Garderoba w sypialni - wszystko na swoim miejscu
Właściwie zaaranżowana garderoba w sypialni (i nie tylko) pozwala zaoszczędzić sporo czasu każdego dnia. W końcu każdy wie, ile tracimy go w poszukiwaniu odpowiedniego stroju. Jak urządzić funkcjonalną garderobę, dzięki której zawsze będziemy mieć porządek?
Jak urządzić garderobę?
Najwygodniej jest zaplanować garderobę na etapie projektu mieszkania lub w momencie stawiania ścianek działowych. Jeśli zechcemy zaaranżować ją w gotowym wnętrzu, zawsze będzie to równoznaczne z rezygnacją z fragmentu sypialni lub korytarza. I choć może to spowodować wrażenie, że nasza przestrzeń się kurczy – to tylko złudzenie. Miejsce wolne od masywnych szaf i sterty ubrań prawdopodobnie wyda się większe. Dodatkową ścianę można zaś wykorzystać w różny sposób, na przykład montując na niej telewizor.
Otwarta czy zamknięta garderoba? Oto kolejne ważne pytanie, które trzeba sobie zadać, urządzając taką przestrzeń. Półki zamknięte drzwiami przesuwnymi to rozwiązanie dla zabieganych, ale jest to też opcja droższa, ponieważ należy zainwestować we fronty. Otwarta garderoba sprawdzi się natomiast w przypadku osób, które lubią porządek i nie mają problemów z jego utrzymaniem.
Zobacz także:
Garderoba w sypialni czy oddzielnym pomieszczeniu?
Jeśli mamy możliwość, by jedno pomieszczenie przeznaczyć na garderobę, to zdecydujmy się na takie rozwiązanie. Wszystkie ubrania i tekstylia zgromadzimy wtedy w jednym miejscu i nie będziemy musieli ustawiać szaf w innych pokojach. Osobna garderoba pozwala zachować ład i porządek, ogranicza czas przeznaczony na poszukiwanie ubrań, gwarantuje łatwy dostęp do wszystkich rzeczy, może pomieścić również deskę do prasowania, żelazko czy odkurzacz. Dzięki temu wszystko będzie pod ręką.
Minimalna powierzchnia garderoby powinna wynosić 3,5-4 m2. Oczywiście jeśli będzie większa, zmieści więcej odzieży oraz innych przedmiotów, a przy tym korzystanie z niej będzie wygodniejsze. Ważny jest też przemyślany rozstaw mebli. Najlepiej, jeśli odległość pomiędzy dwiema szafami o głębokości ok. 60-70 cm, usytuowanymi na dwóch równoległych ścianach, wynosi od 100 do 150 cm. Dzięki temu zapewnimy sobie swobodne korzystanie z garderoby i łatwy dostęp do ubrań jednocześnie dla dwóch osób.
Taki dystans warto zachować również pomiędzy ścianą a szafą – jeśli zabudowa ma znaleźć się tylko po jednej stronie. Jeśli garderoba jest odpowiednio duża, można wstawić do niej wygodny puf, fotel lub wolno stojące lustro. Warto zadbać też o odpowiednią wentylację wnętrza – jest to istotne dla prawidłowej cyrkulacji powietrza oraz zachowania świeżości przechowywanych rzeczy.
Jak zaaranżować sypialnię z garderobą na wymiar?
Aby korzystanie z garderoby było wygodne, warto podzielić ją na poszczególne strefy, a także wyposażyć w funkcjonalne akcesoria. Idealnym rozwiązaniem jest wykonanie zabudowy na wymiar, dzięki czemu można maksymalnie i praktycznie wykorzystać każdy centymetr dostępnej przestrzeni, a także wmontować wszelkie elementy wysuwne, wieszaki i drążki. W zależności od wizji projektowej, można pozostawić otwarty mebel lub zamontować w nim fronty przesuwne czy uchylne, które przysłonią i zabezpieczą przechowywane rzeczy, wprowadzając do wnętrza różnorodność.
Ciekawym rozwiązaniem jest także wykonanie zabudowy w systemie kolumnowym lub w systemie rurowym. Takie otwarte zabudowy pozwolą na atrakcyjne wyeksponowanie rzeczy w garderobie, przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności i swobodnego dostępu do ubrań ze wszystkich stron.
Garderoba na wyciągnięcie ręki
Wszystkie potrzebne rzeczy będziemy mieć w zasięgu wzroku i ręki, jeśli garderobę umiejscowimy w sypialni lub, jeżeli mamy dość miejsca, przy sypialni. Kiedy decydujemy się na niezależną garderobę, dobrze ograniczyć do niej dostęp przez zastosowanie drzwi uchylnych lub przesuwnych. Nie zawsze jednak możemy pozwolić sobie na wydzielenie garderoby. W takim przypadku dobrze sprawdzi się pojemna i dobrze zaplanowana zabudowa. Praktycznym rozwiązaniem jest szafa z drzwiami przesuwnymi, bo nie musi panować tu idealny ład i porządek. Jednak rosnącą popularnością cieszą się ostatnio otwarte garderoby, których nie oddzielają drzwi, a system półek i szuflad jest wyeksponowany.
