Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pracownia architektoniczna - YONO ARCHITECTURE

Opracowanie Monika Wach

YONO ARCHITECTURE to autorska pracownia projektowa architekta Sebastiana Maracha, założona w 2018 roku, specjalizująca się w architekturze oraz architekturze wnętrz. Pracownia działa oraz realizuje indywidualne projekty na terenie całej Polski. Od momentu powstania wykonała ponad 150 projektów, głównie domów jednorodzinnych oraz wnętrz mieszkalnych. Projekty YONO ARCHITECTURE charakteryzują się funkcjonalnością rozwiązań, czystością formy oraz prostotą.

Domki letniskowe Borzestova
Domki letniskowe Borzestova
Fot.: ARCHIWUM WŁASNE

Prostotą w jej najlepszym wydaniu, uzyskiwaną dzięki zestawieniu materiałów najwyższej jakości oraz dużej roli detali w całości projektu. Indywidualne podejście do klienta pozwala poznać jego potrzeby, pasje oraz formę sztuki, która stanowi o komforcie jego życia. Ważną rolę w projektach budynków odgrywa jego otoczenie – już podczas wizyty na nieruchomości pojawiają się pierwsze pomysły, które po dopracowaniu zostają przekute w finalny projekt. Pracownia tworzy projekty w sposób kompleksowy, tj. projektując budynek, jego wnętrza, a następnie pełniąc nadzór nad realizacją.

Domki letniskowe Borzestova

Borzestova - to zespół dwóch domków letniskowych o powierzchni zabudowy 35 m2 każdy. Projekt, podczas pracy nad nim, ewoluował kilkukrotnie. Wynikało to zarówno ze zmiany potrzeb inwestorów, jak i zmian zachodzących w najbliższym otoczeniu działki. Zmieniały się wytyczne, jednak idea projektu pozostała ta sama - zagospodarować działkę w sposób łączący człowieka z przyrodą. Inwestorzy chcieli się podzielić urokiem miejsca z innymi - stąd decyzja o udostępnieniu domków na wynajem.

Bryła zarówno jednego, jak i drugiego budynku czerpie z walorów tradycyjnej architektury Kaszub. Zastosowano dwuspadowy dach o symetrycznym kącie nachylenia, jednolitą kolorystykę elewacji oraz pokrycia dachowego. Kontrast wnęk okiennych i elewacji oraz forma zadaszenia wejść do obiektów przywodzą na myśl elementy klasycznych domów kaszubskich. To właśnie na tych elementach można zauważyć grę światła i cienia, które w zależności od pory roku nadają budynkom nowe odsłony. Widoczny ciemny kolor deski elewacyjnej udało się uzyskać japońską metodą wypalania drewna Shou Sugi Ban. Przeszklenie domków stanowi ekran wypełniony naturą - ścianą lasu oraz taflą wody jeziora, widocznego spomiędzy drzew. Całość zaprojektowano w technologii szkieletowej.

Estetyka wnętrz domków jest w dużej mierze odzwierciedleniem estetyki zewnętrznej. Cechuje je prostota oraz funkcjonalność. Zestawienie materiałowe oparto o kontrast kolorystyczny - drewna (w dwóch wybarwieniach, użytego na różnych płaszczyznach oraz w postaci konstrukcji budynku) i bieli. Wnętrza są nowoczesną interpretacją sielskiego wypoczynku. Parter to otwarta część dzienna, podzielona na część wypoczynkową i jadalnianą oraz łazienka. Wybarwienie drewna oraz kominek typu koza mają za zadanie ocieplić nowoczesne wnętrze. Z części dziennej możemy udać się na taras, którego zadaszenie umożliwia pobyt na zewnątrz nawet podczas niesprzyjających warunków pogodowych. Na piętrze zaprojektowano dwie komfortowe sypialnie.

Położenie: Borzestowska Huta
Powierzchnia zabudowy: 35 m2
Inwestor: prywatny
Realizacja: 2021
Projekt: architekt Sebastian Marach, architekt Sandra Bogucka
YONO ARCHITECTURE
(www.yonoarchitecture.com)
Zdjęcia: Nate Cook

Projekt wnętrz mieszkania w Poznaniu

Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 65 m2
Data realizacji: sierpień 2022
Autor: architekt Sebastian
Marach, YONO ARCHITECTURE
(www.yonoarchitecture.com)
Zdjęcia kroniki.studio

Projekt wnętrz mieszkania w Poznaniu darzymy wyjątkowym sentymentem, ponieważ była to jedna z pierwszych realizacji YONO ARCHITECTURE. Działania przy projekcie rozpoczęły się od dość dużych zmian w układzie mieszkania, a konkretnie od usunięcia czterech z sześciu istniejących ścian. Powiększono w ten sposób część dzienną, sypialnię oraz pokój dziecka. Zmiany podyktowane były wyłącznie funkcjonalnością przestrzeni, która wedle życzenia inwestorów miała być bardziej otwarta.

