Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafa z lustrem, czyli prosty sposób na powiększenie pokoju

Redakcja

Szafa z lustrem to funkcjonalne rozwiązanie, a do tego idealne na niewielkim metrażu. Przy wyborze szafy warto kierować się pewnymi przesłankami. Zanim wybierzesz odpowiednią szafę z lustrem, poznaj jej zalety.

Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
Beyond Time/Shutterstock

Szafy z lustrami - drzwi przesuwne czy szafa z lustrem otwierana?

Duża szafa do przechowywania ubrań może być zamykana na kila sposobów - a wybór właściwego bywa podyktowany różnymi względami.

  • Szafa z lustrem zawierająca drzwi przesuwne (mówi się też na nią szafa przesuwna) jest wygodna, kiedy nie mamy dużo miejsca w przedpokoju i otwieranie skrzydeł meblowych tarasowałoby przejście. Opcja przesuwna pozwala zostawić otwartą szafę na przykład przy sprzątaniu. Z drugiej jednak strony takie szafy mają swoje wady. Przede wszystkim na ich zabudowanie potrzeba więcej miejsca - zajmują ok. 8-9 cm więcej przestrzeni, jeśli chodzi o głębokość. Ponadto nie ma możliwość otwarcia szafy tak, aby całe jej wnętrze było jednocześnie dostępne. Zawsze jedną z części będzie zasłaniało przesuwne skrzydło drugiej.
  • Szafa z lustrem i uchylnymi frontami - jest płytsza niż przesuwna, często też kosztuje mniej. Łatwo poddać ją samodzielnej renowacji - wystarczy wymienić fronty na nowe lub okleić stare np. okleiną meblową (wycinając ją w miejscu, gdzie jest lustro), można ją też pomalować specjalnymi farbami. Otrawcie drzwi zapewnia dostęp do całej zawartości szafy.
Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Szafa z lustrem do sypialni, garderoby i przedpokoju

Dlaczego warto postawić na szafę wyposażoną w lustro? Taki mebel oszczędzi miejsce w pomieszczeniu - nie będziemy już musieli wieszać lustra oddzielnie na ścianie. Ponadto lustro na szafie to wygodna opcja - możemy przejrzeć się w nim od razu po założeniu ubrań wyjętych z szafy. Dlaczego jeszcze warto postawić na szafy z lustrem w sypialni, garderobie i przedpokoju?

Duże lustro to jeden z najlepszych sposobów, aby optycznie powiększyć wnętrze. Odbijając w swojej powierzchni przestrzeń podwaja ją, przy okazji odbija też światło, zatem czyni pomieszczenia jaśniejszymi. Szafa z lustrem może być meblem wolno stojącym, ale z powodzeniem wypełni też wnękę w mieszkaniu - pod warunkiem odpowiedniego dopasowania wymiarów.

Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
jantsarik/Shutterstock

Pojemna szafa z lustrem - wyposażenie

Oprócz wspomnianych wcześniej różnic w głębokości szafy z przesuwnym frontem i uchylnym, jest jeszcze jedna opcja na zakrycie jej wnętrza. Można pozbyć się frontów i w ich miejsce zamontować zasłony z wybranej tkaniny, pasującej do aranżacji wnętrza. Nie umieścimy wtedy na szafie lustra, ale zaoszczędzimy miejsce.

A jak powinna być wyposażona pojemna szafa z lustrem - i nie tylko?

  • wieszaki na krótkie i długie ubrania (w przypadku krótkich można umieścić drążki na dwóch poziomach - a położony wyżej na pantografie, który pozwoli na opuszczanie drążka z wieszakami, by wygodnie do niego sięgnąć),
  • wysuwane półki na akcesoria - dzięki takiemu przechowywaniu dostaniemy się do nich z łatwością,
  • półki na pudełka w górnej części,
  • miejsca na pościel. poduszki i koce, jeśli szafa z lustrem znajduje się w sypialni,
  • w wąskich przegródkach umieścimy deskę do prasowania, mop i rury do odkurzacza (w przypadku szafy z lustrem w przedpokoju),
  • meble przeznaczone do przechowywania mogą być dodatkowo wyposażone w wysuwane kosze.
Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
Ilija Erceg/Shutterstock

Meble z lustrem. Szafy na wysoki połysk wciąż modne?

Biała szafa wpisuje się w trendy urządzania wnętrz - szczególnie, jeśli chodzi o wciąż modny styl skandynawski. Kolorystyka przypisana do tej estetyki obejmuje też jasne drewno, szarości i beże. Płyta laminowana jest łatwa w utrzymaniu czystości, w przypadku frontów lakierowanych pamiętajmy, że mocniejsze potarcie przy czyszczeniu może doprowadzić do zniszczenia powierzchni.

Szafa z lustrem w jasnym kolorze to dobry wybór szczególnie do ciemnych wnętrz o niewielkiej powierzchni. Możemy dodać jej lekkości, jeśli wybierzemy model umieszczony na nóżkach. Taka szafa będzie sprawiała wrażenie mniej masywnej.

Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Zobacz także:

Szafa z lustrem
Szafa z lustrem
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szafa z lustrem, czyli prosty sposób na powiększenie pokoju