Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„RÓŻE” do czytania

Polskie Towarzystwo Różane, www.ptrosa.pl

Zanim za chwilę zakwitną prawdziwe róże w naszych ogrodach, będzie można cieszyć się lekturą nowego rocznika „Róże”. Na czytanie mamy cały rok! Co w numerze?

Róże nr 6/22
Róże nr 6/22
Fot. PTR

Drodzy Czytelnicy!

Przekazujemy Państwu kolejny, szósty tom rocznika Polskiego Towarzystwa Różanego „Róże”. Redakcja dokłada wszelkich starań, aby każdy tom był interesujący, różnotematyczny, atrakcyjny pod względem merytorycznym i estetycznym. Tematem przewodnim 6. numeru rocznika są róże miniaturowe oraz historyczne mchowe. Oprócz treści specjalistycznych, popularyzatorskich, znajdziecie w nim także część poradnikową, ważną dla każdego miłośnika róż.

Bieżący numer otwiera dział pt. „Róże. Historia, ludzie, odmiany”, w którym znajdziecie Państwo m.in. artykuł Mariana Sołtysa o miniaturowych różach mchowych Ralpha Moore’a, wybitnego amerykańskiego hybrydyzera i popularyzatora. Moore uważany jest za ojca róż miniaturowych. Sam o sobie mówił: „dlaczego kontynuuję hodowlę róż? Z miłości do róży chcę trwać tak długo, jak mogę śnić sny – tak długo, jak moje nowe róże mogą mówić o chwale Boga”.
Wątek róż miniaturowych kontynuuje Ewa Jarmulak w artykule poświęconym słowackiemu hodowcy, węgierskiego pochodzenia Szilveszterowi Győry. W kolejnym artykule ta sama autorka pisze o historii osobliwych, obsypanych gruczołkowatymi włoskami – różach mchowych.

Z historią szkółki W. Kordes’ Söne zapoznaje nas Adam Chodun – legendą wśród szkółek różanych i jedną z najpotężniejszych na świecie w hodowli róż, gdzie miłość do róż łączy pięć pokoleń rodziny Kordes.

W dziale „Biologia róż dla Amatora” znajdziemy artykuł prof. Bożeny Matysiak o spontanicznych mutacjach w świecie róż, o fenomenie którego nie można przewidzieć.

Bodaj najstarszym sportem w świecie róż jest róża francuska (Rosa gallica) ‘Versicolor’, znana już w XVI w.

W dziale „Ogrody” przedstawiono cztery artykuły, które przenoszą nas m.in. do Ogrodu Botanicznego w Kielcach, najmłodszego w Polsce. Z jego różanką zapozna Czytelników jeden z jego twórców – prof. Janusz Łuszczyński.

Z kolei Marzena Jeleniewska-Jankowska zabierze nas do Francji, do Lyonu, w artykule „Jeden park – trzy różanki” i opowie o Parku Tête d’Or.

Praktyczne rady i ciekawostki zawsze znajdują swoich wiernych czytelników. Dzięki nim dowiemy się, czy rośliny powinny mieć paszport. Jak zbudować w ogrodzie udaną pergolę, jak uprawiać róże w donicach. Uwagę szczególną zwraca rekomendacja Polskiego Towarzystwa Różanego, jakie odmiany róż wybrać do ogrodów oraz jak je sadzić z gołym korzeniem i w donicach.

Nie zabraknie oczywiście kalendarium wydarzeń różanych z roku minionego, który pod tym względem był ekscytujący i zaowocował m.in. medalami dla róż Łukasza Rojewskiego w 69. Międzynarodowym Konkursie Różanych Nowości w Baden-Baden, wydarzeniami chrztu nowych odmian róż hodowli Łukasza Rojewskiego. Pragniemy zwrócić Państwa uwagę także na sprawozdania z Królewskiej Wystawy Kwiatów na Zamku Królewskim w Warszawie oraz ze Święta Róży w Kutnie. Dzielimy się z Czytelnikami również kalendarium wydarzeń związanych z różami na bieżący rok 2022.
Warto także zajrzeć na strony „Biblioteki Róż” i polecanych lektur.
Na koniec zapowiedź czego będzie można spodziewać się w następnym, 7. numerze rocznika „Róże” w 2023 r.

W imieniu całej Redakcji życzymy Wam Drodzy Czytelnicy wyłącznie miłych chwil z „Różami”.

Redaktor naczelny Janusz Łuszczyński
Róże mchowe
Róże mchowe
Fot. PTR

„Róże mchowe” Ralpha Moore’a, autor Marian Sołtys

Genialny hodowca, któremu udało się połączyć róże mchowe z miniaturowymi i sprawić, aby kwitły przez cały sezon. W artykule przegląd najciekawszych odmian i bajeczne zdjęcia.

„Historia i charakterystyka historycznych róż mchowych”, autor Ewa Jarmulak

Jak wyglądają, jak pachną, czym się wyróżniają, kiedy się pojawiły? Odpowiedzi na te pytania nie zawsze są jednoznaczne i proste.

„Różane dzieje Rodziny Kordesów”, autor Adam Chodun

W. Kordes’ Söhne – rodzinna firma o 135-letniej tradycji, obecnie jeden z największych w świecie hodowców róż ogrodowych i ciętych.

„Róża francuska”, autor Marta Monder

Rosa gallica L., zwana różą galijską  - historia jednej z najstarszych uprawianych róż.

