Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna IFAgroup

Opracowanie MONIKA WACH

Grupa kreatywnych projektantów, założona przez Kamila Domachowskiego i Macieja Buscha, istnieje formalnie od 2014 r. Studio może pochwalić się licznymi projektami, obejmującymi zarówno indywidualne domy, w tym na gradzane, jak i obiekty użyteczności publicznej. Jednym z wyróżniających się projektów jest „Dom w Gdyni”, który został nominowany do nagrody za Najlepszy Obiekt Architektoniczny 2020 r. Natomiast „Dom Zosi” zdobył III nagrodę Stowarzyszenia Architektów Wnętrz za Wnętrze Roku 2023 w kategorii wnętrza prywatne. Pracownia została także wyróżniona w konkursie SARP-u na Nowy Pawilon Muzeum Narodowego w Warszawie w 2022 r. Kamil Domachowski, jeden z założycieli, został doceniony w 2014 r. w publikacji LABEL. Addicted To Design, gdzie znalazł się wśród „50 polskich talentów, które warto znać!”.

DOM W MIEŚCIE NA MAZURACH
DOM W MIEŚCIE NA MAZURACH
FOT.: RADEK GAŁCZYŃSK

„Projektując, szukamy istoty rzeczy, pozbawionej niepotrzebnych dodatków. Projekt to idea, która łączy wszystkie elementy w całość: funkcję, zadania, marzenia, emocje, design. Odnalezienie tego spoiwa jest niezbędne, aby móc stworzyć wartość indywidualną. Formę studiujemy dociekliwie, okrajamy jak rzeźbę z nadmiaru szczegółów, jednocześnie finalnie przywiązując ogromną wagę do detalu. Praca na makiecie to niezbędny etap w procesie twórczym” – wyjaśnia Kamil Domachowski.

Dom w mieście na mazurach 

Wąska działka z południowym wjazdem i nachylona ku północy – tu powstał dom: rodzinny, intymny i wypełniony słońcem. Dom powstał w zabudowie śródmiejskiej na Mazurach. Inwestor zdecydował się na zakup tej działki ze względu na jej lokalizację – przy jej końcu płynie rzeka Iławka. Dom otwarty na rzekę był główną wytyczną Inwestora.

Łapiąc południowe światło, dom cofnięto w głąb działki, a w przestrzeni pomiędzy garażem a domem wydzielono patio, które jest przedłużeniem pokoju dziennego. Dalej dom dzieli się na dwie części i przybiera kształt litery V, otwartej na zieleń prowadzącą do rzeki. W przestrzeni pomiędzy ramionami znajduje się kolejny intymny taras. W jednym z ramion znajduje się parterowa część dzienna oraz odizolowane studio nagrań. W drugim – na dole pokój dziecięcy i część techniczna, a na piętrze – strefa nocna rodziców. Budynek jest długi, a działka opada w kierunku rzeki, dlatego połamano płytę fundamentową i stworzono półpiętra.

Wyjście z salonu prowadzi na południową część działki, natomiast z jadalni mieszkańcy wychodzą na patio północno-zachodnie. Oba te miejsca ustawione są tak, aby przechodnie nie widzieli, co dzieje się w środku. Dom jest otwarty na otoczenie, ale jednocześnie zachowana została prywatność jego mieszkańców.

Wnętrza są przyjazne i jasne, wyróżniają się w nich pigmenty kolorystyczne. W wewnętrznych barierkach przepleciono siatkę, powtarzając motyw wykończenia frontowego ogrodzenia. W rezultacie wymagająca działka dała możliwość wybudowania enklawy, o jakiej marzyli mieszkańcy.

Architekci:

  • Kamil Domachowski,
  • Karolina Wood-Domachowska,
  • Adrianna Jemioł,
  • Maciej Busch,
  • Jakub Brzuchański,
  • www.ifagroup.pl
  • Inwestor: prywatny
  • Powierzchnia domu: 180 m2
  • Powierzchnia działki: 859 m2

Dom Zosi - dom idei

III nagroda za Wnętrze Roku, kategoria: wnętrza prywatne – konkurs zorganizowany przez Stowarzyszenie Architektów Wnętrz. Dom zlokalizowany na jednym z gdańskich osiedli, w otoczeniu bardzo zróżnicowanym pod względem formy i estetyki. Z ziemi zaczerpnięto kolor budynku, a bryłę uproszczono, wyzbywając się zbędnych dekoracji. W projekcie postawiono na autentyczność i pewną dozę surowości. Jest tu strop z odkrytych pustaków ceramicznych, beton architektoniczny, a także tynki piaskowo-cementowe o nierównym wybarwieniu, niepomalowane.

Okna – jak obrazy – służą do kadrowania widoków. Są skierowane ku górze, aby widzieć niebo, lub przy gruncie, aby cieszyć się widokiem zieleni, a mniej patrzeć na otaczające budynki. Były wytyczne – właścicielka w dzieciństwie często bawiła się na schodach i tutaj dolne stopnie schodów zostały przedłużone i zawinięte, tworząc siedzisko. Dom posiadać miał kilka tarasów – takich pokoi na dworze, przeznaczonych do różnych zadań: jeden zachodni, ogrodowy, drugi wschodni, do picia porannej kawy. Pokój przyległy do tego tarasu to pokój kawowy - ma być zawsze czysty i uporządkowany dla przyjmowania gości. Jest on przedłużeniem ogrodu - dwie ściany pomalowano na błękitno, to kolor nieba widocznego z okna pod samym sufitem.

W salonie jest okno o długości ponad 5 m, z widokiem na zieleń. Nad nim jest drugie, którego żelbetowe nadproże jest jednocześnie wezgłowiem łóżka w głównej sypialni na pierwszym piętrze. Miał być rodzinny pokój do zabaw – pomieszczenie ma aż 4 m wysokości i ściany wypełnione po sufit książkami. Na stole jadalnianym miało się zmieścić miejsce do zabawy i nauki dla dziecka. Inwestorka okazała się bardzo świadomą i zaangażowaną w proces twórczy osobą. „Wspólne inspirowanie się pomysłami, ale też wspieranie w tworzeniu logiki i szukaniu argumentów do podjęcia najlepszej dla przestrzeni decyzji było przyjemnością. Współpraca między pracownią a właścicielami jest bardzo ważna” – to słowa autora projektu Kamila Domachowskiego.

Architekci: Kamil Domachowski, Karolina
Wood-Domachowska, Adrianna Jemioł,
Maciej Busch, Jakub Brzuchański,
www.ifagroup.pl
Położenie: Gdynia
Inwestor: prywatny
Powierzchnia domu: 146 m2
Powierzchnia działki: 700 m

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna IFAgroup