Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Przygotuj ziemię pod uprawę – wybierz wydajną glebogryzarkę

artykuł zewnętrzny

Wykonywanie konkretnych prac i zadań ułatwiają narzędzia i elektronarzędzia. Do pielęgnacji trawnika służą kosiarka, podkaszarka, wertykulator czy aerator. Przy grządkach ogrodowych przydaje się glebogryzarka. To narzędzie wykorzystywane do przygotowywania gleby pod uprawy, zwłaszcza jeżeli ziemia jest twarda i zbita. Kluczowe znaczenie ma wybór glebogryzarki optymalnej wedle potrzeb i wymagań.

Przygotuj ziemię pod uprawę – wybierz wydajną glebogryzarkę
Przygotuj ziemię pod uprawę – wybierz wydajną glebogryzarkę
LeroyMerlin

Jakim narzędziem jest glebogryzarka?

Glebogryzarka to sprzęt z przeznaczeniem do prac ogrodowych – ułatwia i przyspiesza przekopywanie i spulchnianie gleby. Wyposażona jest w obrotowe zęby umożliwiające napowietrzanie i wyrównywanie ziemi. Glebogryzarkę stosuje się w zastępstwie prostych narzędzi ręcznych – wideł, szpadla czy grabi, co wymaga nakładu siły i obciąża kręgosłup.

Glebogryzarki naruszają i spulchniają podłoże. Ziemia zostaje napowietrzona i wyrównana. Dodatkowo usuwane są z niej chwasty.

Do najczęstszych zastosowań glebogryzarek należą:

  • spulchnianie, napowietrzanie, oczyszczanie i wyrównywanie gleby;
  • oczyszczenie działki lub ogrodu;
  • podniesienie jakości gleby;
  • pozbycie się szkodników z podłoża;
  • mieszanie ziemi z nawozami organicznymi.

Z glebogryzarek korzysta się głównie na etapie przygotowywania podłoża pod siew lub nasadzenia. Narzędzie pomaga również w utrzymywaniu dobrych parametrów gleby. Z glebogryzarką łatwiej zakładać trawniki, rabaty czy skalniaki. Po wyposażeniu w dodatkowe akcesoria sprzęt można wykorzystać nawet do odśnieżania i kopania ziemniaków.

Z glebogryzarek korzysta się głównie na etapie przygotowywania podłoża pod siew lub nasadzenia. Narzędzie pomaga również w utrzymywaniu dobrych parametrów gleby.
Z glebogryzarek korzysta się głównie na etapie przygotowywania podłoża pod siew lub nasadzenia. Narzędzie pomaga również w utrzymywaniu dobrych parametrów gleby.
LeroyMerlin

Rodzaje glebogryzarek

Z zasady działanie glebogryzarek jest podobne. Natomiast narzędzia różnią się wielkością i przeznaczeniem. Główny podział uwzględnia glebogryzarki ręczne, elektryczne i spalinowe. Największe, przeznaczone do spulchniania i napowietrzania dużych areałów, są maszyny ciągnikowe.

  • Glebogryzarka ręczna – napędzana siłą mięśni, dlatego wymaga dużej siły fizycznej i dodatkowo obciąża kręgosłup. Ręczne narzędzia są właściwe do pielęgnacji ogrodów o małej powierzchni, jeżeli wystarczy spulchnianie na niewielkiej głębokości. Waga ręcznych glebogryzarek zazwyczaj nie przekracza 7 kilogramów.
  • Glebogryzarka elektryczna – narzędzie napędzane silnikiem elektrycznym, dlatego wymaga dostępu do energii i przedłużacza. To narzędzie ciche i przyjazne środowisku, ponieważ nie emituje spalin. Spulchnianie gleby odbywa się na niewielkiej głębokości. Ze względu na przewód praca wymaga większej uwagi i skupienia.
  • Glebogryzarka spalinowa – narzędzie z silnikiem spalinowym, z przeznaczeniem do większych areałów i pracy w cięższych warunkach – na zbitej i twardej ziemi (np. gleba). Glebogryzarki spalinowe są wyposażone w napęd z przekładnią redukcyjną i sprzęgłem. Opcjonalnie narzędzie może mieć bieg wsteczny.
  • Glebogryzarka akumulatorowa – połączenie zalet maszyn elektrycznych i zasilanych paliwem. To narzędzia ciche, ekologiczne i pozbawione przewodu zasilania. Wydajność i czas pracy zależą od pojemności i napięcia akumulatora. 
  • Glebogryzarka ciągnikowa – maszyna o dużych rozmiarach, o długości ponad 1,5 metra, wymagająca podłączenia do traktora. Glebogryzarki separacyjne doskonale nadają się do spulchniania gleby na dużych areałach, ale również do wyrywania chwastów, kruszenia zbitych grud czy rozprowadzania nawozu. Pozwalają na to dodatkowe funkcje maszyny (np. wbudowany siewnik). Podczas pracy wykopywana ziemia jest odseparowywana od kamieni i patyków. 

