Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przygotuj się na sezon budowlany 2024 z Somfy

Materiał prasowy

Sezon budowlany rozpoczyna się wraz z nadejściem wiosny i cieplejszych dni. Co wyróżnia ten rok i jakie wyzwania stoją przed konsumentami w 2024 roku? Somfy podpowiada, na jakie rozwiązania smart home warto zwrócić uwagę podczas planowania budowy.

Czujnik słoneczny Sunis WireFree io
Czujnik słoneczny Sunis WireFree io
Fot. Somfy

Budownictwo w 2024 roku: trendy i wyzwania

W minionych latach rynek budowlany zmagał się z różnymi wyzwaniami, takimi jak pandemia, wysoka inflacja i niestabilność geopolityczna. Według najnowszych danych Eurostatu, ceny nieruchomości w Polsce wzrosły o 13%. Wzrost kosztów materiałów budowlanych ustabilizował się pod koniec 2023 roku. Programy rządowe, takie jak Bezpieczny Kredyt 2%, wpłynęły także na rynek, wspierając młode osoby w zakupie pierwszej nieruchomości. Obecnie popularne stają się domy pasywne i zeroenergetyczne, które wymagają większych inwestycji na początku, ale obniżają koszty utrzymania w przyszłości. Programy dofinansowania, takie jak Czyste Powietrze, wspierają inwestycje w efektywne źródła ciepła.

Etapy budowy domu

Proces budowy domu można podzielić na trzy etapy: stan zero, stan surowy otwarty (SSO) i stan surowy zamknięty (SSZ). Na etapie SSZ, ważną rolę odgrywają rozwiązania inteligentnego domu.

Inteligentne rozwiązania dla efektywności energetycznej

Decydując się na budowę domu w 2024 roku, warto zwrócić uwagę na aktualne wymagania i standardy energetyczne, które zmieniały się w ostatnim czasie. Nowe budynki powinny być bardziej energooszczędne oraz przyjazne dla środowiska. W tzw. rozporządzeniu WT określone zostały wymagania minimalne w zakresie efektywności energetycznej budynków, które są projektowane, budowane albo przebudowywane. Głównym założeniem dyrektywy jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii cieplnej i ekologicznych rozwiązań. Osiągnięcie tego celu umożliwia implementację bardziej przyjaznych dla środowiska źródeł energii cieplnej. O czym pomyśleć? O dobrej izolacji termicznej, odpowiednim doborze materiałów budowlanych, które będzie wyróżniać jak najmniejsza przenikalność cieplna oraz o rodzaju wentylacji. A przede wszystkim o wspomnianej już wcześniej automatyzacji.

Poprzez automatyzację, rolety będą w optymalnej pozycji o właściwej porze, bez względu na pogodę czy naszą nieobecność w domu. Napęd do rolet RS100 io od Somfy z dwukierunkową komunikacją radiową io-homecontrol® zagwarantuje poprawę komfortu cieplnego domu. Nie wymaga podłączenia do sieci elektrycznej domu, umożliwiając nieinwazyjny montaż również w sytuacji, gdy nie mamy możliwości doprowadzenia instalacji elektrycznej lub jest to kłopotliwe. Posiada dwie prędkości: standardową i dyskretną, która zapewnia niższy pobór energii. Po integracji napędów z centralą TaHoma switch, za pomocą programu „komfort termiczny”, osłony otworzą się automatycznie w ciągu dnia, aby wykorzystać ciepło słoneczne i ogrzać dom. Następnie zamkną się o zmroku, aby zachować ciepło wewnątrz pomieszczenia. Takie działanie pozwala zredukować od 10 do 30% kosztów zużycia energii cieplnej w okresie zimowym. Natomiast podczas letnich upałów, za sprawą automatyki do osłon zewnętrznych, możemy efektywnie obniżyć temperaturę wewnątrz pomieszczeń o 4-7°C.

Dobrze wyposażyć się też w czujnik słoneczny Sunis WireFree io od Somfy, który mierzy poziom naturalnego światła i przekazuje dane do centrali TaHoma switch. W ten sposób możemy do naszego scenariusza dodać polecenia, aby rolety latem opuszczały się po osiągnięciu określonego stopnia nasłonecznienia, a zimą, kiedy każdy promień słońca jest na wagę złota, odsłaniały i wpuszczały do pomieszczeń przyjemne ciepło. Dodatkowo, można zintegrować go z czujnikiem temperatury wewnętrznej Thermis V2 io.

Napęd do rolet RS100 io
Napęd do rolet RS100 io
Fot. Somfy
Centrala TaHoma switch
Centrala TaHoma switch
Fot. Somfy
Sunis WireFree io
Sunis WireFree io
Fot. Somfy

Chcąc poprawić efektywność energetyczną swojego domu, warto pomyśleć o rozwiązaniach smart home. Inteligentny termostat, oświetlenie czy automatyczne rolety pozwolą nam kontrolować temperaturę w środku oraz zarządzać zużyciem prądu, również zdalnie, gdy nie ma nas w domu. Mówiąc o takich rozwiązaniach, warto wspomnieć o flagowej serii napędów RS100 Solar io od Somfy. Na nowo zdefiniowały one standardy w automatyce do rolet, łącząc komfort z jakością rozwiązań solarnych. W tym zakresie wiemy, że nasze działania mają znaczenie – automatyka zintegrowana w osłonach zewnętrznych wpływa pozytywnie na bilans energetyczny budynków.

Krzysztof Majewski, Country Manager Somfy

Pozostałe inteligentne rozwiązania dla bezpieczeństwa i wygody

Zainteresowanie się wprowadzeniem inteligentnych rozwiązań smart home już na etapie budowy domu się opłaca! Może to znacząco ułatwić późniejsze procesy oraz zapewnić pełne wykorzystanie potencjału naszej przestrzeni. Dlatego też, już na etapie rozmieszczania instalacji elektrycznych warto rozważyć możliwość implementacji tego systemu, aby uniknąć konieczności późniejszych modyfikacji i dodatkowych kosztów. Nie tylko oszczędzimy energię, ale osiągniemy również większą automatyzację, co przełoży się na poprawę naszego komfortu użytkowania oraz bezpieczeństwa. Jakie rozwiązania jeszcze warto rozważyć? Na pewno odpowiednią instalację do bramy wjazdowej na posesję i furtki tak, aby w przyszłości zainstalować przy nich automatykę, np. Elixo 3S M io comfort od Somfy – napęd, który zapewni pełną kontrolę nad dostępem. Inteligentne rozwiązania domowe obejmują także podwórko, taras i ogrodzenie. Planując budowę, warto zwrócić uwagę na właściwe zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej oraz kwestie odpowiedniego doprowadzenia prądu. Bezpieczeństwo to kluczowy aspekt każdego domu – dobrze więc pomyśleć o nabyciu inteligentnych systemów alarmowych czy wideodomofonu. Nie tylko podniesie to poziom zabezpieczenia Twojego domu, ale także da poczucie spokoju i kontroli, nawet podczas wyjazdów na rodzinne wakacje dzięki zdalnemu dostępowi przez aplikację.

Więcej informacji na temat korzyści płynących z inteligentnych rozwiązań oraz szczegółów dotyczących produktów można znaleźć na stronie internetowej Somfy.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przygotuj się na sezon budowlany 2024 z Somfy