Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szafa do sypialni - jaką wybrać?

Redakcja

Szafa do sypialni pomaga w organizacji przestrzeni. Jeżeli cenisz sobie porządek i nie chcesz przechowywać odzieży na widoku, dobrym pomysłem będzie zainwestowanie w pojemny mebel. Szafa do sypialni wyposażona w drzwi przesuwne umożliwi maksymalnie wykorzystanie miejsca. Sprawdź, na co jeszcze zwrócić uwagę, decydując się na zakup nowej szafy.

Szafa do sypialni
Szafa do sypialni
Beyond Time/Shutterstock

Szafa do sypialni - jak duża do wnętrza?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Należy rozważyć, ile osób będzie z niej na co dzień korzystać. Jeżeli dwie, warto zainwestować w mebel wykonany na wymiar, dzięki temu lepiej wykorzystamy przestrzeń, której szczególnie w mieszkaniu często brakuje. Szafa do sypialni powinna wtedy sięgać do samego sufitu, umożliwiając nam dodatkowe przechowywanie. Wyposażenie meble dopasowujemy do potrzeb użytkownika - rodzaju i ilości ubrań z poszczególnych grup. Bieliznę najlepiej przechowywać w szufladach, spodnie i spódnice na wysuwanym wieszaku, a koszule i bluzki na pantografie, czyli drążku, którego położenie można w razie potrzeby obniżyć, aby łatwiej do niego sięgnąć.

Zobacz także...

Szafa do sypialni
Szafa do sypialni
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Nowoczesna szafa do sypialni: jaką wybrać?

Kluczową kwestią pozostają wymiary szafy do sypialni. Zwykło się przyjmować, że jednej osobie do przechowania zestawu ubrań potrzeba minimum 140 cm wolnej przestrzeni na drążku. Szacunkowo metrowy drążek pomieści około 10 wieszaków z odzieżą. Dla codziennej wygody korzystania z szafy ważne jest też to, na jakiej wysokości producent umieścił drążki. Optymalna opcja to taka, gdy dłuższe elementy garderoby, jak płaszcze czy sukienki, można przechować co najmniej 150 cm nad podłogą – wtedy się nie pogniotą.

Wyposażenie szafy do sypialni

Nowoczesna szafa do sypialni to często również drążki na kilku poziomach. Krótsza odzież, jak bluzki, koszule czy marynarki, spokojnie pomieści się na drążku usytuowanym około metra nad podłogą, dzięki czemu można zaplanować kolejny powyżej. Praktycznym wyborem może być zakup szafy do sypialni wyposażonej w pantograf, czyli drążek umożliwiający obniżenie go do pożądanej wysokości. W ten sposób można elastycznie manipulować jego usytuowaniem pod kątem wieszanej odzieży, ale również wzrostu domowników. Najwyżej zamontowaną półkę warto zagospodarować na przedmioty, po które sięga się raz na jakiś czas, sezonowo, na przykład walizki na kółkach, plecak czy namiot. Jeżeli planujesz wstawienie dużej szafy do sypialni, najkorzystniejsze będzie ustawienie jej przy krótszej ścianie. W takiej konfiguracji nie przytłoczysz optycznie wnętrza.

Szafa do sypialni
Szafa do sypialni
Slavun/Shutterstock

Duża szafa do sypialni. Szafa przesuwna i inne

Duża szafa do sypialni doskonale zastąpi garderobę. Możemy przeznaczyć na nią wnękę lub nawet całą ścianę - wtedy najlepiej powierzyć zadanie wykonania takiej szafy stolarzowi. W przypadku obaw o ryzyko zbyt masywnego wyglądu mebla, wystarczy zastosować kilka trików:

  • fronty w postaci shuttersów zamiast gładkiej płyty meblowej - wizualnie są delikatniejsze,
  • na jednym lub dwóch frontach, na przykład w środkowej części szafy, umieścić lustra,
  • zróżnicować kolorystykę frontów - użyć różnych wykończeń naprzemiennie lub jedną połowę zabudowy zrobić w bieli, a drugą w ciepłym odcieniu drewna,
  • zastosować dwie głębokości modułów - szafy na wieszaki ustawić naprzemiennie z płytszymi słupkami, w których będą półki.

Duża szafa do sypialni może też ukrywać telewizor (choć nie jest on polecany w tym wnętrzu, ponieważ zakłóca higienę snu), a także toaletkę z siedziskiem i lustrem. Jeśli chodzi o zamykanie szafy, mamy do wyboru fronty uchylne w różnych formach oraz przesuwne. Pamiętajmy, że w przypadku tej drugiej opcji meble do przechowywania będą miały większą głębokość. 

Szafa do sypialni
Szafa do sypialni
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Szafa do sypialni IKEA

Szafa do sypialni IKEA jest częstym wyborem w dużych miastach, gdzie ta znana na całym świecie sieciówka ma swoje punkty sprzedaży. W ofercie znajdziemy wiele modeli, zarówno gotowych, jak i przeznaczonych do indywidualnej konfiguracji. IKEA przygotowała szeroki wachlarz produktów: korpusów, frontów, uchwytów meblowych oraz wyposażenia wewnętrznego szafy, które możemy dowolnie łączyć, w zależności od potrzeb. Szafa do sypialni IKEA może mieć różne wysokości - jeśli potrzebujemy dużo miejsca do przechowywania, warto wybrać najwyższy model, czyli mający 238 cm. Można zestawiać obok siebie korpusy o zróżnicowanej szerokości - na przykład 100 cm, 75 cm i 50 cm. W ten sposób uzyskamy naturalny podział w przechowywaniu ubrań i akcesoriów. Każdy korpus może zawierać inne elementy wyposażenia - szuflady, wysuwane blaty, drążki, wysuwane wieszaki na spodnie, itp. Fronty dobieramy w taki sposób, aby dopasować szafy do aranżacji sypialni, podobnie uchwyty - z czasem jedno i drugie możemy w prosty i szybki sposób wymienić i odświeżyć wygląd pomieszczenia.

szafa do sypialni Ikea
Szafa Ikea Pax
IKEA

Szafa do sypialni z lustrami

Wśród polecanych modeli znajduje się szafa do sypialni z lustrami - takie rozwiązanie optycznie powiększa przestrzeń i sprawia, że mebel staje mniej masywny pod względem wizualnym – pomimo znaczących rozmiarów. Lustrzana powierzchnia na szafie odbija światło, czyniąc wnętrze jaśniejszym, możemy też dzięki niej zrezygnować z klasycznego lustra wieszanego na ścianie. Szafa do sypialni z lustrami może też stanowić nietuzinkową dekorację wnętrza - wystarczy zamówić szkło przydymione, postarzane lub kolorowe. Lustra można też nakleić na fronty już posiadanego mebla, pod warunkiem odpowiedniego dopasowania (świetnie będą się prezentowały na frontach "zamkniętych" w ramach, które staną się naturalnym obramowaniem luster).

Zobacz także...

Szafa do sypialni z lustrami
Szafa do sypialni z lustrami
Dariusz Jarzabek/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Szafa do sypialni - jaką wybrać?