Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Paged: tradycja i trendy

red.

Fabryka w Jasienicy od ponad 130 lat produkuje meble gięte. Dziś Paged to jedyna polska firma meblarska, która sprzedaje swoje produkty do 50 krajów i dzięki projektantowi Tomkowi Rygalikowi buduje mocną markę.

Postawiliśmy na wyrafinowane polskie rzemiosło stolarskie, które w Pagedzie ma długą historię, przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Siłą Pagedu jest wierność tradycji, ale też wykorzystanie unikatowych, zaawansowanych technologii - mówi Tomek Rygalik, designer, dyrektor kreatywny Paged Meble S.A. Na ostatnich targach wzornictwa Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie Paged Meble S.A., dotąd znany jako producent i dostawca mebli drewnianych, wystawił własną kolekcję mebli przeznaczonych do biur, hoteli, restauracji tzw. mebli kontraktowych. Składało się na nią 30 różnych krzeseł i foteli. To początek marki Paged Collection. - Branża doceniła sposób, w jaki nawiązaliśmy do starych wzorów Pagedu, na jaką skalę i z jakim rozmachem - podkreśla Rygalik.

Sukces w Mediolanie zbiegł się z jubileuszem pierwszej włoskiej wystawy Pagedu jako producenta mebli, ale historia firmy, która dała początek meblom z Jasienicy, sięga 1881 roku. Założył ją stolarz Józef Hoffman. W swojej stolarni do wyrobu mebli wykorzystywał metodę opracowaną przez austriackiego mistrza stolarki Michaela Thoneta. Ten wymyślił technologię produkcji sprzętów z drewna bukowego. Odkrył, że buczyna poddana działaniu pary wodnej i umieszczona w stalowych formach zachowuje nadany jej kształt. Konstrukcje z tak zgiętego drewna okazały się trwalsze i lżejsze od tradycyjnych mebli, a przy tym wygodne.

 Fot. Paged

Jasienickie meble zdobyły pod koniec XIX wieku uznanie w całej Europie.

Do wybuchu II wojny światowej fabryka pod Bielskiem-Białą prosperowała znakomicie. Po wojnie została znacjonalizowana, potem wróciła do nazwy: Fabryka Mebli Giętych w Jasienicy. W czasach powojennych historia fabryki łączy się z PAGED-em, Państwową Agencją Drzewną.

Przełom w rozwoju firma zawdzięczała zdolnemu projektantowi, Marianowi Sigmundowi, który w 1957 roku zaprojektował dla Pagedu słynne krzesło Sig. Sigmund, architekt, malarz, scenograf i projektant miał naturę romantyka, był świetnym obserwatorem i kolorystą. Pewnie dlatego jego krzesło było nie tylko piękne, ale też uniwersalne. Wraz z modą na wzornictwo z lat 50. Paged wrócił do jego projektu. Krzesło Sig 1 A587 wyprodukowane zostało z wykorzystaniem współczesnej technologii, lecz nadal jest ręcznie wykańczane. Otrzymało w 2011 roku wyróżnienie Must Have Festiwalu Designu w Łodzi i zwiedziło z wystawą całą Europę. Zostało także zakwalifikowane do German Design Award. Jest już ikoną polskiego designu i symbolem Pagedu.

Dziś Paged produkuje meble w Jasienicy, Sędziszowie Małopolskim i Jarocinie.

Nie tylko krzesła, także komody, szafy, witryny. Są nowoczesne i uniwersalne. Marka doceniana jest za dbałość o detale, połączenie wysmakowanego designu i naturalnych surowców. Nadąża za trendami, łącząc je z tym, co wartościowe: doświadczeniem i tradycją swoich „gięciarzy”, jak w branżowym żargonie określa się jasienickich rzemieślników.

Skomentuj:

Paged: tradycja i trendy