Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oświetlenie do salonu – 5 wskazówek, jak je dobrać do wystroju

AZ

Dobór oświetlenia w dużej mierze determinuje nastrój panujący w pomieszczeniu. To szczególnie ważne w salonie, który powinien być przytulny i sprzyjać relaksowi. Jak dobrać oświetlenie do salonu, aby stworzyć przyjemną atmosferę, a jednocześnie zadba o funkcjonalność? Oto kilka wskazówek!

Oświetlenie do salonu – 5 wskazówek jak je dobrać do wystroju
Oświetlenie do salonu – 5 wskazówek jak je dobrać do wystroju
EMPIK

Oświetlenie to niezwykle ważny aspekt aranżacji wnętrz. To od niego w dużej mierze zależy, czy domownicy chętnie będą korzystać z salonu. Zbyt intensywne światło może stworzyć nieprzyjemną atmosferę, a zbyt delikatne — utrudnić wykonywanie wielu czynności, jak choćby czytanie gazet czy książek. Istotne jest nie tylko natężenie światła, ale również jego barwa, która także wpływa na nastrój i może diametralnie zmienić charakter pomieszczenia. Nie zapominajmy również o stylistyce lamp, która może wspaniale dopełnić aranżację, ale również i zaburzyć jej harmonię. Jak znaleźć złoty środek, dopasowując oświetlenie do salonu? Oto kilka pomysłów!

Zróżnicuj źródła światła

Jakie lampy do salonu wybrać? Najlepszym wyjściem jest uwzględnienie w wystroju wnętrz różnych lamp — wiszących, stojących i bocznych. Warto zastosować oświetlenie punktowe w miejscach, w których światło potrzebne jest najczęściej, jak choćby w pobliżu telewizora czy biblioteczki. Rozdystrybuuj lampy, mając na uwadze sposób, w jaki najczęściej korzysta się z pomieszczenia. Dzięki temu zwiększysz funkcjonalność oświetlenia do maksimum.

Unikaj refleksów, rozmieszczając lampy

Bywają one uciążliwe, jeśli masz w salonie telewizor. Pamiętaj o tym, aby nie umieszczać lamp naprzeciwko ekranu — mogą odbijać światło jak lustra.

Zadbaj o różne warianty oświetlenia

Możliwość swobodnego przełączania ustawień oświetlenia może pomóc domownikom w dostosowaniu wyglądu wnętrza do potrzeby chwili. Warto więc zadbać o zamontowanie niezależnych obwodów dla różnych stref oświetlenia punktowego, aby manipulowanie oświetleniem było łatwe. Umiejętne rozmieszczenie oświetlenia punktowego może być również pomocne przy wyznaczaniu sfer w pomieszczeniu. To ważne w przypadku otwartych przestrzeni, gdzie salon łączy się na przykład z kuchnią lub jadalnią. Warto rozmieścić sfery oświetlenia w taki sposób, aby je od siebie odróżnić.

Dobierz odpowiednie żarówki

Jeśli chcesz stworzyć przyjemny nastrój, unikaj chłodnego światła białego. Wybierz żarówki o ciepłej temperaturze barwowej, które rozpoznasz po oznaczeniu w kelwinach - 2700 K. Im niższa wartość temperatury barwowej, tym cieplejsze światło.

Zwróć uwagę na klosz

Intensywność i odcień światła zależy nie tylko od samej żarówki, ale również klosza. To, z jakiego materiału jest on wykonany oraz jaki ma kolor, wpływa na światło. Klosze materiałowe przyjemnie filtrują światło, podobnie jak papierowe. Klosze szklane dają nieco intensywniejszy efekt. Modne obecnie są również lampy ze stelażowymi kloszami z metalu, nieokrywające nagiej żarówki. To estetyczne rozwiązanie, pięknie dopełniające nowoczesne wnętrza, jednak pamiętaj, że światło jest w takim przypadku znacznie mocniejsze. Jeśli chcesz osiągnąć przytulny, łagodny efekt, szukaj kloszy w odcieniach beżu, złota czy szarości.

Pięknie oświetlony salon będzie zachęcał do spędzania w nim czasu! Wybierz modele lamp, które idą w parze ze stylistyką aranżacji, ale jednocześnie gwarantują komfort korzystania z pomieszczenia.

    Więcej o:

Skomentuj:

Oświetlenie do salonu – 5 wskazówek, jak je dobrać do wystroju