Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Plakaty na ścianę. Jakie plakaty i obrazy wybrać do salonu, kuchni i sypialni?

WYBÓR I TEKST: Edyta Jabłońska/MŚ

Idealne plakaty do salonu, sypialni, pokoju dziecięcego i kuchni wybierzesz z łatwością. To świetna ozdoba wnętrza, ponadto doskonały pomysł na prezent. Zobacz, co jest modne i jak wyeksponować plakaty na ścianie.

plakaty
Plakat z Kolekcji stroje ludowe #1
posterpolytechnic.com

Plakaty na ściany - dekoracja wnętrza

Domowa galeria to prosty i efektowny sposób na udekorowanie wnętrza i podkreślenie jego stylu. Nic dziwnego, że stał się w ostatnim czasie bardzo modny, a wybór plakatów na ściany i obrazów niemal nieograniczony. Dekoracje te warto dobrać do stylu wnętrza, ale można przy wyborze wziąć pod uwagę obecne trendy. Otóż, od kilku sezonów popularne są plakaty w stylu boho, czyli zdjęcia traw, bydła, wzory mandali i piękne krajobrazy. Do głosu coraz silniej dochodzą też fotografie i plakaty w stylu retro. Tu zauważamy dwa główne trendy – inspiracje z 50. i 60. ubiegłego wieku oraz ilustracje rodem z albumów XIX wieku, najczęściej botanicznych. Niezmiennie popularnością cieszą się typografia oraz plakaty na ściany przedstawiające architekturę miast, mapy i plany miejscowości. By nadać galerii oryginalności i elegancji wyszukując ciekawe dekoracje zwróć też uwagę na grafiki, akwarele lub rysunki autorskie, reprodukcje znanych mistrzów lub obrazy inspirowane ich twórczością. Oprócz pięknej grafiki liczy się oprawa. Zazwyczaj ramki kupić można w tym samym sklepie co ilustracje. Jeśli chcesz stworzyć harmonijną całość, wybierz jeden typ oprawy, a jeśli kompozycja plakatów ma wprowadzić do wnętrza trochę energii, połącz kilka rodzajów ram.

Zobacz także: Kultowe plakaty i prace młodych twórców >>

Plakaty na ścianę: miejsce na galerię

Kiedy już wybrałeś plakaty na ścianę i mniej więcej wiesz, w jakim stylu będzie twoja galeria, zastanów się, na jakiej ścianie zawiśnie. Dobrze, żeby była widoczna z różnych części wnętrza. Często takie dekoracje powstają nad stołem, sofą, łóżkiem lub wokół telewizora. Można też wykorzystać nieduży fragment ściany przy drzwiach, regale lub oknie, ale wówczas wybierz mniejszą liczbę ilustracji. Plakaty na ścianę mogą stanowić uzupełnienie aranżacji wnętrza lub jego dominantę - w zależności od tego, czy użyjemy subtelnych wzorów i delikatnych ramek, czy raczej wyrazistych motywów i dekoracyjnego obramowania. Pozostaje też zaplanowanie układu plakatów - jakie opcje mamy do wyboru?

Zobacz: Jak wieszać obrazy we wnętrzach? >>

Plakaty: dobry układ

Teraz wystarczy już zdecydować się, ile i jak duże plakaty mają stworzyć galerię. Duże formaty wyglądają efektownie, ale dobrze prezentują się w większych wnętrzach. Można połączyć różne wielkości i stworzyć dynamiczną kompozycję. Pamiętaj jednak, że miniatur nie będzie widać z daleka, dlatego wieszaj je tylko na takiej ścianie, do której można podejść Na efekt ogromny wpływ ma układ ramek na ścianie. W ostatnich sezonach panuje w tym zakresie pełna dowolność. Aby jednak aranżacja plakatów nie wyglądała chaotycznie, warto zastosować jedną, dwie lub wszystkie trzy poniższe zasady:

  • powieś plakaty w rzędach – pionowych lub poziomych,
  • stwórz zamkniętą kompozycję w dowolny geometryczny kształt, to znaczy powieś ramki w taki sposób, by stworzyły kwadrat, prostokąt, koło lub owal,
  • zachowaj pomiędzy poszczególnymi ramkami równe odstępy.

Kiedy już zdecydujesz się, jak chcesz powiesić plakaty, ułóż je wpierw na dużym kawałku szarego papieru, na stole lub podłodze. Przyjrzyj się, czy właśnie o taki efekt chodziło. Jeśli tak, odrysuj każdą z ramek na papierze. W ten sposób powstanie szablon, który należy przyłożyć do ściany. Przebijając papier ostrym szpikulcem, np. gwoździem, zaznacz miejsce zawieszenia każdej z ramek. Zdejmij papier ze ściany. Teraz przystąp do powieszania ramek.

