Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Remont mieszkania w bloku - porady i inspiracje

Mat. prasowe/Redakcja

Remont mieszkania to nie lada wyzwanie. Wymaga dobrego przygotowania i ścisłego trzymania się harmonogramu prac - inaczej niesie ryzyko powstania chaosu, a co za tym idzie - również strat finansowych. Remont mieszkania w bloku nie musi jednak oznaczać gruntownej przebudowy i całkowitej zmiany aranżacji - może oznaczać "kosmetyczne" poprawki, które zajmują mniej czasu, a dają ciekawy efekt wizualny. Jak przygotować się do remontu mieszkania?

Remont mieszkania
Remont mieszkania
Stokkete/Shutterstock

Od czego zacząć remont mieszkania?

Od czego zacząć remont mieszkania? Planowanie – najważniejszy etap. Warto na początku skorzystać z pomocy architekta lub projektanta wnętrz. Poza opracowaniem samego projektu, będzie on cennym wsparciem przy podejmowaniu kluczowych decyzji. Taka współpraca pozwoli zredukować poziom stresu i przeprowadzić remont mieszkania krok po kroku szybciej i sprawniej. 

Następnie należy stworzyć listę wszystkich niezbędnych materiałów oraz szczegółowy harmonogram prac. Dobrze jest przyjąć finansowy margines błędu na nieprzewidziane wydatki - a takich niestety nie da się uniknąć. Podobnie w przypadku założonych ram czasowych - remont mieszkania rzadko udaje się zakończyć zgodnie z planem, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i na wszelki wypadek przyjąć kilkutygodniowy "zapas".

Remont starego mieszkania. Wspólnota i sąsiedzi. Przed przystąpieniem do prac wyburzeniowych, zrywania starych podłóg czy kucia tynków warto sprawdzić, co na ten temat mówi regulamin naszej spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Zgodnie z Ustawą o Prawie budowlanym właściciel nie jest zobowiązany do informowania o prostych bieżących konserwacjach mieszkania, takich jak malowanie oraz tapetowanie. Pozwolenie na remont mieszkania będzie jednak niezbędne, kiedy plan metamorfozy lokum przewiduje np. burzenie ścian czy wymianę okien. Dobrą praktyką, jeśli chodzi o relacje z sąsiadami, jest również uprzedzenie ich o planowanym terminie prac – dobrze jest z wyprzedzeniem przeprosić za hałas i ewentualne niedogodności.

Zobacz także:

remont mieszkania
Jak przygotować się do remontu mieszkania?
Stock-Asso/Shutterstock

Tania metamorfoza mieszkania - czy to możliwe?

Materiały - na czym nie warto oszczędzać? Satysfakcja z przeprowadzonego remontu mieszkania to efekt profesjonalnie wykonanych prac oraz wyboru materiałów dobrej jakości. Jeśli chcemy cieszyć się niezawodnością zastosowanych rozwiązań, nie możemy sięgać po najtańsze produkty. Poczynione w ten sposób oszczędności mogą w niedługim czasie zaowocować koniecznością naprawy lub wymiany, a to pociąga za sobą dodatkowe koszty finansowe i stracony czas. Lepiej od razu kupić lepszy produkt niż dwa razy kupować ten mniej wartościowy. Jeśli dysponujemy skromnym budżetem, możemy na początku zrezygnować z dekoracji i elementów wyposażenia, bez których przez jakiś czas da się funkcjonować - i skupić uwagę (oraz fundusze) na najważniejszych aspektach. Z pewnością warto zainwestować w wykończenie podłóg, ponieważ jego wymiana lub naprawa w razie potrzeby jest bardzo problematyczna.

Remont mieszkania często oznacza wymianę elementów różnych instalacji - tutaj też nie warto oszczędzać. Podobnie w przypadku baterii (zlewozmywakowej, umywalkowej, wannowej i prysznicowej) oraz drzwi wewnętrznych - solidnie wykonane będą służyły długie lata. W przypadku mebli kuchennych można zaobserwować znaczącą różnicę pomiędzy zabudową wykonaną na wymiar a gotowymi szafkami z marketu. Druga opcja jest atrakcyjna cenowo, ale pod względem jakości odbiega od mebli wykonanych przez stolarza.

Tani remont mieszkania - jak go przeprowadzić?

