Ogrzewanie

  • Ogrzewanie elektryczne

    Ogrzewanie elektryczne, czyli czy można tanio ogrzać dom prądem?

    Współcześnie możemy korzystać z wielu różnych urządzeń grzewczych. Jednymi z najpopularniejszych są te bazujące na elektryczności.

  • koza, piec kominkowy, ogrzewanie kozą

    Kozy, czyli piece wolno stojące - ile kosztuje ich zakup, montaż oraz eksploatacja?

    Kozy do ogrzewania, czyli piece wolno stojące - ile kosztuje ich zakup, montaż oraz eksploatacja? Wolno stojące piece kominkowe, zwane popularnie kozami są tańsze w zakupie i obsłudze od tradycyjnych kominków. Oczywiście ich funkcja różni się od wkładu kominkowego tym, że kozy ogrzewają wyłącznie pomieszczenie, w którym są zamontowane. Nie można rozprowadzić z nich ciepła po całym domu, tak jak to się robi z kominkami.

  • Jak kupić węgiel?

    Jak kupić węgiel w PGG? Autoryzowane składy węgla. Cennik

    140 tysięcy klientów w jednej chwili, 400 tysięcy zapytań na sekundę – tak wygląda zakup węgla w sklepie internetowym PGG (Polskiej Grupy Górniczej S.A). Czy to gra warta świeczki? Jak widać tak, skoro zainteresowanie jest tak duże i wciąż rośnie. Jak kupić węgiel w PGG?

  • Ekogroszek

    Jak kupić ekogroszek z PGG? Cennik

    Ekogroszek to obecnie najchętniej kupowany opał w Polsce. Dlatego też na rynku znajdziemy wiele ofert sprzedaży tego węgla, a wśród nich najczęściej poszukiwanym jest towar od polskich producentów. Zobaczmy, jaką ofertę ma dla nas Polska Grupa Górnicza i jak kupić ekogroszek w sklepie PGG.

  • Pompa ciepła i fotowoltaika - czy ten duet się opłaca?

    Pompa ciepła i fotowoltaika - czy ten duet się opłaca?

    Rekordowe ceny surowców energetycznych i niepewność co do tego, jak będą wyglądały w przyszłości, a z drugiej strony wymagania techniczne dotyczące ograniczenia emisyjności budynków sprawiają, że coraz więcej właścicieli domów decyduje się na montaż pompy ciepła i fotowoltaiki. Przedstawiamy co warto wiedzieć przed zakupem obu urządzeń i jak wygląda ich opłacalność.

  • Na grzejnikach drabinkowych zwykle wiesza się ręczniki, co ogranicza przekazywanie ciepła. Podczas zakupu warto więc wybrać model o mocy co najmniej 20% większej, niż wynika to z obliczeń - aby zapewnić w łazience odpowiedni komfort cieplny

    Dobre i złe podłączenia grzejników

    Sposób podłączenia grzejnika do instalacji grzewczej decyduje nie tylko o jego sprawności, ale też o wygodzie sprzątania i estetyce pomieszczenia.

  • Pellet drzewny

    Który pellet drzewny jest najlepszy? Czym się kierować przy wyborze?

    Pellet drzewny to paliwo w formie granulatu które, uznawane za ekologiczne i stosunkowo tanie, zyskuje coraz większą popularność w ostatnim czasie. Drewno, w porównaniu do innych paliw, jest mało szkodliwe w procesie spalania i emituje najmniej zanieczyszczeń powietrza. Certyfikowani producenci pelletu stosują do jego wytwarzania resztki drewna powstałe w tartakach i obróbce drewnianych mebli. Materiał drzewny jest więc w pełni wykorzystywany i nie potrzeba dodatkowej wycinki. Warto pamiętać, że ekologiczne właściwości spełnia tylko pellet drzewny dobrej jakości.

