Plafon LED – energooszczędne oświetlenie wnętrz
Plafony stosuje się dziś we wszystkich pomieszczeniach, a bogactwo kształtów i projektów sprawia, że wypierają tradycyjne oświetlenie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór modeli - od minimalistycznych, poprzez industrialne, modernistyczne, aż do tradycyjnych i retro. Jeśli dodamy do tego nowoczesną technologię LED, to otrzymamy oświetlenie nie tylko ładne, lecz także energooszczędne.
Jak zbudowany jest plafon LED?
Tego typu oświetlenie składa się z dwóch elementów: z oprawy w formie plafonu i ze znajdującego się w jej wnętrzu modułu złożonego z diod LED, które emitują światło o określonej intensywności i barwie. W większości opraw wewnętrzne źródło światła zostało zamontowane na stałe i jest niewymienne. Stanowi to najważniejszą różnicę pomiędzy modelami wykorzystującymi diody elektroluminescencyjne a tradycyjnymi plafonami. W tym drugim przypadku cała oprawa składała się bowiem z trzech osobnych części: z metalowego elementu przytwierdzanego do ściany czy sufitu na stałe, z mocowanego do niego szklanego klosza oraz ze znajdującej się we wnętrzu żarówki, którą łatwo wymienić. Zaletą plafonów LED jest to, że tego typu źródło światła jest bardziej trwałe niż żarówka. Poza tym diody elektroluminescencyjne nie przepalają się jak tradycyjne żarówki, lecz ulegają powolnemu zużyciu. Po upływie przewidywanego czasu pracy zaczną świecić coraz słabiej, lecz nadal będą mogły nam służyć przez pewien czas. Plafony LED dostępne są w wielu kształtach i o różnym wykończeniu, dlatego łatwo dobrać je do stylu wnętrza.
Jaka moc w jakim pomieszczeniu?
Źródła ledowe mogą mieć różną moc. Te o mocy 24 W emitują mocne światło i sprawdzą się np. w piwnicy, małym pomieszczeniu gospodarczym lub w przydomowym warsztacie czy w garażu, który poza parkowaniem auta służy często jako przestrzeń do majsterkowania. Oprawy o średniej mocy, 16 i 18 W, sprawdzą się w pomieszczeniach, gdzie pracujemy przy komputerze, a także w pokojach dziecięcych, które często łączą ze sobą wiele funkcji. Oprawy 12 W będą dobre do pokoju dziennego, jadalni i przedpokoju.
Plafon LED z czujnikiem ruchu
Plafon LED z czujnikiem ruchu to oprawa świetlna dla osób ceniących wygodę i chcących całkowicie zautomatyzować swoje oświetlenie. Jest to również znakomite rozwiązanie, jeżeli chodzi o energooszczędność. Plafon LED z czujnikiem ruchu włącza się tylko w określonych warunkach. Używanie zwykłych włączników światła jest wówczas zbędne - plafon LED z czujnikiem ruchu automatycznie uruchomi się po wykryciu ruchu. Taki plafon sprawdzi się również na zewnątrz - skutecznie oświetli ogród, podjazd czy strefę wejścia. Poprzez automatyczne włączenie się sygnalizuje, że przy naszym domu pojawili się goście lub intruzi. W przypadku plafonu LED z czujnikiem ruchu stosowanego na zewnątrz należy zwrócić uwagę na klasę ochronności IP, która zapewnia odporność na wilgoć i warunki atmosferyczne.
Plafon LED z pilotem
Plafon LED z pilotem gwarantuje komfortową obsługę oświetlenia. Można nim nie tylko włączać i wyłączać plafon, lecz często istnieje też możliwość ściemniania oraz zmiany temperatury barwy światła, co pozwala na dostosowanie oświetlenia LED do swoich potrzeb oraz od wymaganej sytuacji. W niektórych modelach pilot ma również opcję opóźnionego wyłączenia plafonu np. po upływie 30 minut, a plafon zapamiętuje także ostatnie ustawienie, w jakim został wyłączony.
Jak zamontować plafon LED?
Aby samodzielnie zamontować plafon LED, musimy zaopatrzyć się we wkrętarkę, młotek, wiertarkę, ołówek i miarkę. Warto też mieć próbnik napięcia. Trzeba też mieć kołki montażowe, choć często są w zestawie z plafonem. Przed montażem plafonu trzeba odciąć dopływ prądu. Jeżeli chcemy mieć pewność, że przewody nie są pod napięciem, skorzystajmy z próbnika napięcia. Następnie należy wyznaczyć miejsca na kołki montażowe, zaznaczyć je ołówkiem i za pomocą wiertarki wywiercić otwory. Średnicę wiertła trzeba dobrać z uwzględnieniem średnicy kołków montażowych. Mocujemy uchwyt montażowy, a następnie plafon. Następnie można podłączyć plafon do instalacji elektrycznej, a w przypadku za długich przewodów skrócić je. Wsuwamy szybę plafonu i zamykamy oprawę z boku. Sposób jej montażu może różnić się w zależności od modelu plafonu.
- Więcej o:
Oświetlenie na szynoprzewodzie
Świece: ciepłe światło we wnętrzach
Dodatki, które dodają wnętrzu przytulności
Aranżacja małych wnętrz domowych
Zasłony we wnętrzach - o jakich zasadach pamiętać?
Najważniejszy jest szczegół - gniazdka i włączniki marki KOS
Jak dopasować schody do aranżacji wnętrza?
Siłownia w domu - gdzie i jak ją urządzić?