Szafa jak garderoba
W domach, w których metraż nie pozwala na zorganizowanie garderoby, możemy zdecydować się na szafy w zabudowie, zwykle wykonane na wymiar. Najczęściej wybierane są szafy wnękowe z drzwiami przesuwnymi w samej sypialni, ale mogą też znaleźć się w innych pomieszczeniach. Ich wnętrza możemy wyposażyć niemal tak kompleksowo jak garderoby. Separatory na biżuterię, wysuwne wieszaki na spodnie; pantografy, czyli drążki obniżające wieszaki; różnych rozmiarów ażurowe koszyki i szuflady – wszystko to można dowolnie konfigurować. Mebel na zamówienie jest też optymalnym wyborem w przypadku miejsca pod skosami. W przypadku szafy warto przemyśleć wybór drzwi – te w klasycznym wydaniu – uchylne, z obramowaniami, okleiną lub lakierem, lustrem tradycyjnym albo postarzanym, czy może z nowoczesną ekstrawagancką tapetą lub grafiką, zawsze dodadzą wnętrzu charakteru.
Wyposażenie garderoby - rozwiązania dla przechowywania ubrań i nie tylko
Dobrze rozplanowana garderoba w sypialni (i nie tylko) to rozwiązanie wielu codziennych problemów i oszczędność czasu. Ubrania i akcesoria będą nie tylko odpowiednio wyeksponowane, ale także nie będą się gniotły, dzięki czemu po wyprasowaniu pozostaną gładkie i gotowe do założenia. Podstawowym elementem garderoby są półki. Warto wybrać takie, które umożliwią maksymalne wykorzystanie przestrzeni szafy i pozwolą na perfekcyjną organizację nawet w niewielkich mieszkaniach, np. modele do stosowania w szafach z drzwiami uchylnymi lub przesuwnymi, a także w otwartej zabudowie. Zaletą jest także możliwość wysuwania, dzięki czemu zyskujemy łatwy dostęp nawet do ubrań, które są schowane w głębszej części garderoby.
Dobre są półki, w których liczbę poziomów oraz wysokość odstępów między nimi można wybierać w zależności od indywidualnych potrzeb – to idealne miejsce na buty lub akcesoria do pielęgnacji. Aby zachować gładkość wyprasowanych tkanin, warto pomyśleć o systemie wieszaków, które można wysuwać na zewnątrz szafy, by mieć swobodny dostęp do drążków. Gdy zabudowa sięga sufitu, warto sięgnąć po wsparcie w postaci lekkiej i poręcznej drabinki, która jednocześnie nie zajmie wiele miejsca. Do przechowywania pościeli czy ręczników najlepiej wybrać półki i szuflady wykonane z drutu (np. kosze). Odpowiednie wkłady i systemy organizacji pozwolą nam utrzymać w ładzie m.in. skarpetki, bieliznę, krawaty i paski.
Oświetlenie w garderobie
Pomysł na garderobę dopracowaną pod względem ergonomii do sypialni (i nie tylko) jest połową sukcesu. Jednak bardzo ważnym elementem, który domyka projekt, jest oświetlenie. Światło w garderobie nie powinno być ani za słabe, ani za mocne. Jeśli garderoba ma spory metraż, zamontujmy lampę wiszącą i kilka wspomagających świateł punktowych lub listew. W każdym innym przypadku doskonale sprawdzą się lampki halogenowe umieszczone w gzymsach, a także obrotowe reflektorki na suficie, które kierują strumień światła do wnętrza. Żeby wspomóc główne źródło światła, a przy tym ułatwić sobie poszukiwania idealnego stroju, warto dodatkowo podświetlić wnętrze, na przykład za pomocą taśm LED, lampek samoprzylepnych zasilanych baterią lub oświetleniem wmontowanym w drążki na wieszaki. Warto wykorzystać profile LED, które z jednej strony ułatwią orientację w garderobie, a z drugiej stworzą bardzo ciekawy, dekoracyjny efekt.
Zobacz także:
Garderoba w sypialni za ściankę - postaw na garderobę otwartą
Jeśli tylko kształt pomieszczenia na to pozwala, nawet w małej sypialni może się udać stworzenie wydzielonej garderoby. Doskonałym rozwiązaniem będzie postawienie ścianki gipsowo-kartonowej (lub z płyty meblowej), za którą schowamy ubrania na wieszakach i półkach. Taką otwartą garderobę w razie potrzeby zamkną drzwi przesuwne.
- Więcej o:
Szafy albo garderoba - jak wybrać najlepsze rozwiązanie?
Łóżko dopasowane do potrzeb
Sypialnia idealna na jesień - przytulny kącik do wypoczynku
Elegancka sypialnia - porady i inspiracje
Jakie łóżko i materac wybrać do sypialni?
Jak urządzić aneks sypialny w salonie?
Drewniane łóżka sypialniane
Szafka nocna – jaką warto kupić?