Z czego zrobić taras? Najlepsze materiały
Kształt, kolor, spójność ze stylem architektonicznym domu i otoczenia to podstawowe kryteria, którymi kierujemy się, wybierając materiały na taras. Niezwykle ważne są także ich parametry techniczne, które zapewnią wytrzymałość i estetyczny wygląd nawierzchni przez wiele lat.
Funkcjonalny taras
Budowę tarasu należy rozpocząć od przemyślenia jego lokalizacji. Ważne jest, czy będzie on przylegał do elewacji domu jako naturalne przejście pomiędzy przestrzenią mieszkalną a rekreacyjną, czy też stanie się wyspą ukrytą wśród zieleni ogrodu. Położenie tarasu względem domu wpływa na dobór nawierzchni tarasowych. Wygodny taras powinien mieć minimum 20 m² powierzchni, by pomieścić przynajmniej standardowej wielkości stół ogrodowy z czterema krzesłami. Ponadto musi mieć spadek (przynajmniej 0,5%) w kierunku ogrodu, aby zapewnić odpływ wody opadowej z dala od ściany budynku. A przede wszystkim musi być trwały, ponieważ jest stale wystawiony na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych - deszczu, śniegu, niskiej i wysokiej temperatury. Ważne więc, by do jego budowy użyć odpowiednich materiałów, zapewniających wytrzymałość.
Praktyczny taras z kompozytu
Deski kompozytowe sprawdzą się na tarasach z dużym nasłonecznieniem, a także położonym nad wodą. Są bardzo trwałe, nie szarzeją i nie butwieją, nie wymagają konserwacji. Przy zakupie trzeba wziąć pod uwagę wytrzymałość deski – im będzie ona grubsza, tym trwalsza. Dodatkowo modele lite są bardziej wytrzymałe niż komorowe. Ważna jest również długość deski. Ze względów zarówno wizualnych, jak i budżetowych należy dobierać model tak, aby powstał jak najmniejszy odpad. W niektórych sytuacjach pomocne będą kolekcje umożliwiające zamówienie deski o niestandardowej długości. Ze względów wizualnych istotna jest struktura powierzchni. Można wybrać deski ryflowane (z gęstszym lub rzadszym rowkowaniem) albo bez ryflowań – gładkie lub z rysunkiem drewna. Dla stylistyki tarasu znaczenie ma także kształt deski – te z wyoblonymi krawędziami tworzą płaszczyzny o bardziej urozmaiconym rysunku niż klasyczne modele z ostrzejszymi kantami – układające się w jednolitą płaszczyznę. Jeśli chodzi o wykończenie, wśród desek szlifowanych zwracają uwagę te szlifowane czterostronnie (to daje im dodatkowy atut – deski te mają zmatowione również boczne krawędzie). Z kolei szczotkowane uzyskują na głównej powierzchni walor surowego, szczotkowanego drewna.
Ponadczasowy z drewna
Taras z drewna stanowi piękne przedłużenie domu, które zachęca do spędzania wolnych chwil na świeżym powietrzu. Naturalny i szlachetny wygląd drewna sprawia, że taki taras prezentuje się elegancko, a odpowiednio pielęgnowany przetrwa w dobrym stanie wiele lat. Deski są ciepłe i miłe w dotyku, nie nagrzewają się podczas upałów. Drewniany taras pięknie koresponduje z otoczeniem roślin, a uzupełniony o odpowiednie meble i dodatki staje się równie przytulny jak salon. Decydując się na taras z drewna, mamy do wyboru dwa rodzaje desek: z drewna europejskiego lub egzotycznego. Rodzime deski najczęściej wykonywane są drzew iglastych – świerku oraz sosny. Często wybieraną deską jest również modrzew syberyjski, który jest znacznie trwalszy od polskich desek. Deski wykonane z drzew azjatyckich – w przeciwieństwie do tradycyjnych gatunków – cechują się bardzo wysoką wytrzymałością oraz odpornością na działanie szkodników czy warunków atmosferycznych. Drewno egzotyczne nie ściera się, nie odbarwia, ani nie odkształca. Doskonale się prezentuje, ponieważ deski egzotyczne występują w pięknych, głębokich kolorach – kawowym czy orzechowym. Do najpopularniejszych gatunków drzewa egzotycznego tarasowego zaliczamy Kempas, Bangkirai, Massaranduba, Merbau, Ipe, Tatajuba. Utrzymanie drewnianego tarasu wymaga nieco pracy. Przynajmniej raz w roku należy starannie wyczyścić i ponownie zaolejować deski, aby zabezpieczyć materiał przed zmianą koloru i niszczeniem. Preparatem potrzebnym do odpowiedniej konserwacji drewnianego tarasu będzie też bezpieczny środek do czyszczenia. Pamiętajmy, aby nie stosować do tego celu uniwersalnych detergentów o powierzchniowo czynnym działaniu.