Pierwszą oszczędnością często jest rezygnacja ze współpracy z projektantem. To spore ryzyko, ale może się udać - pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na ogrom pracy własnej i wydłużony proces przygotowawczy. Można skorzystać z darmowych programów do projektowania wnętrz dostępnych w internecie, a także z licznych inspiracji w serwisach takich jak Pinterest, blogach wnętrzarskich czy portalach o tematyce urządzania wnętrz. Zanim przystąpimy do zakupów, musimy dokładnie zmierzyć wszystkie pomieszczenia i w programie - lub nawet na kartce papieru - rozrysować rzut mieszkania, a następnie "przymierzyć", gdzie jakie meble się zmieszczą. Meble i elementy wyposażenia warto kupować używane - w dobrym stanie lub z opcją odnowienia, wtedy będą tańsze. Nawet materiały wykończeniowe można "upolować" w serwisach aukcyjnych, gdzie są odsprzedawane na przykład ze względu na zmianę koncepcji. Pamiętajmy też o promocjach i wyprzedażach w sklepach i marketach budowlanych.

Zobacz także:

Remont mieszkania: inspiracje

Remont mieszkania: praca własna czy ekipa remontowa?

Co zrobić samemu, a co zostawić profesjonalistom? Każda z opcji ma swoje plusy i minusy. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy realnie ocenić własne doświadczenie i umiejętności techniczne. Trzeba pamiętać, że remont mieszkania to złożony proces, którego efekty będą warunkowały codzienne funkcjonowanie domowników przez wiele lat po jego zakończeniu. Dlatego nie warto na nim zbyt mocno oszczędzać. Trudniejsze zadania, jak montaż armatury, wymiana elementów instalacji czy układanie płytek lepiej zlecić specjalistom. Z kolei proste prace wykończeniowe, jak malowanie ścian, składanie mebli czy mocowanie dekoracji na ścianach można wykonać samodzielnie. Na własną rękę można też przeprowadzić demontaż starego wyposażenia na początku remontu mieszkania w z rynku wtórnego.

Zobacz także:

Remont mieszkania
Remont mieszkania
tartanparty/Shutterstock

Remont mieszkania - usługi od strony formalnej

Kiedy zakres prac do zlecenia ekipie remontowej jest już gotowy, należy zadbać o niezbędne formalności. Najważniejsze będzie podpisanie z wykonawcą odpowiedniej umowy.

- Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla właściciela mieszkania będzie podpisanie z firmą remontową umowy ryczałtowej na podstawie kosztorysu z cenami jednostkowymi. To najlepsze rozwiązanie ze względu na to, że podczas realizacji prac dość często zdarzają się nieprzewidziane zadania czy też poprawki. Dzięki jednostkowym wycenom bardzo łatwo będzie można rozliczyć zakres dodatkowych zleceń, unikając jakichkolwiek niejasności czy stresu związanego z negocjacjami z firmą wykonawczą na etapie podsumowywania niezaplanowanych działań - podpowiada Filip Malarski, Menadżer ds. Jakości i Gwarancji w spółce mieszkaniowej Skanska.

Pamiętajmy też, że remont mieszkania podlega gwarancji. Dopilnujmy jednak, by umowa zawierała szczegółowe zapisy na temat tego, jak długo są nią objęte poszczególne prace i wykonane renowacje. W razie usterek lub problemów, przeprowadzający remont mieszkania mogą skorzystać również z prawa rękojmi, która stanowi ochronę dla konsumentów – niezależnie od tego, czy gwarancja remontu została uznana.

Odpady budowlane – ekologiczna i prosta utylizacja. Jeżeli ilość odpadów powstałych przy remoncie mieszkania jest nieduża, można na własną rękę zawieźć je do najbliższego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych lub na lokalne składowisko. Jeśli taka opcja jest niedostępna lub śmieci jest za dużo, wystarczy zamówić kontener lub specjalne torby na gruz. Mamy w tym zakresie wybór pomiędzy firmami zajmującymi się wyłącznie transportem odpadów na składowisko a przedsiębiorstwami, które zobowiążą się odpowiednio je zagospodarować i poddać recyklingowi. Bardziej ekologiczne jest oczywiście drugie rozwiązanie.

Dobrze jest też sprawdzeniu, czy teren, na którym mają stanąć kontener lub torby, należy do wspólnoty mieszkaniowej czy do Miasta. W drugim przypadku konieczne będzie wydzierżawienie przestrzeni na czas remontu mieszkania. Uwaga! Opłata za kontener pobierana będzie za każdy dzień jego użytkowania, a nie za samo wynajęcie - trzeba to uwzględnić na etapie planowania harmonogramu prac.

Zobacz także:

    Więcej o:

Skomentuj:

Remont mieszkania w bloku - porady i inspiracje