Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Woskowanie mebli. Jak woskować drewniane krzesło?

Wykonanie: Tomasz Błasikiewicz, Zdjęcia: Tomasz Błasikiewicz, Arkadiusz Ścichocki

Woskowanie mebli to prosty sposób, żeby je odświeżyć i nadać im elegancji. A do tego niedrogi. Koszt materiałów do woskowania krzesła to ok. 45 zł.

Woskowanie mebli
Woskowanie mebli
mariesacha/Shutterstock

Wosk do mebli drewnianych

Wosk to tradycyjny preparat wśród środków do konserwacji powierzchni drewnianych. Po nałożeniu i wypolerowaniu daje jedwabiście lśniącą powierzchnię, uwydatnia rysunek słojów oraz tuszuje zarysowania i inne drobne uszkodzenia drewna. Do niedawna używano wyłącznie wosków bezbarwnych. Dzisiaj są również dostępne woski barwione na różne kolory (żółty, czerwony, czarny, mahoń, orzech jasny, średni i ciemny), których używa się do pogłębienia naturalnej barwy drewna, zmiany jego odcienia, przyciemnienia mało intensywnego koloru drewna, a także do postarzenia nowych mebli. Nakłada się je na czyste i suche surowe drewno lub - dla odświeżenia - na lakierowane albo politurowane.

Używanie wosku do drewna

Można kupić wosk w postaci pasty lub płynu w spreju (tylko bezbarwny). Pasty są zalecane do mebli z litego drewna, płyny do delikatnych fornirów. Bywają też twarde woski, które rozpuszcza się w benzynie ekstrakcyjnej albo w terpentynie. Używa się ich przeważnie do konserwacji parkietów. Można też nimi zatuszować ubytki w drewnie. Wystarczy podgrzać pałeczkę wosku nad płomieniem i odrobiną rozpuszczonej substancji wypełnić otworek.

Woskowanie mebli - krok po kroku

Zobacz także:

Impregnacja drewnianych mebli i dodatków

    Więcej o:

Skomentuj:

Woskowanie mebli. Jak woskować drewniane krzesło?