Zalety thermo drewna
Thermo drewno to alternatywa dla zwykłych desek drewnianych i kompozytowych. Pod tą nazwą kryją się deski z lokalnych gatunków drewna, najczęściej sosny i jesionu, poddane skomplikowanej obróbce termicznej z wykorzystaniem wysokich temperatur i pary wodnej. Proces modyfikacji termicznej przebiega bez użycia substancji chemicznych, więc jest całkowicie naturalny i przyjazny dla zdrowia. Pod wpływem obróbki drewno wyraźnie ciemnieje. Zmieniają się również jego właściwości. Z drewna usuwana jest cała wilgoć, a zawarte w jego strukturze cukry, zostają poddane krystalizacji. Drewno po obróbce zachowuje stabilność wymiarową, jest odporne na działanie pleśni i grzybów i nie podlega procesom gnilnym. W efekcie nie trzeba go zabezpieczać żadnym preparatem ochronnym. Układanie podłogi z thermo drewna przebiega w taki sam sposób jak układanie desek z modrzewia czy drewna egzotycznego. Producenci zalecają jednak, żeby ostrożnie docinać i montować drewniane elementy. Na skutek obróbki termicznej drewno staje się bardzo kruche. Aby uchronić deski przed pękaniem, należy stosować odpowiednie – zalecane przez producenta – wkręty lub gwoździe. Przed ich wkręceniem warto nawiercić w drewnie pasujące otwory.
Wytrzymały taras z płyt
Taras z płyt betonowych jest trwały i praktyczny. Choć takiej nawierzchni nie trzeba impregnować, to jednak warto to zrobić, aby zapewnić jej estetyczny wygląd i dodatkową ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Zaimpregnowane płyty stają się odporne na działanie pleśni i grzybów, łatwe do utrzymania w czystości i mniej nasiąkliwe. Ponieważ woda wypłukuje preparat, zabieg należy systematycznie powtarzać. Płyty betonowe są grube i ciężkie, więc mogą być układane bezpośrednio na gruncie. Podłoże musi zostać wyrównane, zaizolowane i starannie utwardzone. Płyty należy układać z zachowaniem 5-15 mm odstępów. Po zaimpregnowaniu powierzchni spoiny wypełnia się piaskiem lub specjalną zaprawą na bazie piasku i żywic. Jeśli chodzi o estetykę płyt, to najmodniejsze są obecnie te o dużych formatach i prostych kształtach. Ujmują prostotą oraz elegancją, tworzą spójną, jednolitą płaszczyznę. Występują w pełnej gamie odcieni, od ciepłych beżów i kremów, pasujących do aranżacji tradycyjnych, po surowe szarości i grafity – dopełniające stylistykę modernistyczną i nowoczesną.
Łatwy w utrzymaniu taras z płytek
Płytki ceramiczne łączą atrakcyjny wygląd, trwałość i walory praktyczne. Ich pielęgnacja ogranicza się do regularnego zamiatania i przemywania powierzchni, nie trzeba ich impregnować ani systematycznie odnawiać. Po zimie wystarczy umyć taras i wyszorować fugi, aby przywrócić powierzchni świeży wygląd. Odpowiednio zamontowane i dobrane płytki nie chłoną wody i zabrudzeń, nie zmieniają koloru pod wpływem słońca, są obojętne na wahania temperatury i wilgoci. Jako wykończenie podłogi tarasowej sprawdzą się wyłącznie produkty przeznaczone na zewnątrz – nienasiąkliwe i mrozoodpore. W przeciwnym razie nie przetrwają zimy – będą pękać i odspajać się od podłoża pod wpływem niskich temperatur. Na tarasie należy unikać płytek polerowanych, które po zmoczeniu stają się bardzo śliskie. Płytki należy układać na odpowiednio zaizolowanej betonowej posadzce. Ważny jest rodzaj użytych materiałów – klej i zaprawa do fugowania płytek muszą być wodo- i mrozoodporne. Samo układanie płytek nie jest trudne, ale wymaga znajomości kilku zasad. Ewentualne błędy na etapie montażu mogą skutkować szybkim uszkodzeniem podłogi, dlatego warto powierzyć te prace fachowcom.
- Więcej o:
Jesienne kwiaty na balkon. Rośliny atrakcyjne jesienią
Przepis na relaks pod chmurką!
Meble i dodatki do ogrodu z LOBERON
Dlaczego warto wybrać tarasowe drzwi przesuwne?
Pachnące kwiaty na balkon. 15 najbardziej aromatycznych kwiatów na balkon. Pachną od wiosny do jesieni
Modny i funkcjonalny taras? Stwórz go z Costway!
Z czego zrobić podłogę na tarasie?
Taras w stylu nowoczesnym. Jak go urządzić?