Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna: Struktura

Opracowanie Monika Wach

Biuro Architektoniczne STRUKTURA zostało założone w 2011 roku przez architekta Łukasza Lewandowskiego, który jest członkiem Śląskiej Okręgowej Izby Architektów. Architekt Lewandowski podkreśla, że każde zlecenie traktuje indywidualnie, starając się tworzyć innowacyjne, oryginalne i nowoczesne projekty budynków oraz wnętrz. Specjalizuje się w projektowaniu budynków jednorodzinnych, willi, rezydencji, budynków wielorodzinnych, apartamentowców, biurowców oraz wnętrz prywatnych mieszkań, domów i biur. Jego celem jest projektowanie budynków przyszłości, które wyprzedzają swój czas poprzez nowatorskie i nietypowe rozwiązania, jednocześnie dbając o ich użyteczność, funkcjonalność i zgodność z budżetem klienta.

CZESKI DOM
CZESKI DOM
Zdjęcia: Łukasz Lewandowski

Architekt dąży do tego, aby jego projekty charakteryzowały się wysokimi walorami estetycznymi i były wartościowym nośnikiem stylu. Ponadto, działalność Biura Architektonicznego STRUKTURA nie ogranicza się tylko do Polski, ale obejmuje także projekty realizowane w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Czechach. Wszystkie obiekty projektowane są pełnobranżowo, dlatego architekt Lewandowski współpracuje z doświadczonymi projektantami, aby zapewnić, że propozycje odpowiadają w pełni potrzebom inwestora.

Czeski dom 

Lokalizacja: Náchod, Republika Czeska
Autor: architekt Łukasz Lewandowski, STRUKTURA Biuro architektoniczne, www. struktura-arch.pl
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 303 m2
Zdjęcia: Łukasz Lewandowski

Ten dwukondygnacyjny dom jednorodzinny powstał w czeskim Náchodzie (niewielkim miasteczku położonym w malowniczych Sudetach przy polskiej granicy). Został wpisany w skarpę, a rozmieszczenie poszczególnych części budynku zostało starannie przemyślane, aby optymalnie wykorzystać ukształtowanie terenu. Uzyskana forma funkcjonalno-przestrzenna budynku służy wygodzie mieszkańców, ale nadaje mu również monumentalny kształt. Wejście główne i garażowe umieszczone w dolnej części skarpy zapewniają łatwy dostęp do domu oraz zminimalizowanie widoczności pojazdów z części mieszkalnej. To rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku garażu, który mieści trzy samochody, dając mieszkańcom wygodę parkowania i osłania część przedwejściową przed deszczem.

Kondygnacja niższa, czyli sutereny, zawiera garderobę, magazyn, dodatkową łazienkę oraz garaż. Kondygnacja wyższa to część mieszkalna, podzielona na część dzienną i nocną. Otwarta przestrzeń, w której znajdują się kuchnia, pokój dzienny i jadalnia, sprzyja integracji mieszkańców oraz wprowadza mnóstwo naturalnego światła do wnętrza. Wyjście z pokoju dziennego na ogród na wyższej części skarpy tworzy płynne przejście między wnętrzem a otoczeniem – co daje możliwość relaksu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Część nocna skupia się na sypialniach, łazienkach i garderobach. Bryła budynku składająca się z ciężkich form, brył sześciennych, wzajemnie się przenikających, nadaje budynkowi nowoczesny wygląd, jednocześnie utrzymując spójność z otoczeniem. To miejsce łączy w sobie praktyczność i estetykę, a rozważnie zaprojektowane rozmieszczenie części budynku jest odpowiedzią na codzienne potrzeby mieszkańców.

Dom na ptasiej 

Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Autor: architekt Łukasz Lewandowski, STRUKTURA Biuro architektoniczne, www. struktura-arch.pl
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 145 m2 + dwustanowiskowy garaż

Forma budynku jest nowoczesna i wyróżnia się z otoczenia. Dominantą jest biała bryła piętra wystająca poza zakres ścian ustawionych w przyziemiu. Tworzy ona przestrzeń pomieszczeń we wnętrzu budynku, a także i balkonu wystającego przed lico parteru oraz równo z nim wystający dach. Daje to efekt ciężkości przeniesionej na wysokość piętra. Parter pozostaje lekki, nie tylko dzięki kubaturze, ale również kolorystyce – ciemniejszej i stonowanej. Możemy rozróżnić trzy podstawowe kolory występujące w bryle zewnętrznej budynku: biały tynk, brązowe drewno lub teak i grafitowy tynk. Grafit pełni tu funkcję tła dla wyróżniającej się białej bryły, komponując się jednocześnie z dużymi przeszkleniami.

