Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Obróbka dachu skośnego przy okapie

Tomasz Rybarczyk, architekt i inżynier budownictwa z 25-letnim doświadczeniem; ma uprawnienia do projektowania i kierowania budową bez ograniczeń w zakresie konstrukcyjno-budowlanym oraz uprawnienia budowlane do projektowania bez ograniczeń w specjalności architektonicznej; pełni funkcję kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego; rzeczoznawca budowlany w zakresie projektowania i wykonawstwa; projektuje, opracowuje ekspertyzy, opinie techniczne, wykonuje świadectwa charakterystyki energetycznej

Ładnie wykonane pokrycie dachowe zawsze dopełniają obróbki blacharskie. Wykonuje się je w miejscach, w których zakończenia połaci, gdzie występują przejścia przez pokrycie dachowe oraz tam, gdzie pokrycie dachowe styka się z innymi elementami budynku.

Pas nadrynnowy i podrynnowy oraz rynna. Po ułożeniu pokrycia dachowego z dołu widoczny będzie jedynie pas podrynnowy
Pas nadrynnowy i podrynnowy oraz rynna. Po ułożeniu pokrycia dachowego z dołu widoczny będzie jedynie pas podrynnowy
Tomasz Rybarczyk

Pas nadrynnowy to opierzenie dachu, które stosuje się na połaciach niezależnie od materiału pokryciowego.

Membrana dachowa nachodząca z zakładem na pas podrynnowy sprawia, że skraplająca się pod pokryciem woda jest odprowadzana poza budynek
Membrana dachowa nachodząca z zakładem na pas podrynnowy sprawia, że skraplająca się pod pokryciem woda jest odprowadzana poza budynek
Tomasz Rybarczyk

Obróbki blacharskie newralgicznych miejsc w dachu powinny zapewniać szczelność, być trwałe oraz ładnie wyglądać. Jednym z takich miejsc jest obróbka blacharska wzdłuż okapu. Tworzą ją pas podrynnowy i nadrynnowy. By zrozumieć dlaczego wykonanie obróbek blacharskich przy rynnach w tradycyjnym, skośnym dachu wykonuje się w ten sposób, najpierw trzeba zrozumieć, jaka jest ich funkcja.

 

Pas podrynnowy


Pas podrynnowy jest obróbką blacharską, którą wykonuje się wzdłuż okapu. Mocuje się ją do czołowej deski. Obróbka ta łączy się ze wstępnym kryciem (jest ono na nim ułożone). Zachowanie ciągłości folii albo papy wstępnego krycia jest tu bardzo ważne.
Zadaniem pasa podrynnowego jest odprowadzenie wilgoci z warstwy wstępnego krycia poza okap dachu, zabezpieczenie Na warstwach pod pokryciem najczęściej dochodzi do skroplenia się wilgoci (pary wodnej), którą trzeba odprowadzić poza budynek, by nie spowodowała zawilgocenia elementów konstrukcji. Oprócz tej ważnej funkcji obróbka zabezpiecza końce krokwi i deskę czołową przed wilgocią. Pas podrynnowy zazwyczaj jest widoczny z dołu, stanowi więc też element estetyczny zakończenia dachu przy okapie.

 

Pas nadrynnowy


To obróbka blacharska, która styka się z pokryciem dachowym, a w zasadzie wchodzi pod to pokrycie i zachodzi na rynny. Zabezpiecza ona szczelinę wzdłuż okapu dachu między pokryciem a rynną i tym samym między pokryciem a pasem podrynnowym (tworzy wlot powietrza do przestrzeni wentylacyjnej dachu).
Zadaniem tej obróbki jest odprowadzenie wody ściekającej z dachu do rynny oraz zabezpieczenie przed wdmuchiwaniem wiatru, deszczu, śniegu, zanieczyszczeń biologicznych między pokrycie a pas podrynnowy i warstwę wstępnego krycia.
Pasa nadrynnowego zazwyczaj nie widać z dołu, więc nie stanowi elementu wpływającego na estetykę budynku, co nie oznacza wcale, że nie trzeba jej zrobić porządnie i estetycznie.

 

Zamocowanie obróbek


Pas podrynnowy i nadrynnowy wykonuje się z arkuszy blachy. Stosuje się też gotowe elementy, oferowane przez producentów pokryć dachowych.
Obróbki blacharskie są narażone na wysokie i niskie temperatury, opady deszczu i śniegu oraz na zsuwający się z połaci śnieg. Są umieszczone dość wysoko, w miejscach trudno dostępnych. Powinny być zatem prawidłowo i trwale zamocowane. Ze względu na to, że są metalowe i działają na nie skrajne temperatury, cały czas się rozszerzają i kurczą. Dlatego w sposobie zamocowania trzeba uwzględniać dużą ich odkształcalność.

 

Ukształtowanie okapu


Oprócz zamocowania obróbek istotne jest ukształtowanie wszystkich elementów okapu (krawędzi pokrycia, umieszczenia pasa nadrynnowego, rynien ze spadkami, pasa podrynnowego) w taki sposób, by zsuwający się z dachu śnieg spadał nie do rynny, lecz poza jej zewnętrzną krawędź. To bardzo ważne, by nie doprowadzić do uszkodzenia rynien. Oczywiście można zastosować elementy dodatkowe na pokryciu, na przykład śniegołapy, ale zazwyczaj są one stosowane jedynie w miejscach, w których zależy nam na zabezpieczeniu przestrzeni wokół budynku, gdzie poruszają się użytkownicy.
Wykonaniem obróbek zajmują się dekarze, którzy są elitą wśród wykonawców. Dla nich zarówno ułożenie pokrycia, jak i wykonanie obróbek blacharskich nie stanowi problemu. Niemniej jednak powinno to być również skontrolowane przez kierownika budowy. Inwestorzy nie są w stanie tego sprawdzić. Po pierwsze jest to dosyć skomplikowany element, a po drugie – znajduje się wysoko.

Górną część pasa nadrynnowego zasłania się pokryciem,  na przykład z dachówki, dolną zaś umieszcza w rynnie,  dzięki czemu spływająca woda z dachu nie zawilgaca okapu
Górną część pasa nadrynnowego zasłania się pokryciem, na przykład z dachówki, dolną zaś umieszcza w rynnie, dzięki czemu spływająca woda z dachu nie zawilgaca okapu
Tomasz Rybarczyk
W narożniku budynku należy zachować ciągłość zarówno pasa podrynnowego, jaki i nadrynnowego, odpowiednio je kształtując
W narożniku budynku należy zachować ciągłość zarówno pasa podrynnowego, jaki i nadrynnowego, odpowiednio je kształtując
Tomasz Rybarczyk
    Więcej o:

Skomentuj:

Obróbka dachu skośnego przy okapie