Pomieszczenia gospodarcze w domu

Monika Grabowska

Pomieszczenia gospodarcze będą idealnie nie tylko w domu, ale też w mieszkaniu. Dlaczego warto wydzielić miejsce na suszarnię, kotłownie, spiżarnię i schowki? Czy ma to sens?

Zaplanowanie pomieszczeń gospodarczych często oznacza ograniczenie powierzchni kuchni , salonu, korytarzy. Osoby, które postanawiają wybrać projekt z dodatkowymi pomieszczeniami, zazwyczaj nie żałują ?zmarnowanej? powierzchni. Możliwość uporządkowania przestrzeni, znalezienie miejsca na mało urokliwe przedmioty, jak odkurzacz, wiaderko czy mop, podnosi komfort życia.

Pralnia

Pralnia z wydzielonym miejscem do suszenia odciąża łazienkę z funkcji suszarni. Widok sznurków z bielizną pod sufitem jest dosyć powszechnym obrazem w Polsce. Nawet piękna łazienka, z tą wątpliwą ozdobą nie zachwyci ani naszych gości, ani nas. Nie pozwoli cieszyć się z relaksujących kąpieli po ciężkim dniu pracy.

W pralni możemy znaleźć miejsce na kosze na brudne pranie i kosze na czyste pranie czekające na prasowanie. W pralni możemy rozłożyć na stałe deskę do prasowania. Na etapie projektowania domu zdecydujmy o wyznaczeniu miejsca na kontakty (na pralkę, może suszarkę, żelazko). Pomyślmy też o miejscu do segregowania i składania prania. Może to być stół lub blat roboczy, półki, szuflady.

Może się tu przyda też zlewozmywak.

Kotłownia

W kotłowni nie musi znajdować się jedynie kocioł. Warto wygospodarować miejsce na rowery (podwieszone pod sufitem będą zajmować mniej miejsca), łyżwy, rolki, narty. Bardzo się przyda większy, głębszy zlewozmywak. Będzie to dobre rozwiązanie, jeżeli do kotłowni będziemy wchodzić z ogrodu. Po pracy czy po zabawie w ogródku będziemy mogli umyć ręce, buty, narzędzia, łapy psu. Może znajdzie się tu też miejsce na ubranie robocze?

Nigdy, gdy potrzebujesz, nie możesz znaleźć śrubokręta, młotka czy gwoździ? Nie znaczy to, że jesteś bałaganiarzem. Może Twoja przestrzeń jest źle zorganizowana. Półka z narzędziami np. w kotłowni (i odkładanie rzeczy na swoje miejsce) sprawi, że porzucimy teorię o złośliwości rzeczy martwych,. To samo dotyczy, pędzli, farb, misek, doniczek, narzędzi ogrodniczych. Jeżeli przewidzisz na nie miejsce- łatwiej będzie utrzymać porządek. Co zrobić aby inni domownicy pamiętali o odkładaniu rzeczy na odpowiednią półkę?  Na początek podpisać szafki, umieszczając na nich niewielkie karteczki. Każdy znajdzie miejsce na ?narzędzia ogrodnicze?, ?środki chemiczne?, ?narzędzia?.

Spiżarnia

Spiżarnia powinna być usytuowana w północnej części domu. Pozwoli to zachować odpowiednią temperaturę (niską) do przechowywania produktów spożywczych. W spiżarni znajdziemy miejsce na magazynowanie większych zakupów, przetworów i rzadziej używanych naczyń oraz sprzętu AGD.

Inne pomieszczenia   

Jeżeli planujemy w domu kominek, już na etapie projektowania powinniśmy przewidzieć gdzie będziemy go przechowywać, którędy wnosić do salonu.

Na co zwróci uwagę w pomieszczeniach gospodarczych?

Podłoga powinna by łatwa w utrzymaniu czystości.

Zlokalizujmy w odpowiednim miejscu instalację elektryczną i wodną. Nie zapomnijmy o wentylacji.

Warto pomalować ściany farbą umożliwiającą zmywanie.

Często używane przedmioty powinny być w zasięgu ręki. Rzadziej używane ustawmy na półkach pod sufitem.

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

Skomentuj:

Pomieszczenia gospodarcze w domu