Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Warzywnik – mały domek dla naszych warzyw

Robert Gutowski

Coraz więcej osób marzy o warzywach z własnej hodowli. Niestety, często nasze plany ogranicza mała ilość miejsca w ogródku, a nawet jego brak. Właściwie można powiedzieć, że im bardziej niedogodne mamy warunki, tym nasze marzenia są silniejsze. Problemu nie stanowi założenie warzywnika w przestronnym ogrodzie, ale jak to zrobić w malutkim ogródku albo w bloku? Na szczęście na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań, które pomogą nam w spełnieniu naszych ekologicznych marzeń. Są to propozycje gotowych warzywników, które sprawdzą się zarówno na małym balkonie, jak i w większym ogrodzie. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Warzywnik
Warzywnik
Fot. Shutterstock/ampol sonthong

Warzywnik pionowy

Propozycja pierwsza – warzywnik pionowy. Można powiedzieć, że to taki ogródek, który zamiast rozrastać się wszerz, pnie się ku górze. To najczęściej drewniana konstrukcja składająca się z pionowej podstawy i zamocowanych do niej donic. Do uprawy nisko rozrastających się lub zwisających roślin najlepsza będzie wersja z kilkoma donicami ustawionymi pionowo jedna nad drugą. Dla roślin pnących dostępne są warzywniki z jedną dużą donicą w podstawie i kratką, do której będziemy mogli mocować długie pędy. Na rynku znajdziemy bardzo duży wybór gotowych pionowych warzywników, ale możemy je także zamówić na wymiar. Dzięki temu możemy stworzyć przepiękny ogród warzywny, który dzięki samej drewnianej konstrukcji będzie wyglądał naprawdę zjawiskowo. Na szczególną uwagę zasługują warzywniki rozciągnięte na całej długości ściany domu, ułożone w szachownicę, niczym regał z warzywami. Warto obejrzeć kilka gotowych realizacji planując swoją.

 

Warzywnik pionowy
Warzywnik pionowy
Fot. Shutterstock/Piyachok Thawornmat

Warzywnik pionowy na balkon

Warzywnik pionowy to najczęściej wybierane rozwiązanie na balkony, choć trzeba przyznać, że ze względu na dekoracyjność cieszy się powodzeniem nawet wśród posiadaczy większych ogrodów. Dzięki tej konstrukcji nawet na bardzo małej przestrzeni możemy zmieścić sporo warzyw. Oprócz wspomnianych już drewnianych konstrukcji gotowych i robionych na zamówienie, możemy zakupić także warzywniki stalowe z donicami z tworzywa sztucznego, które będą zapewne wymagały mniej zabiegów konserwacyjnych niż drewno.

Warzywnik pionowy Castorama

Szukając rozwiązań na balkon w Castoramie warto obejrzeć donicę z kratką, która jest przeznaczona do  hodowli roślin pnących. Wykonana z zaimpregnowanego drewna sosnowego w kolorze brązowym, jest przystosowana do całorocznego użytkowania. Choć produkt widnieje jako donica, to ciekawe rozwiązanie do hodowania warzyw z długimi pędami i tych, które potrzebują podpór. Sprawdzi się idealnie zarówno w przydomowym warzywniku, jak i podczas rozsiewania lub rozsadzania roślin. Koszt donicy z kratką 40 x 31 x 140 cm to blisko 200 zł.

Warzywnik na balkonie

Jeżeli marzenia o własnym ogródku idą w parze z sympatią do majsterkowania, możemy spokojnie odrzucić gotowe rozwiązania i sami stworzyć własny, mały ogródek warzywny. Niewątpliwie takie rozwiązanie będzie cieszyło podwójnie. A możliwości jest wiele. Poza własnoręcznym stworzeniem oryginalnego pionowego warzywnika z drewna, możemy także w tym celu wykorzystać takie półprodukty jak palety, drewniane skrzynki transportowe, a nawet butelki PET. Warzywa na balkonie możemy też hodować po prostu w skrzynkach balkonowych, donicach, czy workach (np. ziemniaki). Ciekawym rozwiązaniem jest także stworzenie na ścianie konstrukcji z workami. Wszystko zależy od naszej wyobraźni i umiejętności.

 

Warzywnik na balkon
Warzywnik na balkon
Fot. Shutterstock/CGN089

Warzywnik w ogrodzie

Posiadacze ogrodów mają niewątpliwie więcej możliwości do uprawy warzyw, choć często wykorzystują balkonowe rozwiązania ze względu na ich atrakcyjność i zaoszczędzenie miejsca. Poza typową hodowlą w gruncie, coraz częściej stosuje się rozwiązania wysokościowe ze względu na to, że uniezależniają one od rodzaju ziemi w ogrodzie, a także pomagają walczyć ze szkodnikami. Jednym słowem ogródek warzywny położony wyżej jest łatwiejszy do opanowania. Na rynku znajdziemy warzywniki drewniane, betonowe, z tworzyw sztucznych. Możemy je wykonać także samodzielnie np. zestawiając ze sobą skrzynie transportowe, palety, układając murki z cegieł lub kamieni ozdobnych, można wykorzystać także stare podkłady kolejowe.