Zobacz: Pomysły na domową galerię obrazów >>

Plakaty do sypialni

W pomieszczeniu przeznaczonym na nocny odpoczynek musimy się wyciszyć, by móc spokojnie zasnąć, dlatego wybierz plakaty do sypialni w stonowanej tonacji barw. Mogą być nostalgiczne lub tajemnicze, ale powinny wzbudzać wyłącznie pozytywne emocje. Cała galeria – plakaty, zdjęcia i ramki - powinny stworzyć harmonijną całość – energetyczne, żywe barwy, plakaty o kontrowersyjnym przesłaniu pozostaw poza tym wnętrzem. Jeśli jest to sypialnia pary, dekoracje mogą nawiązywać do relacji dwojga ludzi, podkreślać ich uczucie. Można też wzmocnić ten przekaz wspólnymi zdjęciami, pokazującymi szczęśliwe chwile - szczególnie, kiedy planujemy umieścić w taki sposób, że będą widoczne z pozycji leżącej na łóżku. Jeśli natomiast wybrane plakaty do sypialni zamierzamy powiesić nad łóżkiem, można na ścianie naprzeciwko umieścić lustro, które będzie obijało dekoracje.

Zobacz także: Dobry sposób na życie: dziewczyna z plakatami >>

Plakaty do kuchni

Bezsprzecznie najbardziej pasującymi będą tu plakaty do kuchni przedstawiające kulinaria, ale możemy je przełamać innymi motywami, np. zdjęciami rodzinnymi, ilustracjami z albumów botanicznych lub wydrukiem ulubionego cytatu. Jeśli lubisz gotować i swoje potrawy fotografujesz, by później pokazać je w mediach społecznościowych, może warto je wydrukować i powiesić właśnie w kuchni? Takie plakaty do kuchni z osobistym sznytem pozwolą na stworzenie oryginalnej dekoracji we wnętrzu.

Zobacz także: Znany polski grafik stworzył plakaty dla Biedronki. Sklep zmienia wizerunek? >>

Plakaty do pokoju dziecka

Pokój dziecka powinien być pełen magii, bajkowych postaci i mnóstwa kolorów. Wszystkie te elementy do wnętrza można wprowadzić za pomocą plakatów, zdjęć i obrazów. Plakaty do pokoju dziecka w wieku niemowlęcym powinny być wesołe, malownicze i rozbudzające wyobraźnię. Nieco starszym dzieciom warto na ścianie powiesić ilustracje edukacyjne. Nie znaczy to, że masz oprawić stronice książek, ale zabawny alfabet czy mapa świata sprawią, że dziecko będzie się interesowało tym, co przedstawiają, a to pomoże w późniejszej nauce. Plakaty do pokoju dziecka wkraczającego w wiek nastoletni pozwól wybrać mu samodzielnie, będą wówczas zgodne z jego zainteresowaniami.

Zobacz także: Plakaty z polskich sklepów do pokoju dziecięcego >>

Plakaty: dobre, bo polskie

Polskie plakaty mogą się pochwalić wyjątkowo barwną i bogatą historią. Międzynarodową sławę zyskali plakaciści tworzący grupę znaną jako polska szkoła plakatu. Wykonywali oni głównie plakaty o tematyce kulturalnej (plakaty reklamujące filmy, spektakle teatralne, wystawy i przedstawienia cyrkowe). Uznaje się, że szczytowy okres polskiej szkoły plakatu trwał od wczesnych lat 50. do w połowy lat 60. XX w. Dziś te oryginalne plakaty osiągają zawrotne ceny na aukcjach.

Od pewnego czasu obserwujemy powrót do polskiej tradycji plakatu. Tym razem plakaty występują jednak w udomowionej wersji. Polubiliśmy je za lekką formę, oszczędną estetykę i poczucie humoru. Za to, że są stylowymi (i nie drogimi) dekoracjami ścian. Wybraliśmy dla Was 19 plakatów od młodych, polskich twórców. W naszym zestawieniu znalazły się zarówno plakaty poważne, jak i "z przymrużeniem oka". Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie!

Zobacz także: 20 unikalnych plakatów polskich artystów >>

Zobacz także: Polski projekt: Follygraph - plakaty z infografikami >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Plakaty na ścianę. Jakie plakaty i obrazy wybrać do salonu, kuchni i sypialni?