Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Taras w stylu boho - modne pomysły na wystrój

Robert Gutowski

Styl boho bije rekordy popularności we wnętrzach w ostatnim czasie. Nie ma się co dziwić, doskonale sprawdza się zarówno w nowych, jak i starszych wnętrzach, a żeby go uzyskać nie trzeba kupować drogich produktów. Dodatkowo jest ciepły w odbiorze i dużo osób czuje się w nim dobrze. Doskonale sprawdzi się nie tylko w pomieszczeniach zamkniętych, ale również przy aranżacji miejsc wypoczynkowych na świeżym powietrzu. Taras w stylu boho – jak to zrobić?

Meble ogrodowe w stylu boho
Meble ogrodowe w stylu boho
Fot. Shutterstock/Ground Picture

Styl boho - charakterystyka

Wolność, różnorodność, naturalne materiały i swoboda – to niewątpliwie określenia, którymi można opisać styl w klimacie boho. Skąd się wywodzi? Jego początków trzeba szukać w osiemnastowiecznej Francji. Po zakończonej rewolucji francuskiej duża część artystów zmuszona była przyjąć koczowniczy tryb życia po stracie własnych majątków.  Zmienił się styl ich ubioru, a także rzeczy, którymi otaczali się na co dzień. Ich codzienność nie była już dyktowana modą, ale wygodą, naturalnością i łatwością przenoszenia. Najważniejsza stała się dla nich swoboda twórcza, wolność i niezależność. I właśnie od nazwy tej grupy francuskiej cyganerii- "la bohéme" - artystów, podążających wbrew wszelkim kanonom własnymi ścieżkami wzięło się boho. Czym charakteryzuje się styl boho w projektowaniu wnętrz? To przede wszystkim łączenie na pozór niepasujących do siebie materiałów, dodatków i wzorów wedle własnego gustu i fantazji. W roli głównej występują tu naturalne materiały mebli i tekstyliów, ciekawe, orientalne wzory, "lekkie" meble, często z demobilu. Wszystko w etnicznych i naturalnych kolorach wzbogacone "domową dżunglą" kwiatów doniczkowych.

Jak zaaranżować taras w stylu boho

Styl boho na tarasie to strzał w dziesiątkę. Lekkość i naturalność elementów boho idealnie wkomponuje się w przestrzenie na świeżym powietrzu nie tylko pod względem estetycznym, ale również funkcjonalnym, choćby z uwagi na łatwość przenoszenia. Urządzając taras boho możemy  sobie pozwolić na pełną swobodę: mnogość wzorów, kolorów, różnorodne meble z odzysku, niekoniecznie nowoczesne komplety ogrodowe. Warto pomyśleć też o poduchach i dywanikach. Mimo swobody i nieograniczonej fantazji, które możemy zastosować na naszym tarasie boho, warto pamiętać, że przestrzeń ta będzie przez nas często użytkowana i zbytnia pstrokacizna może wprawiać nas w zły nastrój. Dlatego dobrze jest wybrać sobie na początku np. trzy podstawowe kolory i wedle nich dobierać kolejne elementy. 

Taras w stylu boho
Taras w stylu boho
Fot. Shutterstock/stock_studio

Taras boho - meble

Tworząc taras w stylu boho powinniśmy przede wszystkim pamiętać, że będzie to miejsce do leniwego wypoczynku. Stąd też obowiązkowy element będzie stanowiło wygodne siedzisko. Może to być pufa, wiklinowe krzesło, czy leżak lub hamak z etnicznym wzorem na materiale. Ulubionym meblem miłośników stylu boho jest jednak sofa lub kanapa wyłożona różnego rodzaju poduchami, w której można się zatopić i odpłynąć. Jej podstawę stanowi zazwyczaj stelaż z drewna, wikliny, metalu lub palet, który jest łatwy do przemieszczania i odporny na działanie czynników zewnętrznych. Nie można też zapomnieć o ciekawym stoliku kawowym. Wybierając go warto rozejrzeć się wśród swoich starych mebli, podjechać do demobilu. Stolik taki można bowiem zrobić z wielu mebli lub ich elementów, skrzyń, palet, które ciekawie odmalowane będą idealnym dopełnieniem naszej aranżacji. Styl boho to także nastrojowe oświetlenie, dzięki któremu miejsce wypoczynku będzie jeszcze bardziej przyjazne. Dużą popularnością cieszą się abażury drewniane, wiklinowe, sznurkowe lub materiałowe.

Meble ogrodowe w stylu boho
Meble ogrodowe w stylu boho
Fot. Shutterstock

Dekoracje do tarasu w stylu boho

Dekoracje w stylu boho to nie tylko gama produktów, którymi zasypane są obecnie sklepy, ale także wszelkiego rodzaju ozdoby z demobilu oraz, wedle założeń tego stylu, pamiątek z egzotycznych podróży. Nie można więc dokładnie narzucić, jakie powinny one być. Ważne, aby wpisywały się w założenie naturalności, swego rodzaju lekkości i naszej fantazji. Na pewno dobrze się tu sprawdzą wszelkiego rodzaju elementy z plecionej wikliny lub sznurka, ale także dekoracje wykorzystujące jasne drewno. Pomyślmy też o podwieszeniu takich elementów, jak makramy, czy lampiony dające ciepłe światło. Planując na tarasie styl boho nie można także zapomnieć o kocach, poduchach i dywanikach, często z frędzlami, na których będą widniały ciekawe wzory, a kolorystyka będzie naturalna i ciepła w odbiorze. Nieodłącznym elementem stylu boho są też kwiaty. Nie może ich zabraknąć w naszej stylizacji. Oczywiście ich rodzaj musimy dostosować do panujących na tarasie warunków; stopnia nasłonecznienia, zadaszenia itp. Jeżeli nasz taras jest zacieniony i osłonięty od deszczu możemy pomyśleć o wystawieniu pięknych monster, filodendronów, czy palm, które nadadzą miejscu niezwykłego, egzotycznego charakteru. Donice do kwiatów także powinny być naturalne: wiklinowe, plecione ze sznurka, czy drewna. Ciekawym rozwiązaniem może tu być wykorzystanie koszy do przechowywania: posadzony w donicy kwiat wkładamy do odpowiedniej wielkości kosza i tak niskim kosztem uzyskujemy efekt boho.

 

Meble ogrodowe w stylu boho
Meble ogrodowe w stylu boho
Fot. Shutterstock

Jakie tekstylia będą idealne na taras w stylu boho?

Tekstylia to nieodłączny element stylu boho. To wręcz nagromadzenie tkanin i żyjących na nich kolorów i wzorów. Wybierając więc tekstylia na swój taras nie bójmy się zestawiać ze sobą na pozór nie pasujących do siebie fatur, naturalnych kolorów, czy wzorów. To ich połaczenie właśnie stanowi o stylu boho. Tekstylia tego typu są obecnie dostępne wszędzie: w sieciówkach, sklepach wnętrzarskich, a nawet marketach budowlanych i dyskontach. Każdy znajdzie coś dla siebie w przystepnej cenie. Pamiętajmy, aby kupując miękkie poduchy, koce na chłodne wieczory, dywaniki, szukać tekstyliów z naturalnych materiałów, w etniczne wzory i żywe kolory.

Połączenie naszych wskazówek i własnej wyobraźni pozwoli stworzyć najlepszy taras w stylu boho. Najlepszy,  bo wedle sztuki stylu boho, oparty na waszej fantazji i dzięki temu jedyny w swoim rodzaju.

Skomentuj:

Taras w stylu boho - modne pomysły na wystrój