Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dobry piekarnik do zabudowy: przyjemność pieczenia

Tekst: ES

Piekarnik do zabudowy to w wielu kuchniach podstawowe wyposażenie. Czym różnią się poszczególne modele i od czego zależy ich cena? Oczywiście od wyposażenia oraz liczby dodatkowych funkcji. Przed zakupem warto zdecydować, które z nich będą nam potrzebne. Przeczytaj, zanim kupisz piekarnik do zabudowy!

piekarnik do zabudowy
Nowoczesny piekarnik jest prosty w obsłudze i bezpieczny
Indesit

Piekarnik do zabudowy: ważne wymiary urządzenia

Dobry piekarnik do zabudowy powinien nie tylko ułatwiać i przyspieszać pracę w kuchni, lecz także być prosty w obsłudze, łatwy w czyszczeniu, bezpieczny oraz powinien gwarantować wspaniały smak przygotowywanych w nim potraw. Piekarniki przeznaczone do zabudowy różnią się przede wszystkim wielkością. Standardowe urządzenia mają około 60 cm szerokości i tyle samo wysokości. Ten typ piekarników ma na ogół większość oferowanych aktualnie udogodnień. Sprzęty kompaktowe są mniejsze. W zależności od producenta mogą być o około 10 cm niższe lub węższe. Są to modele przeznaczone do małych wnętrz. Natomiast urządzenia większe mogą mieć nawet 90 cm szerokości. Na ogół są też odpowiednio głębokie i wysokie. Pozwala to na przygotowywanie kilku potraw jednocześnie. Takie piekarniki sprawdzą się w przestronnych kuchniach.

Piekarnik - niezbędne wyposażenie kuchni >>

piekarnik do zabudowy
Innowacyjne modele piekarników pozwalają na przyrządzanie kilku potraw jednocześnie
Teka

Piekarnik do zabudowy: sposób otwierania

Kiedy kupujemy piekarnik do zabudowy, warto zastanowić się nad sposobem jego otwierania. Standardowym rozwiązaniem jest otwieranie drzwiczek do dołu. Istnieją również modele z otwieraniem bocznym, co jest wygodne w przypadku umieszczenia piekarnika w wyższym słupku. Prowadnice teleskopowe ułatwiają wysuwanie półek i utrzymują je stabilnie nawet przy całkowitym wysunięciu. Z kolei wózek piekarnika to system pozwalający na wysunięcie całej komory piekarnika. Umożliwia łatwy i bezproblemowy dostęp do każdej pieczonej potrawy. Ciekawym rozwiązaniem jest piekarnik do zabudowy z drzwiczkami dwudzielnymi. Ważną funkcją są też Chłodne drzwiczki (CoolDoor) – drzwi piekarnika zbudowane są z dwóch warstw, z których część zewnętrzna nie ulega nagrzewaniu. Funkcja niezwykle ważna, gdy w domu są dzieci. Fronty tradycyjnych piekarników nagrzewają się do kilkudziesięciu stopni, co może spowodować oparzenia.

Zobacz także: Akcesoria do pieczenia: formy do ciast, foremki, szpatułki >>

Piekarnik do zabudowy
Standardowym sposobem jest otwieranie drzwiczek do dołu
Whirlpool

Piekarnik do zabudowy: niezbędne podstawy

Jeśli nie mamy szczególnych wymagań, podstawowe funkcje piekarnika do zabudowy powinny nam wystarczyć. A wśród nich możemy wymienić:

 • Grzanie z góry – nagrzewanie górnej części piekarnika za pomocą górnej grzałki elektrycznej.
 • Grzanie z dołu – nagrzewanie dolnej części piekarnika, przydatne przy pieczeniu ciast lub podgrzewaniu pizzy.
 • Grzanie z góry i z dołu – najczęściej wykorzystywana funkcja pieczenia potraw. Polega na nagrzewaniu piekarnika z jednoczesnym wykorzystaniem górnej i dolnej grzałki.
 • Grill – intensywne nagrzewanie potrawy od góry. Przydatne w przypadku pieczenia mięsa, grzanek i zapiekanek.
 • Termoobieg – system cyrkulacji powierza, w którym dmuchawa, współdziałając z grzałkami, rozprowadza gorące powietrze po całym piekarniku. Funkcja przydatna jest w pieczeniu ciast, chleba, rozmrażania i podgrzewaniu potraw. Funkcja termoobiegu umożliwia pieczenie na kilku blachach jednocześnie.
 • Grill i nawiew – funkcja, w której dmuchawa współdziała z grillem i zapobiega rozpryskiwaniu tłuszczu po ściankach piekarnika.
 • Pieczenie intensywne – jednoczesne działanie dmuchawy oraz górnej i dolnej grzałki.
 • Szybkie nagrzewanie – dzięki tej funkcji piekarnik do zabudowy szybko rozgrzeje się do odpowiedniej temperatury, a następnie przełączy na docelowy tryb grzania.
 • Rozmrażanie – polega na rozmrażaniu potraw przy użyciu samego wentylatora.
 • Grzanie mikrofalowe – funkcja analogiczna do sposobu działania mikrofalówki.
 • Obrotowy rożen – tryb pracy przeznaczony do przygotowywania całego kurczaka lub gyrosa.

