Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracja wigilijnego stołu

Monika Grabowska

Święta zbliżają się wielkimi krokami. Niedługo zasiądziemy przy wigilijnym stole. Przygotujmy się do tego już teraz, aby nie dekorować go w stresie i w biegu.

Dekorowanie domu należy do przyjemniejszych przedświątecznych czynności. Im wcześniej się tym zajmiemy, tym więcej radości przyniesie nam ozdabianie domu.

Co możemy zrobić wcześniej?

Zdecydować o stylu i kolorystyce dekoracji świątecznych. Stół wigilijny nie powinien stanowić odrębnego elementu we wnętrzu. Pozostałe ozdoby, dekoracja choinki, a nawet kolor ścian powinny komponować się z wyglądem stołu wigilijnego.

Stół może być w tradycyjnej białej czy czerwono-zielonej kolorystyce, ale bądźmy otwarci na nowe trendy. Dekoracjastołu utrzymana w modnym odcieniu fioletu czy w nietypowych szarościach może wyglądać pięknie.

Śnieżne inspiracje. Śnieżnobiały obrus, biała zastawa stołowa, szklane dodatki, kryształki, srebrne sztućce. Taki stół jest idealny dla osób ceniących klasykę.

Ciepła czerwień. Dla ceniących domową atmosferę odpowiedniejsza będzie czerwień. Może być tylko akcentem na wigilijnym stole, może sąsiadować z ciemną zielenią, może zdominować dekorację. Czerwień pięknie komponuje się ze starym złotem. Jakie elementy mogą znaleźć się na stole w pąsowej kolorystyce? Wypolerowane jabłka (możemy wbić w nie wykałaczki z imionami gości), rajskie jabłuszka, gwiazda betlejemska, orzechy włoskie pomalowane złotą farbą.

Zielono mi. Zieleń w kolorze choinki na świątecznym stole? To trafny wybór. Zieleń w połączeniu ze śnieżną bielą stworzy świeżą kompozycję. Z tym zestawem sprawdzą się srebrne lub złote akcenty. Na wigilijnym stole możemy położyć luźno choinkowe gałązki. Niech zastąpią tradycyjny stroik.

Modne fiolety. Inspiracje możemy czerpać z mody. Jeżeli większość Twoich zakupionych ostatnio ubrań jest fioletowa, przemalowałaś ścianę w sypialni na śliwkowy kolor, Twój wzrok zatrzymuje się na każdej wrzosowej rzeczy na sklepowej wystawie, to dlaczego nie ''ubrać'' wigilijnego stołu w Twój ulubiony kolor? Mówi się o ?zabawie modą?. Można też się bawić designem i wystrojem wnętrz.

Odważnie. Tylko odważni zdecydują się na stół wigilijny w szarej lub czarnej kolorystyce. Ale do odważnych świat należy?

Styl. Wybór kolorystyki na stole to nie wszystko. Mamy jeszcze do wyboru styl. Stół w białej kolorystyce może mieć różne oblicze. Może być klasyczny, może być nowoczesny, a może być w stylu ludowym. Wszystko zależy od wyboru obrusu, serwetek, kształtu zastawy stołowej, sztućców, dodatków, ozdób.

Nastrój. Aby stworzyć wyjątkowy nastrój nie zapomnijmy o świecach. Nie muszą stać jedynie na stole. Możemy je postawić na innych meblach w jadalni.

Często istniejące wyposażenie wnętrza ogranicza naszą fantazję. Jeżeli odpowiednio wcześnie zaplanujemy dekorację, będziemy mogli dokonać zmian, np. kupując lub szyjąc pokrowce na krzesła.

Możemy wykorzystać światełka choinkowe do oświetlenia stołu. Wystarczy je włożyć pod cienki obrus, lub do słoja wypełnionego bombkami, gwiazdkami z masy solnej. Jeżeli zdecydujemy się na to rozwiązanie, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (nie zostawiać włączonych światełek, jeżeli wychodzimy z pokoju, lub zostawiamy w nim dzieci. Unikajmy wody itd.).

Wystrój i dekoracje to jedynie dodatki. Zabrzmi to banalnie, ale najważniejsza jest atmosfera tworzona przez domowników. Nawet skromna dekoracja, wspólnie tworzona przez bliskich, może po latach przywoływać najpiękniejsze wspomnienia.

Skomentuj:

Dekoracja wigilijnego stołu