Część dzienna na parterze ma ich szczególnie wiele. Są one schowane przed nadmierną ekspozycją słońca przez bryłę piętra. Innym elementem zasługującym na uwagę jest całkowicie ukryta brama garażowa, skomponowana z okładziną elewacyjną. Dzięki temu uzyskano efekt jednorodnej, drewnianej, sześciennej bryły przy wejściu do budynku. Podsumowując, kilka brył sześciennych tworzących całość przenika się wzajemnie, gdyż mają różne wysokości oraz gabaryty. Powoduje to znaczne zróżnicowanie form dla stosunkowo niedużego domu, a co za tym idzie zapewnia ciekawy wizualnie efekt, jednoznacznie określający styl architektoniczny tego nietuzinkowego budynku.

Parterowiec na skarpie

Lokalizacja: Polska
Autor: architekt Łukasz Lewandowski, STRUKTURA Biuro architektoniczne, www. struktura-arch.pl
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 237 m2

Dom parterowy, osadzony na skarpie, prezentuje się jako harmonijna bryła utrzymana w większości w białym kolorze, nadającym mu subtelną elegancję. Całość budowli skupia się w jednej podłużnej formie, podkreślając prostotę i minimalistyczny charakter. Dach dwuspadowy, symetryczny, pokryty jest grafitowymi dachówkami, co tworzy kontrast z białą elewacją. Strefa wejściowa oraz kuchnia składa się z sześciennej formy z płaskim dachem, otynkowana surowym tynkiem w kolorze betonu. Bryła ta stanowi swego rodzaju punkt centralny, który łamie monotonię dwuspadowego dachu. Elewacja budynku wzbogacona jest drewnopodobnymi elementami, które dodają ciepła i przytulności, kontrastując z surowością biało-szarej elewacji. Otoczenie domu zorganizowane jest z dbałością o detale.

Ogród wypełniony jest zielenią, trawą i murkami oporowymi, tworzące kaskadowe tarasy, które doskonale komponują się z naturalnym spadkiem terenu. Odpowiednie rozmieszczenie murów oporowych stworzyło unikalny krajobrazowy układ, jednocześnie zapewniając stabilność skarpy. Sam dom został częściowo podpiwniczony, co umożliwia wykorzystanie przestrzeni nawet tam, gdzie teren schodzi niżej. To praktyczne rozwiązanie, które zwiększa funkcjonalność budynku. Inwestor otrzymał projekt budynku, który w stu procentach spełnił jego oczekiwania. Zrozumienie jego potrzeb i preferencji pozwoliło stworzyć obiekt, który doskonale wpisuje się w lokalną architekturę. Dzięki temu dom nie tylko stanowi wygodne i nowoczesne miejsce do życia, ale również harmonijnie współgra z otoczeniem, respektując lokalny kontekst architektoniczny.

Willa California

Lokalizacja: Wielkopolska
Autor: architekt Łukasz Lewandowski, STRUKTURA Biuro architektoniczne, www. struktura-arch.pl
Inwestor: prywatny
Powierzchnia użytkowa: 352 m2

Willa została zaprojektowana jako nowoczesny, przestronny budynek, nawiązujący wyglądem do willi Ameryki Północnej. Obiekt jest w pełni dostosowany do naszych warunków klimatycznych dzięki wysokiemu współczynnikowi przenikania ciepła oraz zastosowaniu systemów energooszczędnych i ekologicznych. Podstawą do kształtowania koncepcji było stworzenie zacisznego, ale i przestronnego miejsca do życia. Obiekt ma dwie pełne kondygnacje naziemne z dachem płaskim na trzech poziomach. Wyższy strop nad strefą dzienną umożliwia otwarcie przestrzeni i daje uczucie większej przestronności. Pomieszczenia o niższych wysokościach zapewniają mieszkańcom przytulność i prywatność. Budynek został wyposażony w dwa tarasy naziemne pełniące funkcje wypoczynkową i jadalną oraz trzeci, wewnętrzny i najbardziej kameralny taras rekreacyjny.

Kluczowym aspektem przy projektowaniu funkcji obiektu było nasłonecznienie. W tym celu zostały zastosowane liczne przeszklenia o odpowiednim rozmieszczeniu w stosunku do kierunku padania słońca. Wielkoobszarowe przeszklenia zapewniają otwarcie budynku na naturę i poczucie połączenia wnętrza domu z ogrodem. Elewacje domu pokrywają minimalistyczne kolory z podziałem na dwa materiały: tynk koloru białego i płyty elewacyjnej w kolorze grafitowym. Obiekt ma nowoczesną strukturę architektoniczną o charakterystycznych minimalistycznych formach ustawionych horyzontalnie. Charakteryzuje się nowatorską bryłą i funkcjonalnością. Modernistyczna bryła nie przeważa jednak nad organicznością otoczenia, przeciwnie – jego naturalna, horyzontalna forma rozpływa się wśród zieleni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna: Struktura