  • 22803889 https bi

    Pompa powietrzna - opinie inwestorów

    Pompa powietrzna wykorzystuje energię nagromadzoną w otaczającym nas powietrzu i chociaż wydaje się to niemożliwe, działa także zimą, ale wtedy jej sprawność spada. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych należy mieć drugie awaryjne źródło ciepła, które w tym czasie ogrzeje dom i wodę do mycia.

  • Aby kocioł zgazowujący drewno pracował z wysoką sprawnością, należy zadbać o suche paliwo, a także dostarczyć odpowiednią ilość powierza do spalania. Poza tym podczas jego eksploatacji trzeba pamiętać o częstym czyszczeniu wymiennika ciepła.

    Czy piec zgazowujący drewno to dobry pomysł?

    Kotły, w których drewno jest najpierw zgazowywane są znacznie sprawniejsze niż tradycyjne urządzenia. Dzięki takiemu rozwiązaniu mniej zapłacimy za ogrzewanie domu oraz mniejszą ilość szkodliwych spalin wyemitujemy do atmosfery.

  • Ogrzewanie domu

    Jak obliczyć koszty ogrzewania domu w 2022 r.? Nowe narzędzie: symulator kosztów ogrzewania

    Platforma internetowa do obliczeń maksymalnych dotacji i doboru najbardziej optymalnych źródeł ogrzewania do Twoich potrzeb!

  • Grzejnik Zehnder Zenia

    Nowoczesne grzejniki łazienkowe, czyli idealnie dopasowane do wnętrza. Jaki grzejnik wybrać?

    Kiedyś odstraszały i były wstydliwie chowane za zasłonkami. Obecnie grzejniki pełnią nie tylko funkcję grzewczą, ale odpowiednio dobrane stają się ozdobą mieszkania. Dziś przyglądamy się nowoczesnym grzejnikom – na jakie modele warto zwrócić uwagę?

  • Maxima + zbiornik Maxi + fotowoltaika

    Elektryczne ogrzewanie domu - jakie ogrzewanie wybrać?

    Czym ogrzewać dom i wodę? Analizując zalety i wady poszczególnych paliw i urządzeń, warto stawiać na nowoczesne rozwiązania o wysokiej sprawności, zgodne z najnowszymi przepisami. Nie zapominajmy przy tym o tym, że niskie koszty ogrzewania zapewni nam także właściwa izolacja domu oraz skutecznie działająca wentylacja.

  • Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym

    Ogrzewanie z użyciem folii grzewczych i paneli winylowych z rdzeniem mineralnym

    Gdy zaczynamy myśleć o ogrzewaniu naszego domu, mogą pojawić się różne pytania. "Jakie są różne typy ogrzewania?" "Czy mogę oszczędzać na rachunkach za energię?" "Co to jest folia grzewcza i jak działa?" W tym artykule spróbuję odpowiedzieć na te pytania, skupiając się na ogrzewaniu niskotemperaturowym, folii grzewczej i panelach winylowych z rdzeniem mineralnym.

  • kocioł kondensacyjny, kotły kondensacyjne, kocioł grzewczy, kotły co, piece co

    Jaka jest cena pieca gazowego i jego montażu?

    Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie domu gazowym kotłem kondensacyjnym, musimy liczyć się z następującymi wydatkami: zakupem kotła z zasobnikiem ciepłej wody, dodatkowych materiałów i osprzętu, aby podłączyć taki zestaw do instalacji grzewczej oraz systemu powietrzno-spalinowego.

  • Elektroniczne sterowanie kominkiem

    Jak ekonomicznie ogrzewać dom kominkiem, czyli elektroniczne sterowanie

    Rozwiązania inteligentne trafiły do naszych domów już na dobre, jednak nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Jednym z najczęściej wykorzystywanych elementów w systemach smart home jest elektroniczne sterowanie ogrzewaniem, które bez przeszkód możemy stosować niezależnie od rodzaju ogrzewania, jakim dysponujemy. Jeżeli dodać do tego, że zapewniamy wówczas ekonomiczne ogrzewanie domu, warto w tym planie przewidzieć miejsce także na elektroniczne sterowanie kominkiem.

