Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Pojedynek architektów: projekt domu dla nowoczesnej tradycjonalistki, część 2.

Janusz Kaczorek

HomeKoncept-02 to projekt domu z dobrze zaplanowanymi, funkcjonalnymi wnętrzami i nowoczesnymi, stonowanymi elewacjami.

projekty domów jednorodzinnych
Dom składa się z głównej bryły, w której znajdują się pomieszczenia mieszkalne i wolno stojącego gatażu
Projekt i wizualizacja HomeKoncept
Nasi eksperci wybierają projekt domu dla Katarzyny z województwa warmińsko-mazurskiego. Szuka ona domu, w którym mogłaby zamieszkać czteroosobowa rodzina. Podobają jej się tradycyjne budynki ze spadzistymi dachami, ale z drugiej strony chce, żeby dom odpowiadał współczesnym standardom. i dobrze służył w przyszłości wszystkim mieszkańcom.

Propozycja Janusza Kaczorka - eksperta "Ładnego Domu", architekta, właściciela pracowni projektowej, laureata wielu konkursów - projekt domu "HomeKoncept-02".

Zobacz też propozycję drugiego architekta: Iwony Mere



Metryczka projektu domu:

Powierzchnia użytkowa: 159,7 m2

Powierzchnia zabudowy: 146,2 m2

Wysokość domu: 8,2 m

Kubatura: 960,2 m3

Kąt dachu: 35 st.

Minimalne wymiary działki: 22,4 x 24,2 m

Kontakt: HomeKONCEPT, ul. Zakopiańska 85, 30-418 Kraków, tel. 606 228 556; e-mail: studio@homekoncept.pl; www.homekoncept.com.pl

Największa zaleta projektu, czyli dlaczego polecam właśnie ten dom

Zastanawiając się nad wyborem tego projektu, warto zwrócić uwagę zwłaszcza na:

- przejrzysty, uporządkowany plan, a co za tym idzie - przyjazne wnętrze;

- przestronny parter z dwukondygnacyjnym pokojem dziennym;

- dobrze "poukładane" pomieszczenia pomocnicze;

- stonowane, współczesne elewacje.

Dom ma klarowny układ wnętrza. Z jednej strony usytuowano wszystkie ważne pomieszczenia mieszkalne, z drugiej (od strony garażu) pozostałe - o charakterze pomocniczym. Główne widoki z domu skupiają się zatem na dwóch elewacjach (bocznej i tylnej). I tam też dodałbym po kilka metrów do granicy, określając zalecaną wielkość działki.

Działka: w jakim otoczeniu najlepiej postawić dom wzniesiony według tego projektu

Dom składa się z dwóch części: głównej bryły mieszkalnej w kształcie prostopadłościanu przykrytego dwuspadowym dachem i doczepionego, wolno stojącego garażu. Całość można postawić na kwadratowym kawałku terenu o wymiarach 16 x 16 m. Minimalna wielkość działki deklarowana przez projektantów wynosi 22,4 x 24,2 m. Jest to wartość teoretyczna i stanowczo za mała, żeby dom prawidłowo funkcjonował. Gdyby rzeczywiście budynek stanął na tak małej działce, wszystkie ważne okna wychodziłyby na płot sąsiada. Tymczasem dom potrzebuje oddechu, szczególnie z dwóch stron - tam, gdzie wychodzą największe okna z części dziennej. Zalecałbym więc znalezienie działki o wymiarach przynajmniej: 31 x 27 m, co daje powierzchnię co najmniej 840 m2.

Zaletą projektu jest oddzielenie garażu od domu. Daje to możliwość "manewrowania" garażem bez ingerencji w główną bryłę budynku. Można go na przykład przesunąć w głąb ogrodu, aby powiększyć podjazd przed domem na drugi samochód. Można też poszerzyć garaż o miejsce na następny samochód lub dobudować część gospodarczą, której brakuje w głównej bryle domu.

Z tyłu, za garażem pozostaje osłonięty kawałek działki, do którego dom "odwrócił się" plecami. Siłą rzeczy - kawałek mniej atrakcyjny, bo trudniej dostępny. Na tę stronę wychodzi jedynie małe okno z kotłowni. Może jest to dobre miejsce na ogród warzywny lub mały sad? Można tam również zaplanować plac zabaw dla dzieci lub urządzić stały lub przenośny basen. To całkiem dobra lokalizacja na takie formy aktywności, bo ta część ogrodu jest osłonięta z dwóch stron. Ściany domu i garażu tworzą tym samym przytulny kąt, osłonięty przed oczami ciekawskich.