Jak używać glebogryzarki?

Glebogryzarki separacyjne podłącza się do traktora. Trzy pozostałe rodzaje narzędzia ogrodowego obsługuje się intuicyjnie poprzez trzymanie uchwytów w dłoniach i poruszanie do przodu. Dokładny sposób użycia jest różny w zależności od typu i modelu, dlatego w przypadku glebogryzarek spalinowych dużym ułatwieniem jest napęd i opcjonalny bieg wsteczny.

Natomiast zawsze podczas pracy z glebogryzarką trzeba pamiętać o podstawowych zasadach używania sprzętu:

  • ustawienie maszyny na równym podłożu;
  • utrzymywanie narzędzia w pionie;
  • posuwanie narzędzia do przodu w wolnym tempie (miarowy krok);
  • praca w ochronnym ubraniu i okularach (dla większego bezpieczeństwa użytkownika);
  • oczyszczenie terenu przed pracą (usunięcie korzeni, dużych kamieni, grubych gałęzi);
  • na mocno pochyłym terenie przejazdy należy wykonywać prostopadle do nachylenia.
Wybór glebogryzarki to sprawa indywidualna. Użytkownik musi samodzielnie zdecydować o optymalnym urządzeniu wedle potrzeb i wymagań, a także ceny.
Wybór glebogryzarki to sprawa indywidualna. Użytkownik musi samodzielnie zdecydować o optymalnym urządzeniu wedle potrzeb i wymagań, a także ceny.
LeroyMerlin

Jaką glebogryzarkę do ogrodu wybrać?

Wybór glebogryzarki to sprawa indywidualna. Użytkownik musi samodzielnie zdecydować o optymalnym urządzeniu wedle potrzeb i wymagań, a także ceny.

Narzędzia ręczne sprawdzą się wyłącznie w niewielkich ogrodach, jeżeli użytkownik ma wystarczająco dużo siły do obsługi glebogryzarki. Praca jest znacznie lżejsza z wersją elektryczną lub akumulatorową, natomiast na funkcjonalność sprzętów z bateriami wpływ mają parametry akumulatora – pojemność i napięcie. Największą wydajność mają maszyny spalinowe, doskonałe również do pracy w trudnych warunkach. Glebogryzarki separacyjne to wybór rozsądny wyłącznie przy dużych areałach, jeżeli istnieje możliwość podłączenia sprzętu do traktora.

W zależności od rodzaju i modelu glebogryzarka ma różne parametry techniczne. Najpopularniejsze są glebogryzarki elektryczne, spalinowe i akumulatorowe, dlatego najważniejsza jest wówczas moc silnika (w glebogryzarkach akumulatorowych napięcie akumulatora). Wyższa moc (napięcie baterii) to większa wydajność. Ważne są także głębokość i szerokość robocza narzędzia.

Dla komfortowej pracy znaczenie ma również waga. Lżejszy sprzęt to narzędzie bardziej komfortowe w użyciu. Przydają się też koła o większej średnicy, co oznacza łatwiejsze prowadzenie i skręcanie. Natomiast rozmiar sprzętu ma wpływ na przechowywanie.

    Więcej o:

Skomentuj:

Przygotuj ziemię pod uprawę – wybierz wydajną glebogryzarkę