Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Typy bram garażowych. Jaką wybrać do przydomowego garażu?

Artykuł sponsorowany

Jakie powinny być dobre drzwi garażowe? Funkcjonalne, niezawodne i estetyczne. Pod tymi określeniami można jednak rozumieć bardzo odmienne cechy. Z tego powodu producenci bram, tacy jak Hörmann, oferują rozwiązania dopasowania do potrzeb i gustów różnych osób. Warto je poznać, by wybrać najlepsze drzwi do swojego garażu.

Typy bram garażowych.
Typy bram garażowych.
Hörmann

Jak zbudowane mogą być drzwi garażowe?

Drzwi garażowe różnią się przede wszystkim kierunkiem otwierania skrzydeł lub segmentów. Przed zakupem któregokolwiek z rodzajów bram trzeba zastanowić się, ile przestrzeni będzie potrzebował dany egzemplarz po otworzeniu. W innym przypadku istnieje ryzyko niepotrzebnego ograniczania ilości miejsca przed lub w garażu.

Bramy garażowe jedno- i dwuskrzydłowe

Najprostsze, choć wcale nie gorsze od innych konstrukcje, produkowane są z jednego płata materiału. Brak elementów, które łączyłyby się w jedno skrzydło, zapewnia doskonałą izolację termiczną wnętrza. Trzeba jednak pamiętać, że na tego typu bramę potrzeba dużo miejsca przed wjazdem. W innym przypadku będzie ona tarasować podwórko lub co gorsza chodnik biegnący przy domu.

Rozwiązaniem dla osób zdecydowanych na ten rodzaj bramy, są drzwi garażowe dwuskrzydłowe. Podzielona na pół powierzchnia, którą się otwiera, pozwala na znaczne ograniczenie tymczasowo zablokowanego terenu.

Segmentowe bramy do garażu

Jeśli jednak i taka konstrukcja będzie zajmować zbyt dużo miejsca przed garażem, lepiej zamontować bramę segmentową. Podobnie jak modele wykonane z litego materiału, takie drzwi mogą otwierać się na bok (czy na boki w przypadku wariantu dwuskrzydłowego) lub do góry.

Decyzję o instalacji takiej bramy należy jednak przemyśleć. Powodem jest mechanizm odpowiedzialny za ich rozsuwanie lub podnoszenie. W trakcie ruchu drzwi składają się, by następnie się rozłożyć. W pierwszym przypadku potrzebne jest więc miejsce przy bocznej ścianie lub ścianach, a w drugim – pod sufitem.

Rolowane bramy garażowe

Wszędzie tam, gdzie przestrzeni na otwarcie drzwi bardzo brakuje, pozostaje montaż konstrukcji rolowanej. Zasada działania takich bram jest taka sama jak w przypadku krat zabezpieczających sklepy np. w galeriach handlowych. Drzwi tego rodzaju zbudowane są z połączonych ze sobą wąskich listw z tworzywa sztucznego lub metalu. Dzięki temu mechanizm odpowiedzialny za ich podnoszenie może nawijać je na rolkę umieszczoną w niewielkiej kasecie. Ta z kolei umieszczona jest nad wejściem.

Co daje zamocowanie takiej bramy? Nieporównywalną z innymi typami drzwi do garażu oszczędność miejsca. Nic nie blokuje obszaru przed wjazdem ani wewnątrz pomieszczenia. Zawieszona nad wjazdem kaseta zajmuje przeciętnie do około 30 cm przestrzeni. Dzięki temu drzwi rolowane da się zamontować w każdym garażu. Warto się nimi zainteresować, szczególnie gdy wjazd wychodzi wprost na chodnik lub jezdnię.

Z czego wykonuje się drzwi garażowe?

Zarówno drzwi garażowe dwuskrzydłowe, jak i zbudowane z jednego płata materiału, mogą być wykonane z drewna. Zaletą tego naturalnego tworzywa jest przede wszystkim wygląd. Niezależnie od tego, czy fasada budynku utrzymana jest w klasycznym stylu, czy ma nowoczesny design, drewno prezentuje się estetycznie i elegancko. Dodatkowo bardzo dobrze utrzymuje ciepło w budynku. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga regularnej pielęgnacji dwa razy do roku – na jesień i wiosnę.

Osoby, które zdecydują się na drzwi garażowe zbudowane z większych segmentów lub rolowane, mają możliwość wyboru wariantu z tworzywa sztucznego imitującego drewno. Oprócz tego tak samo, jak w przypadku bram skrzydłowych, nabyć mogą bramę wykonaną z metalu lub tworzywa sztucznego. Atutem obu tych materiałów jest brak konieczności konserwacji powierzchni.

W jaki sposób otwiera się drzwi garażowe?

Przed udaniem się do producenta lub dystrybutora warto jeszcze się zastanowić, jak drzwi garażowe mają się otwierać. Od tego wyboru zależy komfort ich użytkowania. Wygodnym rozwiązaniem jest powiązanie mechanizmu poruszającego bramą z aplikacją Hörmann BlueSecur. Dzięki temu do uruchomienia napędu wystarczy wybór odpowiedniej opcji na ekranie smartfona.

W ofercie Hörmann znajdują się także napędy do drzwi garażowych otwieranych pilotem. Choć zasada ich działania jest zupełnie inna niż aplikacji (do otwarcia wykorzystuje się nadajnik i odbiornik na podczerwień, a nie Bluetooth), w obu rozwiązaniach zaletą jest możliwość zdalnego sterowania bramą.

Która z technologii jest więc lepsza? Zależy to wyłącznie od osobistych preferencji. Korzystanie z aplikacji eliminuje potrzebę noszenia przy sobie dodatkowego urządzenia, jakim jest pilot. Ten z kolei docenią osoby, które wolą osobny sprzęt, by nie przejmować się stanem naładowania smartfona.

 

    Więcej o:

Skomentuj:

Typy bram garażowych. Jaką wybrać do przydomowego garażu?