Tani taras na gruncie - jak go szybko zbudować (projekt)
Mimo „tradycji” wykonywania tarasów na płycie betonowej, tani taras to jak dotąd taras układany metodą „na gruncie”. Decydują o tym przede wszystkim dwie sprawy – szybkość realizacji i prostota wykonania.
Tani taras na gruncie - cena taras
W przypadku tarasu na płycie betonowej przygotowanie, wylanie – a przede wszystkim dojrzewanie betonu - to mniej więcej miesiąc. W tym samym czasie sprawna ekipa może wykonać… 30 tarasów „na gruncie”. Tak. Wykonanie kompletnego tarasu zajmuje 1 (słownie „jeden”) dzień. Przekłada się to bezpośrednio na jego cenę. Różnica kosztów wynosi około 40 – 50% na korzyść tarasu „na gruncie”.
Jak zrobić taras na gruncie?
Prostota wykonania wynika z tego, że niemal nie różni się od… wykonania nawierzchni z kostki brukowej lub płyt. Prace ziemne zaczynamy od korytowania, czyli usunięcia wierzchniej warstwy humusu. Kolejnym etapem jest podbudowa i zabezpieczenie krawędzi tarasu. Podbudowę wykonujemy tak jak w przypadku chodników, z zagęszczanego warstwami kruszywa. Do zabezpieczenia krawędzi mogą służyć krawężniki, palisady czy gazony.
Taras na gruncie na trzy sposoby>>>
Z czego taras na gruncie?
Ostatni element to wykonanie nawierzchni. Ten etap również nie różni się niczym od wykonywania chodnika. Można do tego użyć na przykład kostki brukowej lub płyt tarasowych.
Budowa tarasu. Jak samodzielnie i tanio zbudować taras z desek?>>>
Taras ziemny na gruncie - izolacja
Prostota realizacji opiera się na kilku zasadach. Ich zachowanie pozwoli użytkować taras bez problemów przez długie lata. Jest ich niewiele i łatwiej je spełnić niż w przypadku tarasu na płycie betonowej.
Pierwszym i najistotniejszym warunkiem jest izolacja ściany budynku, do której taras będzie przylegał. Izolacja przeciwwilgociowa musi być dokładna i sięgać powyżej planowanej powierzchni tarasu. Jeśli tak nie jest – konieczne jest wykonanie dodatkowej izolacji osłaniającej ścianę przed działaniem wilgoci.
Warto pamiętać, że folia kubełkowa nie jest izolacją przeciwwilgociową. Jej zadaniem jest osłona izolacji przed uszkodzeniem mechanicznym. Dodatkowo można zabezpieczyć ją przez naklejenie płyt z polistyrenu ekstrudowanego grubości 2-5cm. Będą one stanowić również dodatkową izolację termiczną, ale przede wszystkim ustrzegą powłokę hydroizolacyjną przed przebiciem np. przy układaniu kostki czy zagęszczaniu podbudowy.
Taras na gruncie betonowy - projekt
Drugim istotnym elementem jest... projekt. Nie do końca jest ważne czy przygotuje go fachowiec, czy wyrysujemy go własnoręcznie. Każdy pozwoli oszacować ilość potrzebnych materiałów, dobrać optymalny kształt i przewidzieć ewentualne problemy. Tu należy określić wysokość tarasu (dobrze, żeby nawierzchnia tarasu była usytuowana 2-3cm poniżej krawędzi otworów na niego prowadzących) oraz spadki zapewniające prawidłowe odwodnienie. Te ostatnie powinny być projektowane zawsze od budynku, o wartości 1-2%. Oznacza to, że na 1m długości poziom tarasu powinien się obniżać o 1-2cm.
Taras na gruncie - wykonanie tarasu (rys. Buszrem)
- Podbudowa
- Podsypka piaskowa
- Kostka brukowa
- Polistyren ekstrudowany – dylatacja od ściany budynku
- Fundament krawężnika
- Skarpa
- Krawężnik
Zabezpieczenie istniejącej elewacji i pierwsze prace ziemne. (rys. Buszrem)
- Nowa warstwa izolacji przeciwwilgociowej
- Polistyren ekstrudowany zapewniający dylatację od muru oraz osłonę mechaniczną izolacji przeciwwilgociowej
- Usunięta warstwa humusu
- Planowana geometria tarasu
- Więcej o:
Bambusowe deski tarasowe – hit sezonu
O czym pamiętać, wybierając drzwi i okna na taras?
Przygotuj swój taras na nowy sezon
Układanie płytek na schodach na tarasie i ganku - naprawa i renowacja
Taras na gruncie - jak zrobić? 3 sposoby
Balkon ukryty w ścianie a loggia - podobieństwa i różnice
Jak zrobić taras drewniany z zadaszeniem? Krok po kroku
Na co zwrócić uwagę podczas wyboru tarasu?