Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Trendy w dekarstwie na rok 2023 skupiają się na nowoczesności, ekologii, bezpieczeństwie oraz estetyce

sponsorowany

Nowoczesne trendy coraz odważniej pojawiają się w branży dekarskiej. Pojawiające się nowe rozwiązania technologiczne i wymagania jakie klienci i producenci stawiają firmom na rynku, zmuszają te ostatnie do rewizji swojej dotychczasowej polityki biznesowej i otwarcie się na nowe produkty. Co będzie trendem w 2023 roku? Jakie rozwiązania techniczne staną się dominujące i jak powinni się do tego przygotować klienci oraz firmy działające na rynku?

Teviva dachówki betonowe Braas
Teviva dachówki betonowe Braas
Fot. BMI Polska

Fotowoltaika jako ekologiczne rozwiązanie

Nie będzie zaskoczeniem, że jednakowo firmy, jak i klienci zwracają się coraz chętniej ku rozwiązaniom związanym z szeroko rozumianą ekologią. To z jednej strony rosnąca świadomość, konieczności przestawienia się na efektowną czystą energię, a z drugiej presja wymogów prawnych jednakowo, jeśli chodzi o prawo unijne, jak i krajowe. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest tu fotowoltaika, a panele słoneczne, muszą być dopasowane do nowoczesnych konstrukcji budynków – ścian, jak i dachów. Kluczem jest połączenie efektywnego systemu wytwarzania energii z architekturą budynków.
Z pomocą projektantom i wykonawcom przychodzi system BMI Braas PV Premium. Idealnie współgra on z najpopularniejszymi dachówkami - Teviva, Tegalit i Turmalin. Niewątpliwą zaletą systemu jest nie tylko możliwość łatwego dopasowania, ale też prostota montażu i praktycznie nieograniczone możliwości aranżacji płytek z panelami. Dodatkowym plusem jest nowoczesny, estetyczny wygląd.

Braas PV Premium
Braas PV Premium
Fot. BMI Polska

Znikające kominy

Wraz z coraz częstszym korzystaniem z rozwiązań z zakresu szeroko rozumianej fotowoltaiki, rośnie popularność rekuperacji oraz pomp ciepła. To w naturalny sposób powoduje konieczność rezygnacji bądź demontażu w starszych budynkach – kotłów węglowych czy olejowych. Decyzje o porzuceniu tradycyjnych systemów dostarczania ciepła, przyśpieszają dotacje, jakie oferuje państwo polskie i programy unijne. Korzystając z instytucjonalnego wsparcia, można odzyskać nawet do 50% kosztów całej inwestycji. Jednocześnie współdziałanie pomp ciepła i fotowoltaiki jest rozwiązaniem nie tylko pro ekologicznym, ale też korzystnym ekonomicznie. Wszystko to sprawia, że w nowoczesnych projektach domów, niepotrzebne stają się kominy. Zamiast nich stosuje się nasadki antenowe, kominki wentylacyjne oraz odpowietrzniki instalacji. Nowoczesne dachy to powierzchnie wielopołaciowe lub jednopołaciowe, pozbawione kominów.

Instalacje odgromowe

Bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa domownikom jest system odgromowy. Są one konieczne przy dachach pokrytych fotowoltaiką, jednak coraz częściej instaluje się je także na tradycyjnych dachach, w starszych budynkach. To nie tylko większe bezpieczeństwo mieszkańców. Niejednokrotnie firmy ubezpieczeniowe, odmawiają wypłaty odszkodowania w przypadku wystąpienia szkód z powodu katastrofy naturalnej, uzasadniając to brakiem odpowiedniej instalacji odgromowej.
Kolejnym elementem bezpieczeństwa domu jest zabezpieczenie przeciwwiatrowe. Instalacje należy powierzyć specjalistom, gdyż jej skuteczność uzależniona jest od właściwego procesu ułożenia dachu zgodnego z wytycznymi Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy. Kluczowym elementem jest właściwy dobór klamer mocujących dachówki i ich prawidłowe umocowanie. Tam, gdzie występują częste i obfite opady śniegu, warto zastanowić się nad montażem zabezpieczeń przeciwśnieżnych.

W modzie jest minimalizm

Efektowne formy architektoniczne i przepych odchodzą powoli do lamusa. Teraz w modzie jest minimalizm i funkcjonalność. Największą popularnością cieszą się proste formy architektoniczne budynków – prostokąt, kwadrat. Optymalnym rozwiązaniem staje się dwuspadowy dach. Wyzwaniem dla projektantów i firm budowlanych staję się odpowiedni dobór dachówek, które z jednej strony wpiszą się w prostotę projektu, ale podkreślą wyjątkowość dachu i domu. Według ekspertów najlepsze pod tym względem są dachówki płaskie BMI Braas Teviva CISAR. Zastosowano tu nowoczesną technologię trzech warstw. Te nie tylko sprawiają, że dachówka wygląda efektownie i elegancko, ale też zwiększają jej trwałość i odporność. Kolejną zaletą dachówek tego typu jest łatwość ich montażu. Najczęściej mają płaski i prosty kształt, co współgra z trendem minimalistycznym w architekturze.

Dachówka Teviva
Dachówka Teviva
Fot. BMI Polska

Dach jest częścią domu

O ile wcześniej dach, traktowany był wyłącznie w sensie funkcjonalnym i użytecznym, co powodowało, że projektanci nie przykładali większej wagi do jego wyglądu, to dziś pokrycie dachowe uważa się za integralną część budynku. Sama konstrukcja ma być nie tylko bezpieczna i skutecznie zabezpieczać wnętrze budynku. Ma też w szerokim sensie – ozdabiać dom. Trendy 2023 roku to też powszechne wykorzystanie nowoczesnych technologii, zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa mieszkańców i trwałości samego dachu. Upowszechnienie technologii sprawiło, że dachy 2023 są odporne na uszkodzenia mechaniczne i dłużej zachowują swoje pierwotne właściwości fabryczne. Lepsza jakość pokryć dachowych sprawia, że producenci chętniej udzielają długoletnich gwarancji na montowane przez siebie pokrycia dachowe  np. Gwarancja Systemowa BMI Braas

    Więcej o:

Skomentuj:

Trendy w dekarstwie na rok 2023 skupiają się na nowoczesności, ekologii, bezpieczeństwie oraz estetyce