że kominek jest przede wszystkim źródłem ciepła. Co więcej - nie zawsze dodatkowym, ale w wielu przypadkach głównym i jedynym! Dlaczego warto zainstalować kominek?

 • Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

  Jaki zbiornik wody do kotła elektrycznego?

  Komfort użytkowania sprawia, że ogrzewanie elektryczne zyskuje coraz większą popularność. Kocioł elektryczny może być zasilany dzięki fotowoltaice, co sprawia, że tego typu rozwiązanie jest przyjazne dla środowiska. Wpływ na efektywność takiej instalacji ma odpowiedni dobór zbiornika wody. Właściwie dopasowany zasobnik c.w.u oraz zbiornik buforowy sprawia, użytkowanie kotła elektrycznego jest oszczędne, a on sama pracuje wydajnie. Jaki zbiornik wody wybrać do kotła elektrycznego? Czym jest zbiornik kombinowany? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • W ramach konserwacji kotła kondensacyjnego fachowiec kontroluje stan połączeń elektrycznych i automatyki

  Piec elektryczny - jaki wybrać do ogrzewania domu?

  Stojąc przed wyborem sposobu ogrzewania domu każdy chce wybrać tę najlepszą opcję. Jedni skupiają się na tym, aby było ekonomicznie, inni na tym aby było ekologicznie, jeszcze inni cenią sobie nowoczesne rozwiązania. Jak w tym zestawieniu wypada piec elektryczny?

 • Kominek w domu pasywnym

  Kominek w domu pasywnym lub modułowym

  Już trzy lata temu 90% Polaków decydowało się na budowę domu energooszczędnego. Nowoczesne rozwiązania, stawiające na oszczędność energii cieplnej, są nie tylko trendem, ale koniecznością. Efektywność energetyczna budynków stała się centrum uwagi także Unii Europejskiej, która dąży do redukcji zużycia energii i emisji CO2 w budownictwie. Nowe standardy energetyczne, obowiązujące od 2021 r., zakładają jeszcze lepszą izolację przegród budowlanych, zapobiegającą stratom ciepła. Czy w nowoczesnych domach pasywnych i modułowych jest miejsce dla kominka? Zdecydowanie.

 • Ciepły dom to taki, w którym zamontowano m.in. nowoczesne, energoszczędne i wyokiej klasy urządzenia grzewcze

  Piec na pellet - z podajnikiem, z płaszczem wodnym

  Budowa domu wiąże się z koniecznością podejmowania różnych decyzji. Jedną z nich jest wybór sposobu ogrzewania. Podobnie rzecz się ma, gdy decydujemy się na termomodernizację budynku. Jednym z rozwiązań, które warto jest wziąć pod uwagę to montaż instalacji z kotłem na pellet.

 • Grzejnik Zehnder Zenia

  Grzejnik idealnie dopasowany do wnętrza, czyli diabeł tkwi w szczegółach. Jaki grzejnik wybrać?

  Kiedyś odstraszały i były wstydliwie chowane za zasłonkami. Obecnie grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale odpowiednio dobrane stają się ozdobą mieszkania. Dziś przyglądamy się nowoczesnym grzejnikom – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

 • Ogrzewacz ogrodowy Patio

  Ogień w ogrodzie. W roli głównej: ogrzewacze gazowe

  Do stworzenia wyjątkowego nastroju potrzebne jest ciepło i światło. Igrające płomienie ognia zamknięte w oszczędnej, eleganckiej formie ogrzewaczy gazowych sprawiają, że pięknem ogrodów, tarasów i patio można się cieszyć nawet w chłodne wiosenne wieczory. Marka Kratki, polski producent ogrzewaczy gazowych, zaprasza do bajkowego świata ognia. Panuje w nim ciepła atmosfera i niecodzienny klimat.

 • Grzejnik łazienkowy Meteor 11 kolor czarny mat, odpływ liniowy Stilio

  Grzejniki łazienkowe Excellent - klasyka zawsze w modzie

  Są estetyczne i niezawodne. Grzejniki Excellent dopasują się do każdej łazienki, doskonale komponując się z pozostałymi elementami wyposażenia. Mają przy tym aż 8-letnią gwarancję na szczelność oraz powłokę.

 • Zamiast tradycyjnego kominka - elegancja...koza? Zobacz propozycję Defro Home

  Zamiast tradycyjnego kominka - elegancka... koza? Zobacz propozycję Defro Home

  Mimo, że projekty wnętrz coraz bardziej zaskakują cały czas obowiązującym must have salonu jest ogień zamknięty w najróżniejszych formach. Kominek to nieodłączny element wyposażenia domu. Ciekawy pomysł proponuje firma Defro w serii Defro Home - to piecyki wolno-stojące kiedyś popularnie zwane "kozami".