Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pomieszczenia gospodarcze w domu: jak je urządzić?

Redakcja

Pomieszczenia gospodarcze przydają się nie tylko w domu, ale również w mieszkaniu - o ile dysponujemy przestrzenią, która umożliwia ich wydzielenie. Dlaczego warto przeznaczyć miejsce na spiżarnię, pralnię i suszarnię? Jak urządzić poszczególne pomieszczenia gospodarcze?

Pomieszczenie gospodarcze
Pomieszczenie gospodarcze
Kostikova Natalia/Shutterstock

Pomieszczenia gospodarcze

Chęć wygospodarowania przestrzeni na pomieszczenia gospodarcze często oznacza ograniczenie powierzchni kuchni, salonu czy korytarza. Warto jednak wziąć pod uwagę takie rozwiązanie, ponieważ przyniesie ono wymierne korzyści. Jakie? Przede wszystkim daje to możliwość lepszego uporządkowania przestrzeni, znalezienia miejsca na przedmioty, które nie powinny stać na wierzchu, jak odkurzacz, wiadro z mopem, rozkładana suszarka na pranie, itp. Ponadto pozwala to na "tematyczną" organizację - czyli wydzielenie miejsc, w których znajdą się akcesoria do sprzątania, prania, zapasy żywności i inne. Dzięki temu podniesiemy komfort codziennego użytkowania mieszkania czy domu, zoptymalizujemy czas poświęcany na czynności robocze, a na dłuższą metę poprawimy sobie jakość życia.

Pomieszczenia gospodarcze. Pralnia i suszarnia

Pralnia z wydzielonym miejscem do suszenia odciąża łazienkę z funkcji suszarni. W ten sposób możemy pozbyć się widoku sznurków z bielizną pod sufitem, który oszpeciłby nawet najpiękniej urządzoną łazienkę. Pomieszczenia gospodarcze przeznaczone na pralnię i suszarnię pozwalają na stworzenie salonów kąpielowych z prawdziwego zdarzenia - i przywrócenie im klimatu sprzyjającego wypoczynkowi po całym dniu pracy.

W pralni należy przewidzieć miejsce na kosze na brudne pranie (jeśli to możliwe - z podziałem na kolory) i czyste, czekające na prasowanie. Warto też od razu umieścić tam na stałe deskę do prasowania - w postaci tradycyjnego, rozkładanego modelu, który zajmuje więcej miejsca, lub bardziej nowoczesnego rozwiązania - deski mocowanej na ścianie lub zintegrowanej z meblami. Ważnym aspektem aranżacji pomieszczenia gospodarczego jest właściwe rozmieszczenie gniazdek elektrycznych. O tym należy pomyśleć już na etapie planowania instalacji (w przypadku budowania domu lub oczekiwania na odbiór mieszkania od dewelopera, kiedy można jeszcze wprowadzać poprawki do pierwotnego projektu), ewentualnie można dokonać potrzebnych zmian w późniejszym czasie, będzie się to jednak wiązało z koniecznością przeprowadzenia małego remontu. Gniadka przydadzą się do podłączenia pralki, suszarki i żelazka, a ich położenie musi uwzględniać podyktowane planowaną aranżacją wnętrza (rozmieszczeniem sprzętów i funkcji).

Pomyślmy też o miejscu do segregowania i składania prania. Może to być stół lub blat roboczy na szafce, przydadzą się też półki i pojemne szuflady. Do prania ręcznego przyda się również zlewozmywak, a do przenoszenia ubrań - miski - szczególnie, jeśli mamy do dyspozycji ogród, w którym planujemy rozwieszać pranie latem do wyschnięcia. Szafka na detergenty nie musi być zamykana, skoro zamykane jest pomieszczenie gospodarcze. A jeśli pralnia jest jedynym wnętrzem o takim przeznaczeniu, pamiętajmy, żeby umieścić tam również odkurzacz i wiadro z mopem.

Pomieszczenia gospodarcze. Kotłownia w domu

W kotłowni nie musi znajdować się jedynie kocioł. Jeśli tylko przestrzeń na to pozwala, można wygospodarować miejsce do przechowywania na rzeczy, których nie chcemy trzymać na widoku. Musimy jednak pamiętać, że w tym pomieszczeniu nie wolno przechowywać przedmiotów łatwopalnych. Kiepskim pomysłem będzie też umieszczeniu to przetworów - w kotłowni przeważnie jest ciepło, a takie warunki mogą sprawić, że żywność ulegnie zepsuciu (dotyczy to szczególnie tej, którą chcielibyśmy przechowywać przez dłuższy czas).

