Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Rdza na gruszy

Katarzyna Jodłowska

Uprawa gruszy we własnym ogrodzie to wielka frajda. Grusze nie należą do specjalnie wymagającej grupy drzew owocowych choć czasem mogą być zaatakowane przez groźną chorobę grzybową o nazwie - rdza gruszy.

Rdza na liściu gruszy
Rdza na liściu gruszy
Rdza na liściu gruszy/Fot.: Anna Kulikowska

Czym jest rdza gruszy?

Rdza gruszy to jedna z najczęściej występujących chorób grzybowych występujących na gruszach w ogrodach przydomowych. Uszkadza głównie liście grusz ale może także porażać owoce. Wpływ na jej pojawienie się maja warunki pogodowe np. mroźne zimy, deszczowe lato albo zimna wiosna lub obecność w ogrodzie jałowca sabińskiego. Jałowce często chorują na chorobę grzybową o nazwie rdza jałowca, która bardzo szybko przenosi się na rosnące w pobliżu iglaków drzewka owocowe.

Choroby i szkodniki na drzewach owocowych

Rdza gruszy - zapobieganie

Jak to się mówi lepiej zapobiegać niż leczyć. Pierwszym środkiem zaradczym jest nie sadzenie gruszy w okolicy jałowca, który jest nosicielem patogenu grzybowego. Musimy sobie jednak zdawać sprawę że grzybnie mogą być niesione na odległość nawet kilkuset metrów, więc jeśli chcemy uprawiać gruszę na terenie np. ogródków działkowych to powinniśmy z tego pomysłu zrezygnować lub posadzić odmiany odporne na gruszę.

Parch na jabłoni i na gruszy

Rdza gruszy - zwalczanie, leczenie

Jeśli co roku na liściach naszych grusz pojawiają się rdzawe plamy to trzeba podjąć środki zaradcze w celu zminimalizowania start, które powoduje choroba. Jednym z najbardziej popularnych sposobów są opryski. Dodatkowo warto usunąć jałowce, które są drugim żywicielem rdzy, a jeśli jest to niemożliwe warto wykonać opryski na pobliskich jałowcach. Przy okazji warto wyciąć porażone chorobą pędy i je spalić. 

Rdza gruszy - oprysk

Drzewa opryskujemy jednym ze środków: Nordox 75 WG, Cuproxal 345 SC, Syllit/Carpene 65 WP, Captan 50 WP. Opryski należy wykonywać w fazie pękania pąków aż do końca kwitnienia. Najskuteczniejsze będą opryski wykonywane co tydzień lub dwa.

Brzydkie plamy na roślinach. Jak sobie z nimi radzić

Rdza gruszy- Silit

Syllit 65 WP to silny preparat grzybobójczy stosowany do przeciwdziałania takim chorobom jak : rdza gruszy, parch jabłoni i parch gruszy, kędzierzawość liści brzoskwini, plamistość liści drzew pestkowych czy torbiel śliwy.

Grusza Lukasówka
Grusza Lukasówka
Fot. Szkółki & Sady Sękowscy

Rdza gruszy - odmiany odporne

Dla tych, którzy jeszcze nie mają grusz, albo chcą posadzić nowe mam dobrą wiadomość. Istnieją odmiany odporne na rdzę gruszy. Należą do nich:

  • Lukasówka
  • Paryżanka
  • Bera Hardy

Naturalne sposoby na rdzę gruszy:

Dla tych którzy preferują ekologiczne rozwiązania w ogrodzie mamy też kilka naturalnych sposobów na rdzę gruszy:-)

  • Oprysk z sody oczyszczonej – 1 łyżeczka na litr wody
  • Oprysk z wywaru ze skrzypu polnego - 200 g suszu na 10 l wody
  • Oprysk wywarem z cebuli - 100 g cebuli na 10 l wody - gotować
  • Wywar z czosnku -100 g na 10 l gorącej wody

Skomentuj:

Rdza na gruszy