Warzywnik w ogrodzie
Warzywnik w ogrodzie
Fot. Shutterstock/Joanne Dale

Warzywnik betonowy

Warzywnik wykonany z betonu to na pewno bardzo trwałe rozwiązanie, w przeciwieństwie do rabat drewnianych, które z czasem ulegają rozkładowi. Na rynku znajdziemy głównie gotowe rozwiązania modułowe. Dzięki temu możemy w dowolne strony nasz warzywnik rozbudowywać, tworzyć własne kształty, wysokości oraz stopniowania. Skrzynie ustawiamy na gruncie wedle własnego projektu, dno pozostawiając otwarte (należy je jednak zabezpieczyć siatką przed gryzoniami takimi jak np. nornica) Wewnętrzne ściany wykładamy folią. Następnie wnętrze wypełniamy wybranymi mieszankami ziem, kompostem, nawozami i warzywnik jest gotowy do sadzenia. Ze względu na wyższą wytrzymałość i wysoki koszt transportu, warzywnik betonowy nie należy do najtańszych, ale jest to inwestycja na lata.

Warzywnik drewniany

Warzywniki drewniane to drewniane ramy, które możemy zakupić już gotowe wyściełane folią, lub zamówić pod wybrany przez nas wymiar. Występują w przeróżnych rozmiarach i konfiguracjach. Popularne są warzywniki drewniane na nogach lub z wbudowaną kratką – podziałką na poszczególne rośliny. Na drewniany warzywnik warto wybierać twarde rodzaje drewna, które posłużą na pewno dłużej niż te ze świerku czy sosny. Surowe drewno możemy samodzielnie pomalować wedle uznania. Decydując się na warzywnik z drewna warto zakupić kilka mniejszych skrzynek i zestawić je ze sobą co daje nam możliwość sadzenia warzyw o różnych upodobaniach glebowych.

Warzywnik Castorama

Jednym z gotowych rozwiązań są grządki drewniane, które dostaniemy od ręki np. w Castoramie. To modułowe rabaty, które możemy dowolnie zestawiać, np. jedna na drugiej wykonane z wysokiej jakości nieimpregnowanego drewna. Możemy je zatem samodzielnie wykończyć, nadając wymarzony kolor. Rabaty są łatwe w montażu, bez użycia narzędzi. Dostępne w dwóch rozmiarach: 0,8 x 0,6 m i 1,2 x 0,8 m. W sklepie można dokupić do nich osłonę do sadzonek w tych rozmiarach. Za jedną sztukę mniejszej grządki zapłacimy niecałe 60 zł, większej - 85 zł. Koszt osłon do grządek to kilkanaście złotych za sztukę.

 

Warzywnik w skrzyniach
Warzywnik w skrzyniach
Fot. Shutterstock/Paul Maguire

Warzywnik w skrzyniach

Warzywnik w skrzyniach to bardzo ciekawe rozwiązanie. W pojemnikach nasze warzywa będą miały nie mniej uroku niż rabaty kwiatowe, a oprócz walorów wizualnych będzie można je dodatkowo zjeść! Wbrew pozorom w skrzyniach możemy uprawiać nie tylko zioła, ale większość warzyw, które jemy na co dzień. Im bardziej różnorodna będzie nasza kompozycja warzywna tym lepiej. Zestawiając w skrzyniach kolorowe sałaty, groszek, kalarepy, kolorowe kapusty, papryki i różnorodne zioła będziemy się cieszyć ich widokiem nie mniej niż roślinami ozdobnymi. Skrzynie bez problemu zakupimy w sklepach stacjonarnych i internetowych, możemy także wykorzystać skrzynie transportowe.

Warzywniki w Leroy Merlin

Spory wybór gotowych warzywników znajdziemy w Leroy Merlin. Dostępne są tu rozwiązania dla każdego: od estetycznych drewnianych warzywników pionowych na balkony, przez piętrowe lub osadzone na nogach skrzynki do małych ogródków, do modułowych skrzyń w różnych rozmiarach do większych ogrodów. Najprostsze formy kupimy już od 52 zł, warzywniki pionowe w granicach 250 - 350 zł. Na miejscu dostaniemy kompleksowo resztę akcesoriów do założenia warzywnika, jak narzędzia, ziemię, nasiona itp.

    Więcej o:

Skomentuj:

Warzywnik – mały domek dla naszych warzyw