Pomieszczenia gospodarcze. Składzik i warsztat

Wnętrza o takim przeznaczeniu spotykamy najczęściej w domach jednorodzinnych. W składziku umieszczamy rowery (podwieszone pod sufitem zajmują mniej przestrzeni), łyżwy, rolki, narty, walizki, sprzęt sportowy wykorzystywany w ogrodzie, zabawki ogrodowe chowane na czas zimy, narzędzia ogrodnicze i nawozy.

Wśród pomieszczeń gospodarczych ważną rolę pełni również warsztat, gdzie na regałach lub półkach ściennych umieszczamy narzędzia, sprzęt i akcesoria do remontów, farby, kleje, rozpuszczalniki, zapasowe panele podłogowe, zapasowe rolki tapet, żarówki i inne. Śrubki i gwoździe warto umieścić w zamykanych pojemnikach - dzięki temu nawet zrzucenie ich na podłogę nie spowoduje bałaganu. Aby ułatwić sobie pracę, dobrze jest umieścić na pudełkach etykiety z opisem zawartości. Blat do pracy w warsztacie najlepiej umieścić na podstawie, która pozwala zmieniać jego położenie w razie potrzeby. Do tego przyda się lampka na ruchomym ramieniu, które pozwoli na sterowanie strumieniem światła - oraz wygodne, dostosowane do specyfiki pracy, krzesło lub taboret, również z możliwością regulacji.

Pomieszczenia gospodarcze. Spiżarnia

Spiżarnia powinna być usytuowana w północnej części domu. Pozwoli to zachować odpowiednią - niską - temperaturę do przechowywania produktów spożywczych. W spiżarni przechowujemy przetwory, zapasy żywności suchej, warzywa i owoce, napoje, puszki i produkty w słoikach kupione w sklepie, a także rzadziej używane naczynia i sprzęty AGD. Pomieszczenia gospodarcze tego typu powinny znajdować się w pobliżu kuchni - wtedy można w nich umieścić również wózek na kółkach, który przyda się do przewiezienia naczyń i dań do jadalni. Warto też wygospodarować tam miejsce na detergenty do sprzątania kuchni oraz nieduży odkurzacz, który pozwoli szybko zebrać np. rozsypany ryż (lub szczotkę na kiju).

Przechowywanie w spiżarni organizujemy na regałach - najlepszy będzie system mocowanych na ścianie profili, na których umieszczamy półki i wysuwane kosze na prowadnicach - w razie potrzeby zmienimy ich położenie. Na ścianie przy drzwiach (lub na samych drzwiach) mogą się znaleźć haczyki na fartuchy kuchenne, ścierki i torby na zakupy. Dobrym rozwiązaniem będą przezroczyste pojemniki na żywność, które pozwolą na szybsze znalezienie tego, czego szukamy.                

Pomieszczenia gospodarcze. O czym warto pamiętać przy projektowaniu?

  • Podłoga powinna być łatwa w utrzymaniu czystości - najlepiej postawić na płytki gresowe. Takie wykończenie dodatkowo nie ulegnie uszkodzeniu, jeśli coś na nie spadnie.
  • Zlokalizujmy w odpowiednim miejscu instalację elektryczną i wodną. Gniazdka elektryczne muszą znaleźć się tam, gdzie będziemy podłączali urządzenia. Włączniki tam, gdzie najwygodniej będzie do nich sięgać - bez ryzyka zahaczenia ręką o meble lub zawartość półek. Jeśli w pralni i suszarni planujemy zlewozmywak, gniazdka muszą być odpowiednio od niego oddalone.
  • Pomieszczenia gospodarcze, w których nie ma okien, powinny być wentylowane - inaczej szybko pojawi się w nich wilgoć.
  • Ściany warto pomalować farbą umożliwiającą zmywanie, a w pobliżu zlewozmywaka położyć płytki.
  • Często używane przedmioty powinny być w zasięgu ręki. Rzadziej używane ustawmy na półkach pod sufitem lub w głębi pomieszczenia.

Zobacz także:

Przechowywanie pod schodami >>

Meble do przedpokoju - jakie wybrać? >>

Garderoba: jak ją zaplanować i urządzić? Jak samodzielnie zrobić garderobę? >>

Piwnica i strych królestwem bałaganu? >>

Nowoczesne meble do przedpokoju. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy wyborze >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pomieszczenia gospodarcze w domu: jak je urządzić?