Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szablony na ścianę - wzory i kolory. Szablon malarski

Patrycja Jezierska

Szablony na ścianę nadają się do każdego typu pomieszczeń. Proste w użyciu dekoracje ścienne to świetny pomysł na szybki lifting wnętrza.

szablony na ścianę
Dekoracyjny wzór na ścianie
Shutterstock
Szablony na ścianę
Szablony na ścianę
fot. totodesign.pl

Szablony malarski

Szablony na ścianę to naklejki lub płyty wykonane z cienkiego tworzywa z wyciętym wzorem przeznaczonym do wypełnienia farbą. Przyłożone do ściany i pomalowane zostawiają na niej kolorowy wzór. Jest to szybki, łatwy i niedrogi sposób na metamorfozę mieszkania. Odpowiednio dobrane szablony, gwarantują niemal natychmiastowy efekt, wprowadzając do domu radosny nastrój. Te unikatowe dekoracje pasują do każdego pomieszkania i stylu. Można je aplikować na ścianie, meblach lub w innych miejscach o płaskiej, jednolitej powierzchni. Szablony dekoracyjne dostępne są w różnych wzorach i wymiarach.

Szablony malarski na ścianę: popularne wzory

Wybór odpowiedniego szablonu na ścianę jest bardzo ważny. Wśród popularnych motywów znajdziemy sentencje, cytaty, napisy, rośliny, drzewa, zwierzęta, abstrakcje, znane postaci, symbole i wiele innych. Oferta proponowanych dostępnych szablonów na ścianę jest naprawdę szeroka. Szablon można odbić w jednym miejscu lub pokryć nim całą ścianę. Najczęściej odwzorowywanym szablonem w kuchni jest wzór z kawą, filiżanką lub napisem „Coffee Time” lub „Tea Time”.  W dużym pokoju lub w sypialni można umieścić drzewo z listkami lub inspirujący napis: motto lub cytat.

Jeśli nie chcemy wybierać wśród dostępnych szablonów, możemy pokusić się o stworzenie własnego indywidualnego napisu z osobistą sentencją lub inny spersonalizowany akcent czy rysunek. Ważne jest, aby wyrazić siebie, własne potrzeby lub zainteresowania. W pokoju dziecięcym wśród motywów szablonów na ścianę dominują postaci z bajek, kreskówek oraz zabawne zwierzęta odbite w delikatnych pastelowych kolorach.

szablony na ścianę
Szablony na ścianę
Shutterstock

Szablony na ścianę: jednorazowe czy wielokrotnego użytku? Które wybrać?

W ofercie rynkowej są dostępne różne szablony i wzory. W zależności od potrzeb możemy sięgnąć po szablony wielokrotnego użytku lub szablony jednorazowe. Pierwsze wykonane są zwykle z cienkiego sztucznego tworzywa. Zdecydowaną zaletą takiego szablonu jest możliwość ponownej aplikacji danej dekoracji w różnych miejscach w domu. Trwałość materiału pozwala na ponowne użycie oraz mycie wzoru po jego odbiciu na ścianie.

Dekoracyjne szablony mogą występować również w formie naklejki, którą przykleja się do ściany, a po naniesieniu usuwa. Przy wyborze tej opcji należy pamiętać, że taki wzór jest jednorazowy. Samoprzylepna folia szablonowa, z której wykonana jest naklejka, bardzo dobrze trzyma się na ścianie, co pozwala na uniknięcie zacieków i na namalowanie nawet najdrobniejszych szczegółów dekoracji. Specjalny klej na folii gwarantuje bezpieczne odczepienie szablonu od ściany po użyciu. Szablon na ścianę można również wykonać własnoręcznie, wycinając odpowiedni wzór w kartonie lub w grubej folii. Jest to praca czasochłonna, ale z pewnością daje satysfakcję oraz gwarancję niepowtarzalności motywu na ścianie.

Szablony na ścianę: jaki rodzaj farby wybrać?

Nie wszystkie farby nadają się do szablonów malarskich na ścianie. Najlepiej wybrać się do sklepu budowlano-dekoracyjnego i kupić specjalne farby do szablonów o gęstej konsystencji zapobiegającej podciekaniu pod wzór. Alternatywą mogą być artystyczne farby akrylowe lub suche farby w sztyfcie. Przy aplikacji wzoru dobrze jest użyć gąbki lub wałka. Trzeba pamiętać, aby nie nanosić zbyt dużej porcji farby na raz, ponieważ może się przedostać pod szablon. Do odbicia szablonu malarskiego możliwe jest zastosowanie również innych materiałów wykończeniowych: można sięgnąć po farby w sprayu, wycieniować wzór za pomocą kilku kolorów, użyć tynku ozdobnego lub specjalnej masy dekoracyjnej. Dekoracyjne szablony na ścianę najlepiej odbić kilka dni po pomalowaniu ścian.

Materiały potrzebne do odbicia szablonu na ścianie:

  • odpowiednia gęsta farba
  • taśma malarska służąca do przymocowania szablonu do ściany
  • gąbka do farb akrylowych lub wałek potrzebny do namalowania wzoru
  • gumowe rękawiczki
  • poziomica, aby dobrze wypoziomować szablon.

Zobacz także...

    Więcej o:

Skomentuj:

Szablony na ścianę - wzory i kolory. Szablon malarski