Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

„Warszawa w kwiatach i zieleni” wspiera walkę ze zmianami klimatu

MP, Katarzyna Jodłowska

Jak mycie warzyw może pomóc w oszczędzaniu wody, a dbanie o ogród pszczołom? Organizatorzy Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” pokazują jak obydwie te czynności mogą wspomóc walkę ze skutkami zmian klimatycznych. 12 oraz 22 czerwca inicjują ekologiczne akcje, do udziału w których zachęcają wszystkich warszawiaków.

Warszawa w kwiatach i zieleni
Warszawa w kwiatach i zieleni
Fot. Warszawa w kwiatach i zieleni

Jeden z najważniejszych zasobów na Ziemi – woda – od dawna się kurczy. Z roku na rok  jest jej coraz mniej. W Polsce mamy najniższy zasób wód w całej Unii Europejskiej, a ilość przypadającej wody na obywatela jest trzykrotnie niższa niż norma. Mimo niedawnych opadów, które poprawiły warunki wilgotnościowe, to nadal w Polsce mamy suszę – żeby nadrobić deficyt wody deszcz musiałby padać nieprzerwanie przez kilka następnych tygodni. Organizatorzy 37. Konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni” chcą zachęcić całą stolicę do oszczędzania wody! Niezależnie od opadów każdy może pomóc roślinom w swoim otoczeniu. I na dodatek nie wymaga to żadnego wysiłku. Co należy zrobić?

Nie marnuj wody!

  • Zachowuj wodę (bez detergentów) z mycia warzyw/owoców/rąk.
  • Zaoszczędzoną wodę przelej do butelki i wyrzucając śmieci podlej okoliczne drzewko/krzew czy trawnik.
  • Zachęć sąsiadów/przyjaciół/rodzinę do tego samego! Małe zmiany mają wielki wpływ na środowisko! ☺
  • Wejdź na profil na Facebooku @Warszawawkwiatach i pod dedykowanym postem oznacz znajomych, których chcesz zachęcić do podjęcia wyzwania oszczędzania wody.
     

22 czerwca ruszy druga akcja: #warszawawkwiatachdlapszczół. Ponad 300 tysięcy gatunków roślin na świecie jest zapylanych m.in. przez pszczoły. Bez pracy tych owadów nie moglibyśmy wyprodukować nawet 90 procent produktów żywnościowych. Niestety aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożonych wyginięciem. Brakuje im pożywienia, przez co zmniejsza się liczebność populacji. Na szczęście każdy z nas może przyczynić się do poprawienia ekosystemu zwiększając tym samym ich szansę na przetrwanie. Wystarczy posadzić kwitnące rośliny – im więcej różnorodnych kwiatów miododajnych takich jak: wrzosy, lawenda, dalia, nachyłek, słonecznik, kocimiętka, jeżówka czy zioła, tym więcej pożywienia mają pszczoły. Dzięki temu nie tylko ukwiecamy swoje okno, balkon czy ogród, ale pomagamy przetrwać zagrożonemu gatunkowi.

Warszawa w kwiatach i zieleni
Warszawa w kwiatach i zieleni
Fot. Warszawa w kwiatach i zieleni

Posadź miododajne kwiaty

Wrzuć zdjęcie z hashtagiem #warszawawkwiatachdlapszczół

Podaj info o akcji dalej!

Więcej informacji o akcjach oraz o 37. Konkursie „Warszawa w kwiatach i zieleni” oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie www.warszawawkwiatach.pl oraz na Facebooku www.facebook.com/warszawawkwiatach i Instagramie www.instagram.com/warszawawkwiatach/

Organizatorzy: Miasto Stołeczne Warszawa, współorganizator Towarzystwo Przyjaciół Warszawy

    Więcej o:

Skomentuj:

„Warszawa w kwiatach i zieleni” wspiera walkę ze zmianami klimatu