Ściana z tv w salonie: garść pomysłów
Jednym z wielu wyzwań w procesie projektowania aranżacji jest ściana z tv w salonie. Inspiracje dostępne w magazynach wnętrzarskich czy online stanowią wartościową podpowiedź, ale nie wyjaśniają wszystkich wątpliwości. Cennych wskazówek udziela Ida Mikołajska z pracowni MIKOŁAJSKAstudio. Jak sprawić, że ściana z tv w salonie będzie się prezentowała atrakcyjnie?
Ściana z telewizorem w salonie
Wciąż chętnie oglądamy telewizję, choć wiele osób korzysta wyłącznie z popularnych platform streamingowych. Telewizor służy też nierzadko do... słuchania muzyki. Najnowsze badania pokazują, że Polacy coraz rzadziej decydują się na zakup telewizorów i zestawów kina domowego na rzecz urządzeń mobilnych, odbiorniki telewizyjne wciąż odgrywają istotną rolę w naszych domach. Duży, czarny prostokąt niełatwo wkomponować jednak w aranżację wnętrza, jednocześnie nie sprawiając, że stanie się on głównym punktem skupiającym naszą uwagę. Jak powinna się prezentować aranżacja nowoczesnej ściany z tv?
Ściana z tv w salonie: montaż telewizora
Kiedy umieszczamy telewizor na ścianie lub na szafce RTV, powinniśmy wziąć pod uwagę wysokość, na której będzie się on znajdował. Właściwa zapewni komfort oglądania w pozycji, która sprzyja relaksowi. Co to oznacza w praktyce? Ściana z tv powinna być zaaranżowana w taki sposób, aby siedząc na kanapie, można było oglądać telewizor patrząc na wprost, bez pochylania głowy czy jej podnoszenia (w ten sposób można nadwyrężyć kark).
Zobacz także... Na jakiej wysokości powiesić telewizor? Gdzie i jak powiesić telewizor
Zobacz także...Szafka RTV – funkcja i estetyka
Zobacz także...Telewizor, który działa tylko wtedy, gdy się uśmiechasz
Bardzo często zdarza się, że wybierając telewizor nie zastanawiamy się nad warunkami, w jakich będziemy z niego korzystać. Przeważnie zaleca się, aby środek telewizora znajdował się przynajmniej 100 lub 110 cm od podłogi, jednak wpływ na jego umiejscowienie ma przede wszystkim jego rozmiar. Jeśli decydujemy się na większe modele, o przekątnej 55, 60 czy 70 cali, możemy zamontować urządzenie nieco wyżej. Istotna jest również odległość, w jakiej będziemy siedzieć – także ona zależy od wielkości sprzętu. Częste oglądanie telewizji w niewygodnej pozie może doprowadzić do zesztywnienia lub naciągnięcia mięśni i uciążliwych bólów karku, pleców, barków, a nawet głowy i gorszego samopoczucia. Siedząc zbyt blisko ekranu możemy również łatwo popsuć sobie wzrok, dlatego rozmiar telewizora musimy dostosować do przestrzeni, w jakiej planujemy go umieścić, a nie na odwrót!
Ściana z tv: jak wkomponować telewizor w otoczenie?
Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych elementów wyposażenia, które umieszczamy we wnętrzu, również telewizor powinien pasować do aranżacji. Z pewnością urządzenie to nie powinno odwracać uwagi od wystroju wnętrza. Mamy do dyspozycji wiele sposobów na zakamuflowanie telewizora i sprawienie, że ściana z tv w salonie będzie cieszyła oczy.
Zobacz także...
Zamiast umieszczać telewizor w centralnym punkcie na środku pustej ściany, spróbujmy wbudować go w otoczenie, np. w regał z książkami. Takie rozwiązanie sprawi, że odbiornik stanie się częścią pewnej spójnej całości. Inną opcją jest stworzenie kompozycji, której częścią jest telewizor albo zastosowanie ciemnego tła za urządzeniem, dzięki czemu nie będzie tak bardzo odznaczał się na ścianie.
Ściana tv w salonie: co zamiast telewizora?
Pamiętajmy, że telewizor nie jest niezbędnym elementem każdego wnętrza, nawet jeśli uważamy się za kinomaniaków. Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób rezygnujących z tradycyjnej telewizji jest wybór rzutnika. Ulubione produkcje możemy w takiej sytuacji oglądać zarówno na białej ścianie, jak i na specjalnym ekranie. W ten sposób będziemy mogli go “wyciągnąć” wtedy, kiedy będziemy chcieli z niego skorzystać!
Aranżacja ściany z tv w salonie - inspiracje
- Więcej o:
Bombki choinkowe od polskich producentów
Zastawa w kwiaty – powrót do natury na stole
Czy komody sprawdzą się w salonie?
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Nieustawny salon – jak urządzić przestrzeń trudną do zaaranżowania?
Miejsce do pracy w małym mieszkaniu
Wianki świąteczne: tradycja, symbolika i radosne oczekiwanie