Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak sadzić róże w pojemnikach?

PTR, www.ptrosa.pl, materiał promocyjny

Róże to najbardziej lubiane kwiaty ogrodowe. Mnogość odmian daje niekończące się możliwości aranżacji z innymi roślinami. A ciągłość kwitnienia przez cały okres wegetacyjny od czerwca do listopada zachęca do ozdabiania nimi naszych miejsc wypoczynku. Wiele róż będzie dobrze rosło w doniczkach – wystarczy zapewnić im odpowiednią pielęgnację. Do wyboru mamy setki odmian, od kompaktowych róż okrywowych i rabatowych poprzez większe róże krzaczaste aż do róż pnących.

róża ‘Leonardo da Vinci’
róża ‘Leonardo da Vinci’
Fot. Krzysztof Bujarek

Jakie warunki należy spełnić przy sadzeniu róż w doniczkach?

Stanowisko

Wybieramy miejsce nasłonecznione przez min. 5-6 godzin dziennie. Idealna będzie wystawa południowo-wschodnia z lekkim ocienieniem po południu. W takich warunkach kwiaty dłużej się utrzymują na krzewie i nie są narażone na przegrzanie w popołudniowym upale.

Donice

Kupujemy największą donicę, na jaką mamy miejsce, aby korzenie swobodnie się rozrastały i ziemia jak najdłużej utrzymywała wilgoć. Dla najmniejszych róż miniaturowych i okrywowych donice powinny mieć przynajmniej 30 cm wysokości i szerokości. Dla wyższych odmian rabatowych i krzaczastych – odpowiednio 40-50 cm, a dla pnących 60 cm lub więcej.

róża ‘James Galway’,
róża ‘James Galway’,
Fot. Karolina Latecka
donice odpowiednie dla róż
donice odpowiednie dla róż
Fot. Renata Krochmal

Podłoże

Używamy ziemi do roślin kwitnących z dodatkiem gliny, kompostu i obornika (np. obornik granulowany). Unikamy substratów wyłącznie torfowych, które bardzo szybko wysychają i przemarzają zimą.  

Podlewanie i nawożenie

Do obfitego kwitnienia róże wymagają regularnego nawożenia. Potrzebują głównie azotu, fosforu i potasu oraz mikroelementów. Wygodną metodą jest domieszanie do gleby nawozów otoczkowanych – długo działających. Wtedy podlewamy samą wodą a nawóz uwalnia się systematycznie przez cały sezon. Możemy też użyć nawozów rozpuszczalnych w wodzie. Nawóz rozpuszczamy w konewce i zasilamy róże raz na tydzień. Dla polepszenia życia glebowego stosujemy również środki ekologiczne z pozytywnymi mikroorganizmami, które pomagają różom w walce ze szkodnikami.

Cięcie

Aby róże wydawały kwiaty kilka razy w sezonie musimy przycinać je po każdym kwitnieniu. Obcinamy przekwitłe kwiatostany wraz z dwoma liśćmi poniżej.

Szkodniki i choroby

W ciepłych miejscach przy gorących ścianach lubią żerować skoczki i mszyce. Regularnie sprawdzamy kondycję naszych róż i stosujemy środki ochrony. Łatwo odstraszymy szkodniki opryskując krzewy środkami ekologicznymi, np. wywarem z czosnku lub roztworem sody. Środki z miedzią i siarką oraz mączka skalna skutecznie ochroni liście przed chorobami róż np. mączniakiem i plamistością.

róża ‘Pashmina®’
róża ‘Pashmina®’
Fot. Katarzyna Cholewińska

Skomentuj:

Jak sadzić róże w pojemnikach?