Podstawa prysznica – brodziki i odpływy
Urządzając strefę prysznicową, stajemy przed wyborami związanymi z rodzajem i kształtem kabiny, sposobem otwierania drzwi czy kolorystyką profili. Jednak nie mniej uwagi warto poświęcić podstawie prysznica, która jest ważna dla funkcjonalności i estetyki całego wnętrza. Brodzik a może odwodnienie liniowe?
Brodziki w różnych wariantach
Model brodzika w swojej formie uzależniony jest od kształtu kabiny prysznicowej. Dodatkowo możemy zdecydować się na głębsze bądź ultrapłytkie modele, których forma zwykle pozwala na bezprogowy montaż.
Brodzik wysoki
Jego głównym atutem jest możliwość częściowego zanurzenia ciała w wodzie. Do wyboru dostępne są misy o różnej głębokości i profilowaniu. Brodzik wysoki może mieć różne kształty: kwadratowe, prostokątne czy nawet okrągłe. Podobnie różni się wysokość brodzika – można wybrać tak duży, że pełni on jednocześnie funkcję wanny. To dobre rozwiązanie w małych łazienkach, w których nie ma miejsca i na prysznic, i na wannę. W zależności od potrzeb, można brać albo kąpiel, albo prysznic. Wysoki brodzik przyda się szczególnie w domach, gdzie są małe dzieci. Wówczas w takim brodziku o wiele łatwiej można wykąpać dziecko. Ewentualnie można także zrobić pranie ręczne lub wykąpać zwierzę domowe.
Brodzik niski
Jego wysokość zazwyczaj mieści się w zakresie od 6 do 8 cm. Założeniem stosowania tego rodzaju brodzików jest uzyskanie efektu przestronności oraz zminimalizowania w jak największym stopniu wszelkiego rodzaju widocznych elementów sanitarnych. Niski brodzik jest najczęściej wykorzystywany w sytuacjach, gdy niemożliwe jest zastosowanie kabiny prysznicowej typu walk-in. Powodów takiej sytuacji może być naprawdę wiele. Część dotyczy dostępu do przyłączy wodnych, a inne konieczności wykonania niezbędnych przeróbek w obrębie posadzki.
Brodziki prawie niewidoczne
Brodzik płaski
Przypadnie do gustu miłośnikom nowoczesnego designu. To również dobre rozwiązanie dla osób, które mają trudności w poruszaniu się, gdyż niektóre modele takich brodzików można zlicować z poziomem podłogi. Nie wystają wtedy ponad powierzchnię posadzki i nie tworzą barier architektonicznych. Największą popularnością cieszą się brodziki akrylowe lub z konglomeratu marmurowego. Oba warianty charakteryzuje odporność na zawilgocenia i zagrzybienia. W sprzedaży dostępne są modele półokrągłe, kwadratowe, prostokątne, symetryczne, asymetryczne lub pięciokątne, a także wykonywane na wymiar.
Brodzik podpłytkowy
Są schowane w podłodze i obudowane płytkami. To rozwiązanie jest bardzo efektowne, wygodne i pasuje do każdego stylu wnętrza. Poleca się je szczególnie osobom starszym lub niepełnosprawnym, gdyż brak wystającego progu umożliwia im sprawne wejście i wyjście spod prysznica. To jednak nie jedyna zaleta. Taki brodzik nie determinuje również wielkości kabiny, ani jej kształtu. Decydując się na taki model, koniecznie trzeba mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Przede wszystkim montaż brodzików podpłytkowych należy zaplanować na etapie projektowania wnętrza. Zdarza się bowiem, że łazienka nie spełni pewnych wymagań technicznych związanych z montażem.
Odpływ zamiast brodzika
Kiedy pojawiły się na rynku, mogliśmy zrezygnować z tradycyjnych brodzików. Mowa o odwodnieniach liniowych, które odmieniły oblicza łazienek i sprawiły, że korzystanie z nich stało się bardziej komfortowe. Z czasem, oprócz walorów funkcjonalnych, zaczęły oferować więcej możliwości w zakresie samej aranżacji wnętrza.
Higieniczne szkło
Odpływ z rusztem ze szkła integruje się z podłogą, a dzięki solidnej podstawie ze stali nierdzewnej jest przy tym niezwykle wytrzymały na obciążenia. Dużą zaletą jest także łatwość w czyszczeniu oraz możliwość doboru i dopasowania barwy szkła do pozostałych elementów aranżacji łazienki, np. szkliwionych płytek czy szklanych przycisków spłukujących. Ruszty wykonane ze szkła to rozwiązania, które zapewniają skuteczne odwodnienie, pozostając przy tym niewidocznymi dla oka. Ekskluzywne, wykonane z wysokiej jakości materiałów, dyskretnie integrują się z powierzchnią posadzki. Szklane ruszty dostępne są w różnych wariantach kolorystycznych, takich jak biel, stonowana zieleń czy czerń.
Solidność stali
Stal to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykończenia odwodnienia liniowego. Wykonane z niego są nie tylko rynny, lecz także ruszty. Występują w wielu wariantach i wzorach – także w opcji szczotkowanej i polerowanej. Ciekawą propozycją są profile z możliwością przycięcia i dopasowania do szerokości strefy prysznicowej. Wśród nich znajdziemy zarówno modele klasyczne, jak i ze specjalną powłoką PVD w kolorze czarnym czy optycznego lub czerwonego złota. Odwodnienia ze stali pasują zarówno do nowoczesnych, minimalistycznych łazienek, jak i do tych urządzonych w tradycyjnym stylu.
Efektowne wyklejanki
Nowoczesne łazienki przypominają czasem salony spa – z wydzieloną strefą prysznicową i kabiną typu walk-in. Do wykończenia posadzek stosuje się coraz częściej naturalne materiały, takie jak kamień. Gdy zdecydujemy się wykończyć nim posadzkę w łazience, a co za tym idzie także strefę prysznicową, warto sięgnąć po specjalne odwodnienie liniowe. W efekcie, dzięki zlicowaniu powierzchni posadzki z rynną, w kamieniu widoczna pozostaje jedynie wąska szczelina. Gdy materiałem stosowanym do wykończenia posadzki są z kolei płytki ceramiczne, warto sięgnąć po ruszty typu „plate”. Służą one do wklejania odpowiednio przyciętego wcześniej materiału, dzięki czemu odpływ może być ukryty pod warstwą płytek.
- Więcej o:
Domowa kanalizacja
Purmo Cleverfit – zaawansowany system rurowy do każdej instalacji
Bezawaryjna domowa instalacja – jak wybrać najlepsze zawory?
Wywóz nieczystości płynnych. Nowe przepisy. Kontrole i kary
Podstawa prysznica – brodziki i odpływy
Gdy nie ma kanalizacji – szambo czy oczyszczalnia?
Deszcze nawalne i wielkopowierzchniowe dachy płaskie
Jak zmniejszyć zużycie wody w domu?