Styl śródziemnomorski we wnętrzach
Okres wakacyjny sprzyja podróżowaniu - umożliwia poznawanie nowych miejsc lub odwiedzanie dobrze znanych. Jeśli jesteśmy miłośnikami krajów śródziemnomorskich, możemy cieszyć się malowniczymi krajobrazami i bujną roślinnością oraz relaksować się podczas spacerów wąskimi uliczkami. Aby ten przyjemny klimat trwał dłużej niż same wakacje, możemy wprowadzić go do aranżacji swojego domu. W jaki sposób?
Wakacje, skwarne piaski pod stopami i szum morza - to właśnie kojarzy nam się z letnim beztroskim podróżowaniem do Włoch, Hiszpanii czy Grecji. Nie dziwi zatem, że wielu z nas pragnie przenieść to piękno do swoich polskich domów. W praktyce okazuje się to całkiem proste do osiągnięcia. Co wziąć pod uwagę przy urządzaniu wnętrza w stylu śródziemnomorskim?
Kolory inspirowane wycieczką do Grecji
Słoneczne ulice o białej barwie, z dodatkiem różnorodnych niebieskich odcieniach i piaskowego koloru niemal jednoznacznie kojarzą się z wakacjami w Grecji. Ten harmonijny zestaw kolorystyczny od razu przywodzi na myśl przyjemne wakacje nad morzem. Dlatego, kiedy wybieramy dodatki do aranżacji wnętrza, warto postawić na podobne odcienie, a biel uczynić tłem dla pozostałych kolorów.
Biały kolor pomoże w osiągnięciu w mieszkaniu morskiego klimatu ze względu na swoją neutralność. Warto dodać do niego meble z beżowym lub szarym kolorze - świetnie sprawdzi się też naturalne jasne lub wręcz bielone drewno. Ożywimy wnętrze, wprowadzając niebieski dywan, pościel czy zasłony, a do tego dodamy żywe rośliny doniczkowe. Biel lub krem stanowią doskonałe tło do wyeksponowania kontrastujących odcieni niebieskiego, takich jak błękit nieba, turkus czy wyrafinowany granat.
Materiały naturalnego pochodzenia
Inspirując się naturą, śródziemnomorski styl w salonie czy jadalni uwzględnia obecność przecieranego drewna, kamienia, gliny i wiklinowych plecionek. Nie oznacza to jednak konieczności kupowania takich elementów wyposażenia, jak dębowy stół czy kamienny blat do kuchni. Równie dobrze możemy postawić na ich tańsze odpowiedniki, które doskonale oddadzą morski klimat w różnych pomieszczeniach.
Samodzielnie zrobimy stolik kawowy korzystając z palet - po pomalowaniu na biało i delikatnym przetarciu będzie uroczym elementem wypoczynkowego zakątka. Do dekoracji możemy wybrać wiklinowe (lub plecione ze sznurka) kosze oraz osłonki na doniczki, które doskonale współgrają z zielenią roślin. Natomiast kuchenny stół ozdobimy okrągłymi podkładkami z rattanu, a szafkę wypełnimy biało-niebieską zastawą. Taki zestaw idealnie nada się do śniadań na balkonie lub długich, letnich spotkań z przyjaciółmi. W śródziemnomorskim stylu ważną rolę odgrywa odpowiednie oświetlenie. Jeśli posiadamy standardowe okna, warto zatroszczyć się o lekkie i przyjemne sztuczne oświetlenie, można wykorzystać lniane lub plecionkowe abażury na lampy wiszące i stojące. Dodajmy do tego klimatyczne latarenki oraz wiele świec, aby stworzyć odpowiedni nastrój.
Zobacz także:
Morski klimat w aranżacji wnętrz
Inspiracji możemy szukać też w stylu marynistycznym i wprowadzić kilka typowych elementów związanych z morzem, jak wieszak w kształcie kotwicy, drewniane, postarzane lampiony czy poduszki w granatowo-białe pasy. Witryny i pojedyncze półki można wypełnić pamiątkami z morskich podróży - figurkami ryb, dekoracyjnymi muszlami czy wazonami, które przypominają ukwiały z dna oceanu. Wiele morskich dekoracji można znaleźć w polskich sklepach. Należy jednak pamiętać o rozsądnym korzystaniu z dodatków, aby nie przytłoczyć jasnej przestrzeni.
Zobacz także:
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach