Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzory na ścianach i podłogach - jak układać płytki i panele?

Tekst: Dominika Wolska

Nowoczesne ściany i podłogi wymagają kreatywnego podejścia do kwestii wyboru materiałów wykończeniowych, w zamian dają spore możliwości w zakresie wzorów i układu elementów. Niemałą rolę odgrywają w tym płytki i deszczułki mające wiele zalet, z których jedną jest sposób układania.

Mini Fish Scale Bora 88
Mini Fish Scale Bora 88
DUNIN

Decyzja o wzorze na podłodze czy ścianie jest tak samo istotna, jak wybór konkretnego materiału. Sposób układania zarówno płytek, jak i deszczułek czy desek wpływa bowiem znacząco na wygląd wnętrza. O ile układanie kwadratowych płytek jednakowego wymiaru nie jest specjalnym wyzwaniem, o tyle kolekcje o zróżnicowanych formatach lub niestandardowych kształtach, otwierają bogactwo możliwości.

Ciekawy układ płytek na ścianie w łazience
Ciekawy układ płytek na ścianie w łazience
Ceramika Paradyż

Bogactwo kolekcji

Oferowane obecnie okładziny są różnorodne pod każdym względem. Wybór kolorów, wzorów, kształtów i formatów naprawdę jest imponujący. Producenci prześcigają się w nowościach, które zaskakują i sprawiają, że płytki królują w wielu wnętrzach urządzonych w różnych stylach. Płytki na ścianach i podłogach nie tylko się nie nudzą, ale i wciąż zaskakują. W poszukiwaniu ciekawych motywów dekoracyjnych warto z bliska przyjrzeć się wzorom orientalnym i geometrycznym, które jako dodatek do wnętrza pomogą stworzyć oryginalne aranżacje. Kształt to dobry nośnik, nie trzeba bowiem koloru, by ściana stała się oryginalną i jedyną w swoim rodzaju. Nawet jednolity kolor jest w stanie dodać wnętrzu temperamentu, wydobyć jego głębię i zachwycić, na przykład błyszczącą powierzchnią czy oryginalną kompozycją. Ponadto regularny przebieg spoin może sprawić, że całość będzie wyglądać idealnie.

Oryginalne wzory i kształty

Płytki o oryginalnych wzorach i kształtach sprawdzają się w każdych warunkach i dają nieograniczone możliwości wykończenia. Nietracącym na popularności trendem w odważnych aranżacjach jest jednak minimalizacja rozmiaru płytek, która stawia na ciekawe rozwiązania oraz nietuzinkowe gry kolorów. Malutkie kafelki wyglądają zjawiskowo nawet na małej powierzchni. Wystarczy niewielki akcent, by przykuć uwagę i sprawić, że miejsce ich ułożenia wysunie się na pierwszy plan. Trzeba też wiedzieć, że płytki o nieregularnych kształtach ułożone w pionie wyglądają zupełnie inaczej niż te o orientacji poziomej. Jeśli chcemy podkreślić efekt ciekawego wzoru, możemy zastosować fugę w kontrastującym kolorze, która dodatkowo wydobędzie oryginalny kształt. Z kolei zbliżone kolory spoiny i kafelków zagwarantują subtelniejszą aranżację.

Popularne zestawienia

Wybierając jeden rozmiar płytek na ściany i podłogi, otrzymamy jednolitą płaszczyznę, nawet jeśli zastosujemy kontrastową fugę. Taki układ sprawdza się w miejscach o niewielkim metrażu. Płytki na większej powierzchni powinny stać się ciekawą dekoracją, podkreślać podział funkcjonalny wnętrza oraz nawiązywać do jego stylistyki. Najprostszym zabiegiem układania płytek jest wybór innego formatu na podłogi, a innego na ściany. Delikatnym urozmaiceniem tego jest układ z wplecionym dekorem na wybranej wysokości lub w postaci pionowych pasów. Na szczęście w naszych wnętrzach na jednej płaszczyźnie coraz odważniej łączymy wiele formatów i typów płytek. Jeśli bierzemy pod uwagę typowe wzory ułożenia płytek, nie można nie wspomnieć o dwóch klasykach, czyli szachownicy na podłodze i cegiełce na ścianie.