Z kolei punktem wyjścia jeśli chodzi o aranżację pomieszczeń, było połączenie nowoczesnego mieszkania z elementami w stylu vintage, natomiast bazę kolorystyczną miała stanowić biel i drewno, przełamane ciemnymi akcentami.

Już od wejścia wita nas otwarta, jasna część dzienna, w której znalazło się miejsce na aneks kuchenny, sofę oraz okrągły stół polskiego producenta – firmy Paged. Przy stole znajdziemy krzesła wyprodukowane w Danii w latach 60. – zostały one znalezione przez właścicieli w kameralnym antykwariacie podczas jednej z podróży. Aneks kuchenny wygrodzono od części wypoczynkowej za pomocą niskiej ścianki, która z jednej strony kryje dodatkową zabudowę kuchenną, natomiast z drugiej pełni funkcję ściany z miejscem na TV. Tuż za sofą widzimy regał – jeden z ulubionych mebli właścicieli. Bardzo ważną rolę pełni naturalne światło, które wpada do wnętrza niemalże przez cały dzień (okna skierowane są głównie na południe).

Łazienka (której tu nie widzimy) stanowi kontynuację kolorystyczną pozostałych pomieszczeń, przełamaną akcentem w postaci płytek ornamentalnych. Mijając tę przestrzeń, przechodzimy do „niewidocznej″ również sypialni, której jedna ze ścian jest w całości przeszklona i wychodzi na balkon. Głównym elementem jest tu łóżko z kolekcji Nobonobo. Znajdziemy tu również toaletkę (ulubione miejsce pani domu) oraz biurko z miejscem do pracy marki Szyszka Design.

Domek Pospokój

To nowoczesny domek letniskowy w stylu skandynawskim, idealnie wkomponowany w niezwykłe miejsce położone w otoczeniu lasów, łąk i jeziora. Budynek ma dwa oblicza – z jednej strony surowa forma pokryta naturalnym drewnem, z drugiej blachą, która jest kontynuacją pokrycia dachu. Odpowiednie proporcje oraz nowoczesne wzornictwo sprawiły, że projekt przerósł oczekiwania inwestorów. Ściana szczytowa, wychodząca w kierunku jeziora, w dużej części przeszklona, ma za zadanie skutecznie doświetlić wnętrze budynku oraz prezentować widok na naturę. Działka, poza obrysem budynku, w całości stanowi powierzchnię biologicznie czynną, by w pełni korzystać z jej walorów, a dzięki szklanej elewacji mieszkańcy mają poczucie przenikania otoczenia do wnętrza i odwrotnie. Bliska relacja z otoczeniem czyni projekt niepowtarzalnym i pozwala na zaznanie odpoczynku z dala od miejskiego zgiełku. Wnętrze domku zaprojektowano także w oparciu o skandynawski minimalizm. Przestrzeń parteru oraz piętra zawiera wszystko, co niezbędne, jednak nie odwraca uwagi od tego, co najważniejsze – kontaktu z naturą i odpoczynku.

Położenie: Trupel (województwo warmińsko-mazurskie)
Autor: architekt Sebastian Marach, YONO ARCHITECTURE
(www.yonoarchitecture.com)
Inwestor: prywatny
Powierzchnia: 38 m2
Realizacja: 2020
Zdjęcia: Nate Cook

SEBASTIAN MARACH

Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Założyciel biura YONO ARCHITECTURE. Czynny członek
Wielkopolskiej Izby Architektów. Doświadczenie zdobywał w Wydziale Architektury i Urbanistyki Urzędu Miasta Poznania oraz w renomowanej poznańskiej pracowni Litoborski + Marciniak Biuro architektoniczne. Autor m.in. projektu domku
letniskowego w Truplu, który został uznany przez portal architekturaibiznes.pl za jeden z ośmiu najciekawszych domków
letniskowych. W ramach współpracy z GAB Studio tworzył projekt domu jednorodzinnego w Poznaniu, nominowanego
w III edycji Nagrody Architektonicznej Województwa Wielkopolskiego NAWW w kategorii DOM.
Jak sam mówi: – Architektura uczy cierpliwości – proces budowy jest długotrwały, dlatego realizacje większości wykonanych projektów ujrzą światło dzienne w niedalekiej przyszłości.

    Więcej o:

Skomentuj:

Pracownia architektoniczna - YONO ARCHITECTURE