„Historia róż miniaturowych”, autor Marian Sołtys

Historia prac hodowlanych nad miniaturyzacją róż oraz ich dzień dzisiejszy. Bogato ilustrowany przegląd nowoczesnych odmian róż miniaturowych.

„Szilveszter Győry i jego miniatury”, autor Ewa Jarmulak

Twórca 170 nowych odmian róż, który szczególnie ukochał róże miniaturowe i okrywowe. Praca nad  ich tworzeniem wypełniła całe jego życie.

„Słynne róże Ameryki. Część III”, autor Jacek Kondratowicz

Róże kochane przez Amerykę, które stały się popularne także na całym świecie. Ich urodę obrazują zdjęcia autora przemierzającego USA.

„Mutacje spontaniczne w świecie róż”, autor Bożena Matysiak

Mutacje są nieprzewidywalne, nie można przewidzieć czasu i miejsca ich wystąpienia. Róże, które pojawiają się dzięki nim na świecie niekiedy zapierają dech w piersiach. Nazwy odmian wiele mówią np. ‘Abracadabra’ sport od  odmiany ‘Hocus Pocus’.

Róże nr 6/22
Róże nr 6/22
Fot. PTR

„Różanka w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach”, autor Janusz Łuszczyński

Nowe miejsce na różanej mapie Polski, położone niemal w samym centrum Kielc. Zobaczymy tu około 4600 sztuk krzewów obejmujących ponad 27 odmian róż.

„Róże mchowe z mojej kolekcji”, autor Małgorzata Kralka

Wrażenia i opinie płynące z wieloletniej praktyki ogrodniczej dotyczące uprawy róż mchowych - tych znanych i mniej znanych. Sposoby na to jak najlepiej wyeksponować wszystkie ich walory.

„Ogrody różane w Parku Tête d’Or w Lyonie we Francji”, autor Marzena Jeleniewska-Jankowska

Trzy różne kompozycyjnie różanki w jednym parku,  należącym do najsłynniejszych we Francji – ich historia i dzień dzisiejszy.

„Różanka w Parku Radolińskich w Jarocinie”, autor Marzena Jeleniewska-Jankowska

Park w wielkopolskim Jarocinie odzyskał swą świetność – przedstawiamy jego walory.

„Ogród ptakami malowany”, autor Małgorzata Kralka

Poznajmy bliżej skrzydlatych mieszkańców naszych ogrodów. Wspaniałe zdjęcia pomogą rozpoznać ogrodowych gości.

„Rośliny podróżujące z paszportem”, autor Agnieszka Żmudzka

Czym jest paszport roślin i jak go czytać? Jakie warunki musi spełnić producent, który wystawia paszport roślin?

„Pergola, krok po kroku”, autor Łukasz Rojewski

Podpora dla wspinającej się róży to konstrukcja, która ma wiele twarzy. Autor doradza jak je wykorzystać w ogrodzie.

„Uprawa róż w donicach”, autor Ewa Jarmulak

Prezentacja atrakcyjnych przez cały rok i nowoczesnych odmian róż do donic – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację.

„Róże polecane przez szkółki PTR”

Zasady sadzenia róż: uprawianych w donicach i z gołym korzeniem krok po kroku - fotorelacja.

Anne Belovich, Roger Phillips i ich książki

„Medalowe róże”, autor Łukasz Rojewski

Łukasz Rojewski i jego sukcesy hodowlane. Opowiada jak rodzi się róża?

Kalendarium Polskiego Towarzystwa Różanego

Wokół Róż

„Królewska Wystawa Kwiatów na Zamku Królewskim w Warszawie. Muzeum zgodnie z naturą”, autor Monika Drąg

Wystawa, która zachwyciła śmiałymi instalacjami i kompozycjami roślinnymi. Floryści i architekci krajobrazu pokazali swój kunszt na niespotykanym do tej pory w Polsce poziomie. BioRóżnorodność w pełnym zakresie, a Królowa Kwiatów w roli głównej.

„Święto Róży zachwyciło kolejny raz”, autor Weronika Lenarczyk

Święto Róży w Kutnie to cykliczna impreza, która z roku na rok przyciągająca więcej gości. Dlaczego tak jest i co się wydarzyło we wrześniu 2021?

„Jest taki kwiat”, autor Dominika Walawander-Musz

Jest taki kwiat, którego delikatność i efemeryczność kryje w sobie cały mikrokosmos – to róża. Poznajmy jej kilka wcieleń.

„Jeden dzień z życia róży – ‘Księżna Helena Radziwiłłowa’„ autor Agnieszka Chmielewska

Relacja z chrztu róży, który odbył się w pałacowym ogrodzie w Nieborowie nieopodal ukochanej Arkadii Księżnej Heleny.

„‘Księżna Izabela’ – imię nowej odmiany róży”, autor Tadeusz Pałka

Róża hodowli Łukasza Rojewskiego została nazwana imieniem Księżnej Izabeli Czartoryskiej, szczególnie zasłużonej dla rejonu Puław i Końskowoli. Relacja z uroczystości.

„Kalejdoskop ze świata 2021, 2022”, autor Łukasz Rojewski

Nowy rocznik Róż można kupić na stronie: https://ptrosa.pl/rocznik-roze/

Róże nr 6/22
Róże nr 6/22
Fot. PTR
Róże nr 6/22
Róże nr 6/22
Fot. PTR
    Więcej o:

Skomentuj:

„RÓŻE” do czytania