Elegancka szachownica bazuje na kontrastach i gra głównie kolorem. Najbardziej klasyczną odsłoną jest układ biało- -czarnych płytek, choć wariacji z wykorzystaniem tego wzoru jest wiele. Może to być przykładowo wprowadzenie delikatniejszych kolorów, np. szary z białym lub zwiększenie tonacji o kolejną barwę. Szachownica najlepiej prezentuje się we wnętrzach o dużym metrażu, urządzonych w stylu retro. Z kolei cegiełki układane z delikatnym przesunięciem płytek to klasyczny sposób wykończenia ścian. Obecnie sprawdza się on w podkreślaniu wybranej strefy. Płytki cegiełki często mają fazowane krawędzie, uwypuklające wzór. Mogą mieć także strukturę tradycyjnej cegły, na której powierzchni widać upływ czasu. Cegiełka to układ charakterystyczny dla pomieszczeń w stylu loftowym, vintage czy retro.

Jak ciekawie zaaranżować przestrzeń pod prysznicem?

Pięknie barwione kafelki, rodem z egzotycznych podróży, pozwolą błyskawicznie wyczarować łazienkę marzeń. Można tu zagrać jedynie samym kształtem, na przykład arabeski, nazywanej marokańską koniczyną, albo poddać się urzekającej turkusowogranatowej kolorystyce mozaiki w kształcie rybich łusek.

Jeśli jednak obawiamy się, że poprzez zwielokrotnione mini kształty mozaiki pomieszczenie stanie się zbyt graficzne i będzie męczyć wzrok, wystarczy, że mozaikę częściowo zrównoważymy wielkoformatowymi płytkami o strukturze, np. białego marmuru. Użycie dwóch formatów materiałów pozwala bowiem wykreować przyjemny w odbiorze kontrast, łazience zaś doda światowego luksusu.

Tam, gdzie odważna paleta kolorów może wydawać się przytłaczająca i krzykliwa, a płytki zbyt duże, po „rozbiciu” ich na dziesiątki małych, geometrycznych elementów, wypełnionych stonowaną fugą, można stworzyć elegancką powierzchnię ściany, która – mimo wszystko – nie przytłoczy wnętrza monotonią koloru.

Nawet całkowicie biała łazienka nie musi być nudna. Dzięki drobnym kafelkom w postaci mozaiki o nietypowym kształcie (np. patyczka), pokrywającej większość powierzchni, łatwo stworzyć elegancki, minimalistyczny salon kąpielowy. Takie miejsce z łatwością ożywimy akcentami w jaskrawych kolorach. Przykładowo wystarczy na tle białych ścian pod prysznicem ustawić kolorowy stołek ceramiczny, który sprawdzi się świetnie w roli siedziska.

Małgorzata Wegner, współwłaścicielka i dyrektor kreatywna marki Raw Decor.

Niestandardowe połączenia

Z płytek ceramicznych można układać wyraziste, hipnotyzujące układy, przypominające np. dywany. Takie kompozycje sprawdzają się najlepiej w miejscach o ściśle zdefiniowanym rozplanowaniu funkcji w pomieszczeniu.

Doskonały kształt plastra miodu, występujący w naturze, można przenieść do wnętrz. Kolekcje oparte na heksagonach, wzbogacone o trapezy, romby i połowy, pozwalają na ciekawe zabawy aranżacyjne, a nawet tworzenie złudzeń optycznych. Podstawowe ułożenie płytek heksagonalnych jedna obok drugiej, samo w sobie jest bardzo efektowne. Jeśli doda się do tego różne wybarwienia fragmentów innych płytek i zestawi je z jednokolorowymi, pogłębia się wyrazistość aranżacji.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by w jednym wnętrzu połączyć geometryczne płytki w kształcie heksagonów i drewnopodobną podłogę. Finalny efekt aranżacyjny będzie zgodny z najnowszymi trendami – prostokąty, heksagony czy trójkąty oraz drewniane słoje stworzą spójną kompozycję.

Niezawodne wzory parkietów

Coraz częściej urządzając wnętrze, stawiamy na naturalne i trwałe materiały. Drewno na podłodze to rozwiązanie ponadczasowe, a dzięki zmieniającej się modzie - oryginalne. Drewniane parkiety mogą pojawić się we wnętrzach w wielu odsłonach.