  • Wodna pompa ciepła

    Pompa ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze

    Pompa ciepła to jedno z nowoczesnych rozwiązań grzewczych. W przypadku wodnej pompy ciepła, ciepło przenoszone do domu jest z dolnego źródła, jakie stanowi woda. Co ważne - system instalacyjny wykorzystujący wodną pompę ciepła może działać cały rok. Niestety, jego koszt jak i poziom skomplikowania wykonania jest niezwykle wysoki. Jak działają i czym się różnią pompy ciepła: wodna, powietrzna, pompa ciepła woda powietrze.

  • Grzejnik G500F KFA Armatura

    Obalamy mity o grzejniku aluminiowym

    Grzejniki aluminiowe są jednymi z najpopularniejszych rozwiązań stosowanych w domach i mieszkaniach. Choć są znane od lat i sprawdzone przez miliony użytkowników, to wciąż wokół nich krąży wiele mitów oraz fałszywych przekonań. Postanowiliśmy więc obalić niektóre z nich i podzielić się wiedzą, podając kilka niezaprzeczalnych faktów.

  • Pompa ciepła

    Pompa ciepła - poznajcie fakty i mity

    Podczas budowy domu lub remontu musimy podjąć wiele decyzji dotyczących zastosowania różnych materiałów, urządzeń lub rozwiązań. Część z nich budzi w nas sporo wątpliwości. Tym razem zwróciliśmy się do ekspertów, aby wyjaśnili nam kwestie związane z zakupem i montażem pomp ciepła.

  • Ranking jakości ogrzewania 2021-2022

    Jak Polacy ogrzewają swoje domy i mieszkania oraz ile na to wydają? - podsumowanie sezonu grzewczego 2021/2022

    Na jakość ogrzewania składają się: jego rodzaj warunkujący komfort użytkowania danego systemu grzewczego oraz ponoszone koszty ogrzewania, zależne od zmiennych w ostatnim czasie cen źródeł energii cieplnej i stopnia ocieplenia budynku. Te czynniki zostały zbadane w wybranych aglomeracjach miejskich na zlecenie firmy Heat Decor, jak również zapytano Polaków jakie nowe źródła energii wybraliby dla swojego miasta.

  • Gruntowe pompy ciepła ze sprężarką inwerterową STIEBEL ELTRON

    Jak zwiększyć wydajność i oszczędność nieruchomości?

    Instalacja pompy ciepła ze sprężarką inwerterową pozwoli oszczędzić znaczną ilość pieniędzy, dzięki niskim kosztom eksploatacyjnym i automatycznemu dopasowaniu mocy grzewczej do potrzeb budynku. Utrzymanie optymalnego ciepła domu i wody o każdej porze roku będzie dużo łatwiejsze. Dlaczego pompa ciepła ze sprężarką inwerterową jest tak dobrą inwestycją?

  • Czym ogrzewać dom?

    Czym ogrzewać dom? Ile zapłacimy za ogrzewanie w 2022 roku?

    Drastyczny wzrost cen praktycznie wszystkich paliw i nośników energii sprawił, że wybór sposobu ogrzewania domu stał się dziś nie lada wyzwaniem. Trudno przewidzieć bowiem, jak będą kształtowały się ich ceny w kolejnych latach. Z tego powodu powinniśmy przede wszystkim zadbać o redukcję zużycia energii cieplnej w domu.

  • Elektryczne ogrzewanie podłogowe

    Kable grzewcze czy maty grzejne w elektrycznym ogrzewaniu podłogowym?

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe z nowoczesnymi systemami, zapewniają wysoki komfort użytkowania. Przewody i maty grzejne, z których składa się system, nie wymagają corocznych przeglądów technicznych ani prac konserwacyjnych.

