Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ukorzeniacz - co to jest i do czego służy?

Katarzyna Jodłowska

Ci którzy próbowali rozmnożyć swojej rośliny wiedzą że by ukorzenić nowe sadzonki wystarczy je zazwyczaj- po obcięciu - wstawić do wody a czasem nawet posadzić wprost do ziemi. Zwykle to działa, ale są gatunki roślin które niechętnie tworzą korzenie - wtedy z pomocą przychodzi ukorzeniacz, który zmotywuje je do wytworzenia pięknych i zdrowych korzeni. Zobacz jak to działa.

Ukorzeniacz
Ukorzeniacz
Fot. Shutterstock/Stanislav71

Co to jest i jak działa ukorzeniacz?

Ukorzeniacz to specjalistyczny preparat zawierający syntetyczne hormony roślinne auksyny, które wspomagają u roślinnych sadzonek zielonych, półzdrewniałych i zdrewniałych  wytworzenie systemu korzeniowego.  Auksyny są dodatkowo wspierane przez witaminy oraz wszelkie niezbędne mikroskładniki pokarmowe, takie jak potas, fosfor, miedź, bor, żelazo, mangan, cynk i molibden. Co bardzo ważne, tego rodzaju preparaty nie tylko pobudzają ukorzenianie się rośliny, ale zabezpieczają również sadzonki przed gniciem. Ukorzeniacze zawierają zazwyczaj kwasy: u-indolilooctowy (IAA), α-naftylooctowy (NAA), u-indolilomasłowy (IBA). Ukorzeniacz również zawiera środki antygrzybicznie, gwarantując tym zdrowy wzrost. Zwykle występuje w postaci pudru i proszku, który dokładnie oblepia łodygę rośliny, którą chcemy rozmnożyć.

Własne sadzonki z krzewów zimozielonych

Jak stosować ukorzeniacz?

W sproszkowanej formie ukorzeniacza zanurzamy w nim sadzonki wierzchowe rośliny którą chcemy rozmnożyć.  Sadzonka powinna być wcześniej zwilżona by proszek lepiej się do niej przylepił. Jeśli sadzonka ma dużo liści można je obciąć by zmniejszyć powierzchnię parowania.  Tak przygotowaną sadzonkę umieszczamy w pojemniku z mieszkanką torfu i ziemi i zakrywamy pojemnik torebką foliową. Korzenie powinny się wytworzyć już po kilku tygodniach - w zależności od rośliny. 

Rozmnażanie roślin w ogrodzie

Ukorzeniacz jaki wybrać?

W sklepach znajdziemy szeroką ofertę ukorzeniaczy - w płynie i pudrze. Nasz wybór powinien być rodzajem sadzonki jaka chcemy ukorzenić: 

  • Do sadzonek zielonych i półzdrewniałych przeznaczone są ukorzeniacze A. Polecany jest do ukorzeniania sadzonek drzew i krzewów (np. róż, żywotników)
  • Do sadzonek zielnych doniczkowych i szklarniowych - ukorzeniacze B. Najczęściej stosowany do roślin balkonowych np. pelargonii, chryzantem
  • Do sadzonek zdrewniałych i półzdrewniałych przeznaczone są preparaty AB. Ten można stosować do najtrudniej ukorzeniających się roślin - np. magnolii czy różaneczników

Ukorzeniacz - cena

Cena ukorzeniacza nie powinna przekroczyć kilkunastu złotych przy objętości 30 ml. Często możemy spotkać również nawozy ukorzeniające w podobnej cenie.

DIY - jak zrobić domowy ukorzeniacz?

Ci, którzy nie chcą ponosić kosztów zakupu ukorzeniacza lub uwielbiają wykorzystywać naturalne produkty na swoim balkonie albo ogródku zachęcamy do wykorzystania dostępnych w każdej kuchni produktów jako ukorzeniaczy:

  • cynamon
  • ocet jabłkowy - zabezpiecza przed grzybami
  • miąższ  z aloesa
  • aspiryna

Ukorzeniacz - jak go stosować?

Ostatnio najbardziej popularnym ukorzeniaczem stał się cynamon. Nie pobudza on co prawda systemu korzeniowego ale zawiera substancje antygrzybiczne, które chronią młode rośliny przed zgorzelem siewek. Odciętą roślinę moczymy w wodzie, potem obtaczamy w sproszkowanym cynamonie i wsadzamy do ziemi.

Jak przygotować rozsadę do skrzynek

Skomentuj:

Ukorzeniacz - co to jest i do czego służy?