Domowa biblioteka
Marzeniem chyba każdego mola książkowego jest posiadanie własnej biblioteki. Wiele osób musi zadowolić się jedynie skromnym regałem, w którym z największą starannością przechowuje każdy egzemplarz posiadanej książki. Wszystko z powodu braku odpowiedniej ilości miejsca. Jeśli jednak posiadają Państwo domy o dużych metrażach, możecie stworzyć domową bibliotekę.


O czym należy pamiętać?
Planując wykonanie biblioteczki domowej należy określić ilość posiadanych książek oraz wybrać miejsce, w którym powinna się znaleźć. Pamiętajmy, by była to w pełni przemyślana decyzja, gdyż zły wybór może wprowadzić chaos do wnętrza. W przypadku domów o dużej powierzchni można wydzielić osobne pomieszczenie na bibliotekę. Właściciele małych mieszkań również mają wiele ciekawych wyjść, o których już za chwilę. Planując regały, na których umieszczone zostaną książki należy też pamiętać, by dopasować je do stylu, w którym urządzone jest mieszkanie.
Mały metraż – praktyczne rozwiązania
Właściciele mieszkań o małym metrażu muszą obowiązkowo uruchomić kreatywne myślenie. Zdecydowanie szafa, meblościanka czy też typowa biblioteczka w takim rozwiązaniu odpadają, gdyż optycznie zmniejszą pomieszczenie. Można postawić na półki, które znajdą się w pobliżu otwartych przejść między pomieszczeniami. Ciekawym rozwiązaniem jest również wygospodarowanie miejsca we wnęce, dzięki czemu wykorzystamy niewykorzystaną przestrzeń. Bibliotekę we wnęce można wykonać zarówno w sypialni jak i na korytarzu. Praktycznym, ale też ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie biblioteki pod schodami. Najczęściej przestrzeń ta jest wyjątkowo głęboka, dzięki czemu pomieści dziesiątki książek a dodatkowo, taka biblioteczka będzie pełnić niecodzienny element dekoracyjny domu.


W przypadku małych mieszkań biblioteczkę można również wykonać w formie zagłówka za łóżkiem sypialnianym. To sposób na wygospodarowanie przestrzeni, posiadanie książek zawsze pod ręką, ale i stworzenie niecodziennej dekoracji.
Duży metraż – szerokie możliwości
Dla wielu stworzenie biblioteczki jest tak samo ważne jak zadbanie o elementy dekoracyjne domu. W dzisiejszych czasach można powiedzieć, że projektanci prześcigają się w coraz to ciekawszych rozwiązaniach. Ciekawym rozwiązaniem jest zamontowanie pojedynczych wiszących półek. Pasjonaci odważnych, wręcz ekstrawaganckich rozwiązań stawiają nie tylko na półki o różnych, niestandardowych kształtach i rozmiarach, ale i miejscach ich umieszczenia jak chociażby toaleta! Projektanci oferują biblioteczki swoim kształtem przypominającym wielkie drzewa. Jest to niezwykle nowoczesne i designerskie rozwiązanie. Książki umieszczane są pod kątem ostrym przy pomocy niewidocznych mocowań. Rozwiązanie to jest idealne do wielu wnętrza- zarówno sypialni, pokoju dziecięcego jak i gabinetu.


Bez względu na miejsce, w którym powstanie biblioteczka pamiętajmy, by poza odpowiednią organizacją półek na książki zadbać o wygodne miejsce dla osoby czytającej. Idealnie sprawdzi się fotel z podnóżkiem jednak równie ciekawym rozwiązaniem może być leżanka umieszczona tuż przy oknie, z pięknym widokiem na wiosnę.

Warto posiadać własną biblioteczkę – nie tylko p to by stworzyć piękne dekoracyjnie wnętrze, ale też by znaleźć chwilę dla siebie na codzienny relaks i odpoczynek.
Biblioteka Ibsena w Skien w Norwegii od Kengo Kuma & Associates. Ma przypominać żyłę srebra
Wieża Książek. Projekt futurystycznej 13-piętrowej biblioteki na Mokotowie
Mediateka w Tychach od Atelier Loegler Architekci. Powstała w niedokończonym budynku Zespołu Szkół Municypialnych
Zero-energetyczna biblioteka publiczna w Kalifornii. Polak zwycięzył międzynarodowy konkurs Architecture At Zero 2020
Postmodernistyczna biblioteka niczym świątynia wiedzy
Biblioteka Narodowa Izraela od Herzog & de Meuron. Automatyka w "Studni Wiedzy"
Domowa biblioteka
Sharjah z nową biblioteką od Foster + Partners. Instytucja zdefiniowana na nowo