  • XIX-wieczny dom z nowymi rozwiązaniami

    XIX-wieczny dom z nowymi rozwiązaniami

    Nowoczesne rozwiązania wentylacyjne i grzewcze w budynku o ponad 130 letniej historii? Ze STIEBEL ELTRON to możliwe. Takie wyzwanie w modernizacji między innymi źródła ciepła powstało na Dolnym Śląsku i dotyczyło domu jednorodzinnego wybudowanego w 1890 roku.

  • Kotłownia zgodna z prawem budowlanym

    Kotłownia w domu jednorodzinnym zgodna z prawem budowlanym

    Zgodnie z prawem budowlany kocioł na olej bądź paliwo stałe powinien zostać zamontowany w osobnym wydzielonym pomieszczeniu. Piece gazowe niekoniecznie muszą być umieszczane w osobnych pomieszczeniach - tutaj decyzja zależna jest od konkretnego przypadku. Przepisy określają także, jakie wymiary powinna mieć kotłownia, gdzie powinna być zlokalizowana a także, jaka wentylacja powinna zostać zastosowana.

  • Seria pomp powietrze - woda Aquarea

    Seria pomp powietrze - woda Aquarea, czyli przygotuj się na zimę dzięki wysokowydajnym rozwiązaniom Panasonic

    Zima w pełni, a więc jest to czas weryfikacji, że każdy dom jest gotowy na chłodniejsze i krótsze dni. W tym okresie spędzamy więcej czasu w pomieszczeniach, dlatego dla zdrowia psychicznego i fizycznego ważne jest, aby dom był ciepły i przytulny przez całą zimę. Celem Panasonic jest zapewnienie wydajnego i ekonomicznego ogrzewania przy minimalnym wpływie na środowisko.

  • W piecach kominkowych najczęściej pali się drewnem lub peletami

    Czym można palić w piecyku kominkowym, czyli kozie?

    W wolno stojących piecach kominkowych, popularnie zwanych kozami pali są głównie drewnem lub peletami.

  • Wykonanie zbyt płytkich pionowych odwiertów przyczynia się do spadku sprawności pompy

    Gruntowa pompa ciepła - ile kosztuje montaż?

    Instalacja dolnego źródła ciepła jest najdroższym elementem systemu ogrzewania z gruntową pompą ciepła. Nie można jednak pozwolić sobie na zastosowanie tu nierozsądnych oszczędności. Będą one zgubne w skutkach zarówno dla samej pompy, jak i dla całego systemu grzewczego.

  • Pompa ciepła geoTHERM perform i zasobnik

    Ogrzewanie dużych powierzchni z wykorzystaniem pompy ciepła – dlaczego warto?

    Ogrzewanie z wykorzystaniem pompy ciepła to jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów dostępnych na rynku. Najniższe rachunki oraz najdłuższą żywotność urządzenia grzewczego uzyskamy, jeśli odpowiednio dobierzemy jednostkę dla danej inwestycji. Na jaki model pompy ciepła postawić więc przy ogrzewaniu dużych powierzchni? Podpowiadamy!

  • Pomieszczenie, w którym planujemy montaż kondensacyjnego kotła na gaz, musi mieć kubaturę co najmniej 6,5 m³ i wysokość 2,1 m

    Piec kondensacyjny gazowy - montaż i instalacja

    Jeśli zdecydujemy się na piec dwufunkcyjny najlepiej go umieścić w pobliżu punktów poboru ciepłej wody. Z tego względu zwykle montuje się go w kuchni lub łazience, szczególnie jeśli te pomieszczenia sąsiadują ze sobą.

  • Ten system ogrzewania polecany jest jedynie do domów bardzo dobrze ocieplonych

    Elektryczne ogrzewanie podłogowe - akumulacyjne czy bezpośrednie

    Ogrzewanie podłogowe elektryczne ten system grzewczy jest stosowany jako podstawowy zwykle wtedy, gdy nie mamy dostępu do innych źródeł ciepła. To rozwiązanie może być jednak opłacalne ekonomicznie, pod warunkiem, że będziemy mieć bardzo ciepły dom i możliwość korzystania z tańszej energii elektrycznej.