Ponadczasowe podłogi drewniane
Podłogi drewniane pasują do każdego wnętrza i każdego stylu, dlatego tak chętnie je wybieramy, wykańczając lub remontując mieszkanie. Są synonimem elegancji i klimatyczności, a właściwie pielęgnowane służą nam przez wiele lat.
Jeśli planujemy zakup podłogi do całego domu lub mieszkania, warto postawić na uniwersalizm i funkcjonalność. Lepiej wybierać dekory, które dobrze skomponują się z różnym charakterem wnętrz i kolorystyką. Barwy naturalne, delikatnie bielone lub poszarzane zawsze będą bezpiecznym rozwiązaniem. Podłoga może być też świetnym sposobem na optyczny podział przestrzeni – często stosowane w kuchni lub łazience połączenie drewna z płytkami ceramicznymi pozwala skutecznie ochronić podłogę przed działaniem niepożądanych czynników, a daje przy okazji ciekawy efekt wizualny. Jeśli jednak nasze mieszkanie ma wydzieloną wyraźnie przestrzeń np. bardziej otwartą na gości i tę bardziej prywatną (jak sypialnie czy garderoba), mamy znacznie więcej możliwości.
Ciepło naturalnego drewna
Jest wciąż niezastąpionym materiałem do wykończenia podłóg, zwłaszcza w pomieszczeniach reprezentacyjnych. Trwałe, ciepłe i naturalne, jeśli jest starannie pielęgnowane, może nam służyć przez lata. Drewniana podłoga jest przede wszystkim piękna i nadaje pomieszczeniu ponadczasowy styl. Możemy wybrać deski lite, trójwarstwowe lub klepki parkietowe, najczęściej spotykane w formie mozaiki czy francuskiej jodełki. Do dyspozycji mamy też wiele możliwości wykończenia nawierzchni, np. lakierowanie, olejowanie lub malowanie farbą. Podłoga z naturalnego drewna cechuje się tym, że może być odnawiania. Podczas cyklinowania możemy zmienić kolor desek na inny, dzięki czemu mamy szansę na odświeżenie aranżacji swojego domu.
Uniwersalne panele laminowane
Panele laminowane zachwycają wzornictwem i wysoką jakością, a podłoga z nich ułożona jest trwała i funkcjonalna. Imitują różne gatunki naturalnego drewna, na przykład sosnę, świerk, jesion, dąb, orzech, wenge, bambus, dlatego można je z łatwością dopasować do stylu wnętrza. Panele charakteryzują się różnymi klasami ścieralności, co sprawia, że nadają się do różnych pomieszczeń. Są również łatwe do utrzymania w czystości – można myć je za pomocą powszechnie dostępnych środków chemicznych. Laminowane panele można też bez przeszkód układać na posadzce z ogrzewaniem podłogowym. W przypadku każdej podłogi ważna jest także odporność na odkształcenia. Niektóre panele mają rdzeń ze specjalnie wytworzonych płyt HDF. Tak stworzone płyty są odporne na nacisk.
Praktyczne panele winylowe
Panele winylowe zyskują coraz większą popularność. Charakteryzuje je szybki i łatwy montaż, zadrukowana wierzchnia warstwa dekoracyjna imitująca drewno (ale też kamień, marmur) oraz przystępna cena. Dobrze sprawdzą się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli w kuchniach i łazienkach. Wybierając ten rodzaj posadzki, możemy mieć także pewność, że nie powstaną na niej wgniecenia i zarysowania. Podłogi winylowe nie elektryzują się, a co za tym idzie, nie przyciągają kurzu. Ścieralność paneli zależy od warstwy winylu. Im grubsza jego warstwa, tym bardziej trwała podłoga. Panele winylowe tłumią dźwięki i mogą być stosowane na powierzchniach z ogrzewaniem podłogowym. To idealne rozwiązanie na szybką metamorfozę wnętrza, zwłaszcza że wiele z nich można układać samodzielnie na istniejącej już podłodze.
Jak montuje się panele winylowe?
Podłogi winylowe zyskują coraz większą popularność. Na rynku dostępne są panele winylowe w systemie pływającym i klejonym. Panele winylowe montowane w systemie pływającym są układane poprzez łączenie zamków. Instalację można wykonać samodzielnie przed uprzednim zapoznaniem się z instrukcją montażu i gwarancji. Podłogi winylowe klejone są częściej stosowane w przestrzeniach komercyjnych. Ich montaż wymaga fachowej wiedzy oraz użycia dedykowanego kleju, dlatego lepiej jest pozostawić to profesjonalistom. Wszystkie panele winylowe można montować na ogrzewaniu podłogowym. Rekomenduje się profesjonalny montaż, gdyż system grzewczy powinien być zainstalowany zgodnie z instrukcją montażu i gwarancją
podłóg winylowych. Należy zadbać także o odpowiednie przygotowanie podłoża, zachowanie dylatacji czy wycięcie otworów pod ciężką zabudowę meblową.
PRZEMYSŁAW LEWANDOWSKI technolog ds. podłóg winylowych, VinylTechLab
Ceramika jak drewno
Ceramika to naturalny materiał, który doskonale imituje drewno. Za jej pomocą można odwzorować nawet najmniejsze detale, wiernie odzwierciedlając strukturę tego materiału. Sposób produkcji płytek imitujących drewno pozwala na uzyskanie prosto ciętych krawędzi, które po ułożeniu dają złudzenie płaszczyzny prawdziwego parkietu. Płytki ceramiczne o wzorze drewna będę idealnym wyborem do stworzenia przytulnej aranżacji w miejscach, w których nie można zastosować paneli. Świetnie sprawdzą się więc w wilgotnej łazience lub strefie kuchennej. Płytki mogą imitować dąb, jesion i inne rodzime drzewa lub bardziej egzotyczne gatunki drewna, a nawet deskę bieloną lub bejcę. Możemy również wybrać kafelki we wzory geometryczne lub z etnicznymi nawiązaniami. Miłośnikom klasyki na pewno przypadną do gustu płytki imitujące drewnianą jodełkę. Płytki są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nadają się również do stosowania przy systemach ogrzewania podłogowego.
Podłoga w stylu wnętrza
Styl wnętrza i dobór podłogi drewnianej to temat-rzeka. Podłoga stanowi świetną bazę do dalszej aranżacji wnętrza. Czasem jest na tyle efektowna, że wystarczą drobne dodatki, by uzyskać bardzo konkretny efekt. Do wnętrz w stylu country świetnie wpasuje się podłoga ręcznie postarzana, heblowana z nieregularną fazą. Wnętrza w stylu vintage, boho lub eklektycznym doskonale uzupełni jodła klasyczna w formacie parkietu lub kolekcja krótkich desek. Nowoczesne, industrialne przestrzenie lubią z kolei podłogi o zimnych dekorach, wyraźnej strukturze, ze śladami poprzecznymi po pile czy naturalnymi pęknięciami i sękami. Producenci podłóg drewnianych oferują dziś niemal nieskończoną paletę barw. Poczynając od naturalnych podłóg, przez bielenia o różnym stopniu intensywności, szarości, brązy – od jasnych, mlecznych, aż po mocno czekoladowe. Warto postawić na kompromis między ponadczasową klasyką a modą. Łatwiej wymienić kolorowe dodatki, niż podłogę w całym domu, warto więc dobrze przemyśleć tę decyzję.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach