Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody wiszące

C.

Schody są elementem budynku znanym już w starożytności. W tych najdawniejszych czasach pełniły one wyłącznie funkcje praktyczną, bardziej dekoracyjne formy schodów wewnętrznych pojawiły się dopiero w czasach nowożytnych, a dokładnie w epoce renesansu. Współczesne schody wewnętrzne przyjmują bardzo różne formy. Do bardziej ciekawych realizacji z pewnością zaliczyć można schody wiszące. Często określa się je też innymi nazwami, możesz więc spotkać się ze schodami półkowymi, wspornikowymi czy pływającymi.

Schody wiszące
Schody wiszące
KOTOIMAGES/Shutterstock

Czym odznaczają się schody wiszące?

Jeśli chcesz mieć w swoim domu schody wiszące, to ich budowę zaplanuj już na etapie projektowania domu. Schody wspornikowe wymagają bowiem wybudowania grubej i trwałej ściany. Już sama konstrukcja ściany musi być mocna, a dodatkowo przy schodach wiszących wymaga ona wzmocnienia. Ścianę wzmacnia się żelbetowa albo stalową belką. Stopnie i wsporniki, które składają się na schody półkowe mocuje się właśnie do tejże belki. Wykorzystanie stalowej bądź żelbetowej belki zapewnia stabilność całej konstrukcji.

Oczywiście to, że zaleca się zaplanowanie budowy schodów wiszących na etapie projektowania domu nie oznacza, że ten rodzaj schodów może się znaleźć tylko w nowo budowanych domach. Na takie schody możesz zdecydować się również podczas  generalnego remontu domu. Dostępne na rynku rozwiązania umożliwiają ich wykonanie i to bez konieczności wzmocnia ściany – w remontowanych domach schody półkowe montuje się bezpośrednio do ściany, a jej wzmocnienie nie jest niezbędne.

Schody wiszące
Schody wiszące
alexandre zveiger/Shutterstock

Do jakich wnętrz pasują schody wiszące?

Schody wspornikowe są bardzo uniwersalne, pasują do wnętrz w różnych stylach. Z powodzeniem można wykorzystać je nie tylko w nowoczesnych wnętrzach, ale też w tych w stylu klasycznym. Schody te doskonale będą wyglądały zarówno w przestronnych, jak i niewielkich pomieszczeniach. Ich cechą charakterystyczną są duże prześwity, schody te na ogół też nie mają poręczy lub jest ona wyjątkowo minimalistyczna. Dzięki temu sprawiają one wrażenie wyjątkowo lekkich, w efekcie optycznie powiększają przestrzeń. Zajmują też niewiele miejsca, bo są montowane w ścianie, a ich dodatkową zaletą jest to, że przestrzeń pod nimi możesz zaaranżować w przeróżny sposób.

Z jakich materiałów wykonuje się schody wiszące?

Do wykonania schodów półkowych mogą zostać wykorzystane różne materiały, dzięki czemu z łatwością możesz dopasować je do stylu aranżacyjnego Twojego domu. Najbardziej klasyczne i pasujące praktycznie do każdego wnętrza są drewniane schody. Do ich wykonania może zostać wykorzystane drewno drzew krajowych takich, jak buk,jesion czy dąb. Możesz też wybrać drewno egzotyczne – wenge, teak czy merbau. Wykonane z drewna egzotycznego schody będą zachwycać swoim nietuzinkowym wyglądem. 

Kolejnym materiałem chętnie wykorzystywanym na schody półkowe jest beton, który łączony jest ze szkłem i metalem. Tego typu materiał sprawia, że powstaje wyjątkowo wytrzymała, a jednocześnie lekka konstrukcja, która prezentuje się naprawdę nowocześnie. Schody zabiegowe mogą być wykonane w całości ze szkła. Wykonuje się je wykorzystując barwione szkło laminowane typu float. Szklane stopnie schodów mają grubość od trzech do sześciu centymetrów. Są bezpieczne, a do tego wyglądają wyjątkowo efektownie. Jeśli posiadasz wnętrza zaaranżowane w nowoczesnym czy industrialnym stylu, dobrą propozycją dla Ciebie są schody wspornikowe wykonane z metalu. Jeszcze inne, niemniej ciekawe rozwiązanie, to schody wiszące podświetlane. Do ich podświetlenia wykorzystuje się diody LED. Oświetlenie daje ogromne możliwości aranżacyjne oraz zwiększa korzystanie z nich wieczorem i nocą. Na jakie rozwiązanie się zdecydujesz zależy tylko od Ciebie.

Schody wiszące
Schody wiszące
Shai.eps/Shutterstock

Czy schody półkowe wymagają balustrady?

W przypadku schodów wiszących wiele osób rezygnuje z wykonywania balustrady, w ten sposób osiągają bowiem jeszcze lepszy efekt otwartej przestrzeni. Są jednak sytuacje, w których wykonanie balustrady przy schodach wiszących to konieczność. Na pewno na wykonanie tego elementu schodów musisz zdecydować się, gdy w Twoim domu znajdują się lub wkrótce się znajdą małe dzieci. Ten element schodów powinien zostać wykonany i zamontowany także wtedy, gdy mieszkają z Tobą osoby w podeszłym wieku. Oczywiście montaż balustrady nie jest konieczny, ale ze względu bezpieczeństwa nie powinieneś z niej rezygnować.

Czy schody wiszące mają wady?

Nie ma produktów wolnych od wad, schody wiszące nie są wyjątkiem. Na pewno ich wadą jest wyższy koszt wykonania, który wynika z ich konstrukcji. Na ich wyższą cenę wpływa też to, że muszą zostać wykonane przez fachowca. Każdy stopień, z których składają się schody wspornikowe wmontowywany jest oddzielnie w ścianę, z tego względu  sprawdź, jakimi opiniami cieszy się wybrana przez Ciebie ekipa. Temu zadaniu podołają bowiem tylko najlepsi fachowcy. To, ile zapłacisz za schody wiszące zależeć też będzie od tego, jakie materiały wybierzesz. Na etapie projektowania schodów wiszących musisz zdecydować się na ich kształt. Im mniejszą przestrzenią dysponujesz, tym konstrukcja schodów powinna być prostsza. Jak wyglądają schody wiszące o różnych kształtach możesz zobaczyć wcześniej na stronach internetowych poświęconych aranżacji wnętrz.

Schody wiszące
Schody wiszące
timltv/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Schody wiszące