Wygląd budynku: jak może wyglądać dom wzniesiony według projektu "HomeKoncept-02"

Elewacje tego domu są tak samo klarowne i dobrze przemyślane, jak jego wnętrze. Rozmieszczenie i wielkość okien odzwierciedla układ i funkcje pomieszczeń. Na dwóch elewacjach, sąsiadujących z pokojem dziennym, pojawiły się największe okna, w większości balkonowe. Oświetlają one przestronne wnętrze i otwierają widoki na ogród. Od strony tarasu autorzy projektu zaplanowali największe, dwukondygnacyjne okno, które wizualnie powiększa oraz oświetla przestrzeń pokoju dziennego.

Charakterystycznym elementem elewacji jest zewnętrzne zadaszenie łączące garaż z domem. Oplata ono bryłę domu z trzech stron. Poza tym, że jest wyróżnikiem formalnym, spełnia też praktyczne funkcje. Tworzy szerokie zadaszenie przy wejściu do domu oraz przy wyjściu do ogrodu. A na piętrze pełni funkcję przestronnego tarasu dostępnego z sypialń.

Ściany domu pokryto tynkiem urozmaiconym jedynie kilkoma płaszczyznami gresu lub kamienia oraz gdzieniegdzie drewna. Poza tym żadnych zbędnych ozdobników. Z detali wyróżnia się delikatna pajęczyna balustrady. I dobrze. Projektanci nie poszli łatwym tropem słodzonych rustykalnymi detalami elewacji, mimo że tradycyjna forma domu uprawnia do tego. Ograniczyli się do kilku dobrych pomysłów i oblekli je we współczesne materiały i stonowane kolory. Dzięki temu dom wyróżnia się dobrą współczesną architekturą. Nie jest ona krzykliwa, dzięki czemu budynek bez problemu wpisze się w każde podmiejskie otoczenie. I mimo skromnych środków formalnych, będzie się pozytywnie wyróżniał.

Dobre zestawienie kolorów to jeden z atutów projektu, na który warto zwrócić uwagę. Na kilku fragmentach ścian z białym tynkiem, pojawia się chłodna szarość kamienia lub gresu, ocieplona tu i ówdzie przyjaznymi plamami drewna. Jasne mury kontrastują z ciemnym, grafitowym dachem pokrytym blachą łączoną na rąbek. Warto się dwa razy zastanowić, zanim sięgniemy po inne zestawy kolorystyczne.

Wnętrza i ich funkcje

Wnętrze to główny atut tego projektu. Klarowny układ pomieszczeń uderza na pierwszy rzut oka. Po jednej stronie domu umieszczono mniej ważne i mniejsze pomieszczenia, takie jak kotłownia garderoba itp. Pozostała przestrzeń została opanowana przez funkcje dzienne i sypialnie. Warto podkreślić, że taki układ sprzyja "ładowi instalacyjnemu". Większość rurek znajduje się i kończy bieg w części pomocniczej domu. Instalator będzie zadowolony.

Na parterze wyróżnia się przestronna część dzienna. Kuchnia, jadalnia i pokój dzienny wraz z korytarzem tworzą jedną przestrzeń o powierzchni około 66 m2. Niezły wynik, jak na dom o powierzchni niecałych 160 m2. Poczucie dużej przestrzeni wzmaga "pustka" wznosząca się nad pokojem dziennym.

Gdyby komuś zależało na oddzieleniu kuchni ścianą, musiałby najpierw zwęzić jedno z okien. Jednak w wyniku tego zabiegu wnętrze straciłoby na przestronności. Obok kuchni zaplanowano małą spiżarnię. Rzecz cenna, ale mała. Spiżarnię można by dwukrotnie powiększyć, likwidując prysznic w WC. Rzecz warta rozważenia, tym bardziej, że prysznic na parterze nie każdemu jest potrzebny. Warto też odnotować niewielki pokój do pracy. W sporadycznych przypadkach może on służyć jako pokój gościnny.

Na piętrze wydzielono trzy wygodne sypialnie. Jedna z własną łazienką, a pozostałe dwie ze wspólną, ale większą. Nie przepadam za poddaszami, więc pozytywną ocenę psuje świadomość, że opadający dach bezlitośnie obcina wysokość wszystkich pomieszczeń na górze, a to może być szczególnie dokuczliwe w małych wnętrzach łazienek i garderoby. Na osłodę dodam jeszcze, że efektownie rozwiązano komunikację na piętrze, łącząc korytarz z przestrzenią nad pokojem dziennym. Tym samym wprowadzono "oddech" i światło na górę - w miejsce, które w wielu domach przypomina ciasną, ciemną klitkę. Ten dom na szczęście pozytywnie różni się od "średniej krajowej".

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

>

    Więcej o:

Skomentuj:

Pojedynek architektów: projekt domu dla nowoczesnej tradycjonalistki, część 2.