Sypialnia w stylu industrialnym - jak uzyskać taki charakter wnętrza?
Projekt industrialnego wnętrza w sypialni zakłada minimalną ilość mebli i wykorzystanie szorstkich faktur w dekoracji pokoju. Sypialnia w stylu industrialnym to z reguły prostota i wyrazistość geometrycznych kształtów oraz naturalnych elementów wystroju. Jak urządzić sypialnię w tej estetyce? Oto porady, które można zastosować w każdym domu.
Pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym
Jego początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to mieszkańcy USA w odpowiedzi na panujący kryzys zaczęli wynajmować dawne fabryki i hale produkcyjne na cele mieszkalne. W tamtych czasach nikomu nie przeszkadzały zwisające ze ścian kable czy luźne żarówki bez abażurów. Ten zaimprowizowany stan przekształcił się w styl, który dziś ma rzesze fanów.
Pomieszczenia urządzone w stylu industrialnym
Jego początki sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to mieszkańcy USA w odpowiedzi na panujący kryzys zaczęli wynajmować dawne fabryki i hale produkcyjne na cele mieszkalne. W tamtych czasach nikomu nie przeszkadzały zwisające ze ścian kable czy luźne żarówki bez abażurów. Ten zaimprowizowany stan przekształcił się w styl, który dziś ma rzesze fanów.
W industrialnym wnętrzu - główne cechy stylu
Kolorystyka jest dość stonowana, pełna neutralnych odcieni szarości i brązów. Nie szukaj tu jasnych kolorów lub kontrastów opartych na czerni i bieli. Z szerokiej gamy szarości warto wybrać jasne odcienie, które optycznie powiększą wnętrze, czyniąc je bardziej przestronnym. Odważniejsi mogą poeksperymentować z czernią, brązem i ceglastą czerwienią.
Pod względem materiałowym zdecydowanie najpopularniejszym z nich we wnętrzach industrialnych jest cegła. Nowoczesne technologie produkcji umożliwiają produkcję płytek ceramicznych lub gresowych pod cegłę, lub kamień. Dzięki temu rozwiązaniu sypialnia na poddaszu może znajdować się nawet w kilkupiętrowym budynku.
Styl loftowy kocha przestrzeń, a to za sprawą otwartej aranżacji pomieszczeń. Jeśli mówimy o projekcie sypialni w stylu industrialnym, nadal lepiej jest użyć drzwi. Pozwoli to na stworzenie bardziej intymnej atmosfery, a także zwiększy poziom izolacji akustycznej.
Wysokie sufity są tu mile widziane. Najczęściej w pomieszczeniach z wysokimi sufitami istnieje możliwość zamontowania dużych okien. A w efekcie otrzymujemy jasną sypialnię w stylu industrialnym, w ciągu dnia oświetloną dużą ilością naturalnego światła.
Sypialnia industrialna - jak ją urządzić? Surowe materiały w loftowej sypialni
Sypialnia w stylu industrialnym może być naprawdę przytulna. Istnieje kilka trików, które sprawią, że wnętrze będzie stylowe i ciepłe.
Najlepiej sprawdzą się ceglane ściany. W sklepach internetowych bez problemu kupimy gotowe płytki imitujące naturalną cegłę (białą lub pomarańczową), które wyglądają naprawdę naturalnie. W sypialni na poddaszu może posłużyć jako dekoracja na jednej ze ścian - idealnie sprawdzi się w przestrzeni za łóżkiem.
Surowy klimat w industrialnym stylu
Zamiast cegły można wybrać surowy beton, który nada każdemu pomieszczeniu industrialnego charakteru. Szarość, kojarzona z profesjonalizmem i czystością, bardzo dobrze prezentuje się we wnętrzach industrialnych. Możesz wypróbować różne odcienie szarości, dzięki temu wnętrze nie będzie nudne. Szary dobrze komponuje się z innymi kolorami. Inną opcją kolorystyczną jest czerwony. Lepiej jest jednak użyć czerwieni jako koloru akcentującego niż pomalować całe wnętrze na czerwono. Kolejnym kolorem, który można wykorzystać przy projektowaniu sypialni na poddaszu, jest żółty.
Oczywiście klasyką jest drewniana podłoga, ale alternatywą będą również płytki imitujące drewno lub beton. Świetnie sprawdza się w połączeniu z systemami ogrzewania podłogowego, co pozwoli dodatkowo zorganizować system ogrzewania pomieszczeń. Najlepiej wybrać podłogę w odcieniach beżu i bursztynu. Ciekawą opcją jest zastosowanie podłogi, na której widoczne są słoje i sęki drewna. Podkreślenie naturalnych cech drzewa nada wnętrzu niezwykłego charakteru.
Oświetlenie w stylu loft
Zaplanuj światło w postaci systemów torowych, żyrandoli, spotów. Idealnymi oprawami byłyby żyrandole z długimi sznurkami z gołymi żarówkami lub systemami oświetlenia szynowego. Te ostatnie to trend w świecie designu. Możesz skierować strumień światła we właściwym kierunku. To rozwiązanie jest coraz częściej stosowane we wnętrzach industrialnych.
Mała sypialnia loft
Wydawać by się mogło, że jeśli mamy do dyspozycji małą sypialnię, styl industrialny, będzie tu zbyt przytłaczający. Jednak choć siła tego stylu tkwi w jasnych akcentach, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w ten sposób urządzić małą sypialnię w stylu industrialnym. Wnętrze powinno być dodatkowo doświetlone, lampę możesz powiesić np. nad łóżkiem lub równolegle do ściany. Wspomniane akcenty z cegły lub betonu można zastosować w pomieszczeniu w niewielkiej ilości. Cegła nie musi być na całej ścianie – już jej fragment pomoże ukształtować projekt sypialni. Metalowe nogi drewnianego stolika nocnego czy żyrandol z żarówek zwisających swobodnie na kablach to tylko kilka elementów dekoracyjnych, które w połączeniu stworzą niepowtarzalne wnętrze.
Meble industrialne do sypialni
Tworząc wnętrze sypialni w stylu industrialnym, konieczne jest zachowanie delikatnej równowagi między elementami domowymi i przemysłowymi. Na przykład za pomocą niepotrzebnych drewnianych skrzynek na wino możesz zbudować doskonałą ramę łóżka lub zamiast zestawu mebli użyć szafy transformatorowej, w której możesz przechowywać ubrania i inne rzeczy. Prawie każdy metalowy mebel będzie pasował do wnętrza sypialni w stylu industrialnym. Może to być żelazne łóżko z wysokim wezgłowiem lub komoda starej babci.
W pomieszczeniu typu styl powinien być wyczuwalny we wszystkim. Dotyczy to zarówno dekoracji wnętrz, jak i wypełnienia pomieszczenia. Początkowo styl industrialny narodził się w magazynach, dlatego wszystko, co przypomina warsztat lub pracownię warsztatową, będzie idealnie pasować do wnętrza sypialni. Ściany i stropy powinny być wykonane z materiałów szorstkich i nieociosanych: cegły, betonu, surowego kamienia i drewna. Do dekoracji sufitu można użyć drewnianych lub betonowych belek. Nieociosane drewniane deski będą dobrze wyglądać na podłodze.
- Więcej o:
Pomysły na dekorację ściany w sypialni
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb
Sypialnia idealna na jesień - przytulny kącik do wypoczynku
Elegancka sypialnia - porady i inspiracje
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Jak urządzić aneks sypialny w salonie?
Drewniane łóżka sypialniane