  • Cegiełka. Nazywana też układem francuskim lub regularnym. Cegiełka to jeden z najpopularniejszych wzorów parkietowych. Drewniane klepki są tutaj ułożone równolegle względem siebie i przesunięte o połowę długości z deskami sąsiadującymi. Wzór dodaje wnętrzu harmonii i spokoju. Sprawdzi się jako baza dla oryginalnych lub różnorodnych rodzajów mebli.
  • Wzór równoległy. To prosty układ, w którym klepki leżą równolegle na tej samej wysokości względem siebie. Tworzy wrażenie geometryczności, dlatego stanowi podstawe aranżacji w stylu nowoczesnym. Prosty układ desek daje przestrzeń do zabawy w mieszanie kolorów i gatunków drewna na podłodze.
  • Wzór okrętowy. To wzór nieregularny. W tym układzie jedyną zasadą jest równoległość klepek względem siebie. Odpowiedni dla wielbicieli wnętrzarskich dodatków w postaci grubych sznurów i morskich dekoracji.
  • Jodełka. Jest ponadczasowy wzorem. W tym układzie deski parkietu łączą się w prawym narożniku, tworząc charakterystyczną literę V. Taki układ stanowi dekorację samą w sobie, dlatego najlepiej wygląda na dużych powierzchniach bez dywanów.
  • Jodełka podwójna. To klasyczna wersja jodełki uzupełniona o dodatkową klepkę.  Jest masywniejsza i daje efekt większej stabilności.
  • Drabinka. To wzór, którego podstawę stanowią równolegle ułożone deski. Dodatkowo, po obydwu stronach znajdują się rzędy desek ułożonych prostopadle. Taki układ optycznie powiększa pomieszczenie, dlatego warto stosować go w mniejszych mieszkaniach. Wyróżnia się, ale nie przejmuje dominacji nad wystrojem wnętrza.
  • Szachownica (kwadraty). To prostopadłe do siebie bloki kilku równoległych desek, tworzących na podłodze imitację prawdziwej szachownicy. Aby uatrakcyjnić wygląd podłogi, można zastosować tu dwa rodzaje drewna w różnym kolorze.
  • Parkiety pałacowe. To wielobarwne kompozycje różnych gatunków drewna krajowego i egzotycznego. Kiedyś niezwykle popularne w wielkich salach bankietowych i pałacach, dziś część wzorów przenoszona jest do mniejszych pomieszczeń. Wśród układów możemy wyróżnić wzory angielskie, bursztynowe, francuskie, barokowe, hiszpańskie, czy greckie. Dobrze prezentują się w dużych salonach oraz długich korytarzach.

Wzory na panelach i deskach

Panele podłogowe z założenia mają imitować parkiet drewniany albo posadzki z desek. Pierwsze wzory służyły głównie jak największemu upodobnieniu się do naturalnego drewna. Do dziś tego typu panele są bardzo popularne.

Jeśli wnętrza urządzamy w stylu skandynawskim albo minimalistycznym, doskonale sprawdzają się panele podłogowe o jasnych odcieniach drewna z delikatnym rysunkiem słojów. Do wnętrz utrzymanych w stylu kolonialnym świetnie pasują ciemne, eleganckie wzory, imitujące egzotyczne gatunki drewna. Tego typu wykończenie podłóg podkreślić może także klasyczny styl wnętrza, akcentując wyraziste, kontrastowe kolory czy ułożone bogate mozaiki.

Największą różnorodność w zakresie wzorów paneli podłogowych możemy uzyskać w przypadku odmian laminowanych. Film, nadruk czy rysunek umieszczony na laminowanym papierze może stanowić realizację najbardziej abstrakcyjnych pomysłów. Poza rysunkami naturalnych słojów drewna, odwzorowaniem struktury kamieni, bruku, terakoty, metalu, wytłaczanej blachy czy betonu, mogą to być również wymyślne mozaiki, geometryczne wzory, kolorowe pasy, elementy roślin, ciekawe portrety i wiele innych.

Poza samymi wzorami graficznymi, panele mogą mieć dodatkowo wytłaczane faktury (np. słojów drewna), które następnie zabezpieczane są powłokami ze specjalnych żywic. Powłoki te nadają połysk i podkreślają kolor paneli.

    Więcej o:

Skomentuj:

Wzory na ścianach i podłogach - jak układać płytki i panele?