Zobacz także: Aranżacja kuchni: dla singla, rodziny i nie tylko >>

piekarnik do zabudowy
Termosonda zapewnia zawsze doskonałe wypieczenie potrawy
Whirlpool

Piekarnik do zabudowy: większy komfort

Dodatkowe wyposażenie i specjalne funkcje sprawiają, że piekarnik do zabudowy jest jeszcze łatwiejszy w obsłudze - ale przed wyborem zastanówmy się, czy na pewno będziemy z nich korzystać.

O czym mowa?

 • Termosonda – pozwala na kontrolę temperatury wewnątrz potrawy. Po osiągnięciu przez nią odpowiedniej temperatury, piekarnik samoczynnie się wyłączy i poinformuje o tym sygnałem.
 • Podtrzymywanie temperatury – funkcja przydatna w przypadku potraw wymagających długiego pieczenia w niskiej temperaturze.
 • Czyszczenie pyrolityczne – system samooczyszczania, polegający na nagrzaniu wnętrza piekarnika i spaleniu wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia w jego wnętrzu.
 • Czyszczenie katalityczne – wykorzystywane są w nim wkłady katalityczne (wymagające okresowej wymiany). Pokrywają one wnętrze piekarnika i są gładkie oraz pozbawione porów, dzięki czemu nie pozwalają na przywieranie zabrudzeń.
 • Katalizator zapachów – przechwytuje cząsteczki zapachowe z oparów, dzięki czemu na szafkach nie odkłada się tłusty kurz, a w powietrzu nie unoszą się zapachy pieczonych potraw.
 • Programator pracy piekarnika – umożliwia ustawienie czasu pracy piekarnika, po którym samoczynnie się wyłączy.
 • Elektroniczna automatyka programów - funkcja pozwala wybrać rodzaj potrawy z obszernej bazy potraw piekarnika, określić jej pozycję oraz wagę, a urządzenie samo dobierze odpowiedni program pieczenia.
 • Wytwornica pary – umożliwia gotowanie potraw na parze i pieczenie z jej udziałem. Funkcja pozwala zachować wartości odżywcze, aromat oraz smak przygotowywanych potraw. Zapobiega również ich wysuszeniu.
 • Schładzanie oparów – funkcja zapobiegająca oparzeniom i wydobywaniu się zapachów.
 • Podświetlany panel sterowania – podświetlenie pozwala obsługiwać piekarnik bez zapalania światła w pomieszczeniu.
 • Wyświetlacz cyfrowy – wyświetla informacje o wybranych funkcjach w kilkunastu językach, również w języku polskim.
 • Kolorowy wyświetlacz – kolorowe, przewijane wyświetlacze TFT umożliwiają oglądanie i wybieranie fotografii różnych potraw i przepisów kulinarnych.
 • Podwójna komora – przegroda w piekarniku, dzieląca jego wnętrze na dwa obszary, z których do pieczenia można wykorzystać tylko jeden. Pozwala to na pieczenie mniejszych porcji i zmniejszenie zużycia energii. Podwójna komora umożliwia również pieczenie dwóch różnych potraw jednocześnie, w różnych temperaturach.
Piernik do zabudowy
Idealny smak i doskonała konsystencja potraw dzięki połączeniu pary i funkcji termoobiegu.
Whirlpool

Piekarnik do zabudowy: dla kucharzy amatorów

Dzięki wymienionym funkcjom piekarnik do zabudowy pozwoli na przygotowanie wyśmienitych potraw - da radę nawet ten, kto nie ma pojęcia o sztuce pieczenia. Są to modele wyposażone w automatyczne programy i elektroniczną książkę kucharską. Niektóre mają nawet kilkadziesiąt gotowych programów, umożliwiających idealne upieczenie najróżniejszych przysmaków. Wystarczy tylko wstawić potrawę i wybrać odpowiadający jej wymaganiom termicznym cykl pracy piekarnika. Wygodę zapewniają przepisy wyświetlane na panelu LCD. W wielu przypadkach książkę kucharską można również rozszerzać o własne doświadczenia w gotowaniu lub dołączać przepisy znalezione w internecie. Wykorzystuje się do tego zamontowane w panelu elektronicznym złącze USB. Piekarnik do zabudowy zastąpi zatem klasyczną książkę kucharską.

Zobacz także: 21 błędów, które skracają żywotność sprzętów AGD >>

piekarnik do zabudowy
Zaawansowane technologie to gwarancja kulinarnego sukcesu
Whirlpool
  Więcej o:

Skomentuj:

Dobry piekarnik do zabudowy: przyjemność pieczenia